Економічні

Економічне зростання Єврозони: візія Маріо Драгі, екс-очільника європейського центробанку

Маріо Драгі, екс-очільник європейського банку, відомий тим, що врятував єврозону під час боргової кризи, зіткнувся з новим викликом. Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн доручила йому підготувати звіт про конкурентоспроможність ЄС, покликаний запобігти глобальному відставанню Європи. Наразі 400-сторінковий проєкт звіту готовий. Він містить рекомендації для 10 ключових секторів економіки і є доволі суперечливим.

Документ, що висвітлює потенціал економічного зростання Єврозони, вже зчинив ажіотаж в інфополі. Він є  відповіддю на численні виклики, з якими останнім часом стикається ЄС, і пропонує конкретні кроки для їх подолання.

Звіт зосереджується на майбутній конкурентоспроможності ЄС. Так, Драгі закликає країни єврозони збільшити інвестиції до 800 млрд євро на рік для розвитку передових технологій, досягнення кліматичних цілей та посилення оборони. В доповіді йдеться про необхідність зниження вартості енергії для промисловості, яка наразі перевищує американську.

Екс-очільник європейського центробанку вважає, що Європа повинна збільшити інвестиції в інновації, адже американські компанії інвестують значно більше. Звіт пропонує масштабні зміни в економічній політиці, подібні до американського “нового курсу” 1930-х років. Експерт наголошує на важливості єдності ЄС для проведення реформ та збереження конкурентоспроможності.

Чи варто ЄС відмовитися від вільної торгівлі

Оскільки США та Китай відходять від вільної торгівлі, ЄС намагається конкурувати на глобальному рівні. Бізнес-лобісти та законодавці ЄС цікавляться, наскільки сміливим буде звіт щодо перегляду правил конкуренції та торгівлі. У звіті будуть рекомендовані стратегії зменшення залежності через торговельні угоди, зокрема щодо сировини, а також посилення спільних зусиль у закупівлях.

Чому деякі країни стурбовані позицією ЄС щодо вільної торгівлі

Деякі країни стурбовані тим, що ЄС може відмовитися від своєї традиційної позиції вільної торгівлі через нещодавні натяки Драгі про використання тарифів для протидії протекціоністській політиці США та Китаю. Вони побоюються, що прийняття більш протекціоністського підходу може призвести до торговельних воєн, порушити глобальні ланцюжки поставок і зашкодити економічному зростанню. Крім того, це може підірвати роль ЄС як поборника вільної торгівлі, яка була наріжним каменем його економічної політики.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Нереальний мінімалізм: прожитковий мінімум і дійсні потреби українців

ЄС включає суворі екологічні стандарти та норми сталого розвитку до своїх торгових угод. Хоча вони мають сприяти сталому розвитку, деякі країни стурбовані тим, що ці обмеження можуть діяти як нетарифні бар’єри, ускладнюючи їхній доступ до ринку ЄС.

Тверда позиція ЄС щодо вільної торгівлі має ризик спровокувати економічний дисбаланс. Наприклад, країни з менш конкурентоспроможною промисловістю можуть важко конкурувати з продукцією ЄС, що зашкодить їхнім місцевим економікам.

Очевидно, що торговельна політика ЄС часто відображає його ширші геополітичні цілі. Це може створити напругу з країнами, які мають різні політичні чи економічні пріоритети. Наприклад, відповідність ЄС певним міжнародним угодам або його позиція щодо прав людини може бути спірною.

Деякі держави впевнені, що торговельні угоди ЄС сприяють європейським компаніям, надаючи їм кращий доступ до ринків, водночас накладаючи суворіші умови на іноземні бізнеси. Це може створити враження недобросовісної конкуренції.

Те, що останні торговельні угоди ЄС – Трансатлантичне партнерство з торгівлі та інвестицій і Всеохоплююча економічна та торгова угода – контролюються громадськістю та політиками, може ускладнити ведення переговорів та виконання нових угод.

Ці побоювання підкреслюють складний баланс, якого ЄС повинен досягти сприяючи вільній торгівлі та дотримуючись екологічних, економічних і геополітичних міркувань.

Нові правила для заохочення  ризикованих інвестицій

ЄС стикається зі структурними проблемами в обороні та енергетиці, і має вирішити проблеми, що довго ігнорувалися, наприклад недостатнє інвестування в інновації.  На думку Драгі,  ЄС відстає від США у продуктивності в основному через менші інвестиції в інновації. Американські компанії щорічно інвестують на 700 мільярдів євро більше, ніж європейські, особливо в технології та телекомунікації.

У доповіді Драгі пропонуються нові банківські правила для заохочення ризикованих інвестицій. Крім того, авторитетний економіст вважає необхідними серйозні зміни технологічної стратегії для виведення нових технологій на ринок. Це може мати вирішальне значення для майбутнього Європи.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  “Видіння Саудівської Аравії 2030”: чому Королівство СА перестало бути територією легких грошей?

Минулого року ЄС запровадив правила щодо чистих технологій, але він відстає у виробництві доступних зелених технологій і не має цілісної енергетичної стратегії. Майбутній звіт ратуватиме за збільшення виробництва та попиту на високоякісні чисті технологічні продукти, а також пропонуватиме комплексні рішення енергетичної проблеми.

Варто зазначити, що Драгі пропонує збільшити інвестиції в енергетичні мережі, які, ймовірно, отримають підтримку. Однак енергоємні галузі наполягають на суттєвих змінах поточних механізмів встановлення цін, які залежать від дорогого та забруднюючого викопного палива.

В які сфери варто інвестувати передусім

Драгі наголошує на необхідності масштабних інвестицій у декарбонізацію, цифрові інновації та інфраструктуру. Він вважає, що приватний капітал має лідирувати, але не розкрив державних джерел фінансування. Варто зазначити, що країни ЄС розійшлися в думках щодо реструктуризації бюджету та збільшення обсягів запозичень. Економісти Європейського центробанку оцінюють дефіцит держфінансування в 900 мільярдів євро на 2025-2031 роки.

Тетяна Морараш

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку