Facebook і майбутнє модерації: що європейські ЗМІ пишуть про новий курс Meta

Новина про те, що Марк Цукерберг заявив про зміну підходу Meta до модерації контенту, викликала хвилю обговорень у європейських медіа. Facebook, Instagram і Threads, які входять до складу цього технологічного гіганта, більше не покладатимуться на команди фактчекерів для перевірки достовірності контенту. Натомість платформи віддадуть перевагу коментарям користувачів, взявши приклад з мережі X, яка належить Ілону Маску.
Цей крок розглядається як частина глобальної переоцінки принципів модерації в соціальних мережах. З одного боку, це спроба зміцнити свободу слова, яка в останні роки стала гарячою темою у світі. З іншого боку, є побоювання, що відмова від системної перевірки фактів може призвести до ще більшого поширення дезінформації, маніпуляцій і ненависті в інтернеті. У цьому контексті європейські ЗМІ порівнюють зміну політики Meta з діями Ілона Маска, який вже реформував модерацію у своїй мережі X.
Хоча на початковому етапі нововведення стосуватимуться лише США, Meta також планує послабити обмеження на допустимий контент, і це може мати значний вплив на глобальний інформаційний простір. У центрі уваги європейських ЗМІ опинилися питання відповідальності, балансу між свободою слова і захистом від дезінформації, а також наслідків для майбутніх виборів і суспільної довіри.
Zeit Online – Німеччина. Глава концерну Meta явно діє на догоду своєму дітищу, – розміркувує портал Zeit Online:
“Така поведінка Цукерберга може бути пов’язана з тим, що дві важливі області, в яких працює Meta, також є зонами активності компаній Маска. Крім соціальних мереж, це насамперед – штучний інтелект (ШІ), у технології якого Meta проінвестувала мільярди.
Нікого не влаштує ситуація, коли президент із таких питань прислухається лише до конкурентів. І справді, за адміністрації Трампа успіх того чи іншого концерну, мабуть, залежатиме від того, наскільки добре його власник зуміє порозумітися з президентом. І на думку тут все частіше приходить слово “олігархія”. З цього погляду поведінка Цукерберга здається цілком зрозумілою”.
La Repubblica – Італія. В наявності конфронтація з Євросоюзом, – таким спостереженням ділиться міланська La Repubblica:
“Те, як саме Марк Цукерберг оголосив про припинення контролю за контентом з боку Facebook, свідчить про те, що йдеться про епохальний поворотний момент, вплив якого виходить далеко за межі фактчекінгу. На його думку, перемога Трампа свідчить про готовність американців “віддати пріоритет свободі слова”, але ціною цього є зелене світло для брехні, яка поширюється систематично – з метою підриву демократичного процесу.
У своєму посланні Цукерберг різко атакував Європу: “Ми працюватимемо з президентом Трампом, щоб захистити себе від урядів у всьому світі, які переслідують американські компанії і наполягають на посиленні цензури”. Цукерберг сказав, що у нас в Європі з’являється все більше і більше законів, які інституціоналізують цензуру – і все більше ускладнюють інновації”.
Helsingin Sanomat – Фінляндія. Helsingin Sanomat вважає, що момент для зміни політики концерну обраний невипадково:
“Звичайно, свобода, про яку Цукерберг розмірковує у своєму відео, – справа хороша. У свободі слова та плюралізмі в принципі немає нічого поганого. Однак Цукерберг не говорить про те, як виглядатимуть нові алгоритми компанії.
…Найпроблематичніший момент тут – це таймінг, незалежно від того, якої думки ми дотримуємося про реформи як такі. Що говорить про Америку той факт, що політика найважливішої приватної медіакомпанії країни повністю змінюється одночасно зі зміною президента?”.