Хто буде на груповому фото з Глобального саміту миру?
Бюргеншток стане місцем проведення Української мирної конференції
Наближається подія, до якої прикута увага міжнародної спільноти і європейських медіа – глобальний саміт миру у швейцарському Бюргенштоці. Уряд у Берні дещо скромно говорить про “мирну конференцію”, на яку наразі запрошено 160 урядів та організацій. Серед них члени G7, G20, країни БРІКС, численні інші країни з усіх континентів, а також ЄС, три міжнародні організації (ООН, ОБСЄ та Рада Європи). Для Швейцарії це питання міжнародного іміджу й репутації. Отже, федеральна президентка Віола Амхерд, докладає максимум зусиль, аби представництво країн під час події у Бюргенштоці було якомога масштабнішим. Відомо, зокрема, про її візит до Ватикану і розмову з Папою Франциском, під час якої понтифік отримав запрошення на саміт миру.
Із самітом пов’язані надії на започаткування мирного процесу для України, якщо у Берні все організують правильно.
Однак тут вже вимальовуються певні проблеми. Як повідомляє швейцарське видання Blick, саміт було свідомо заплановано на день після зустрічі G-7 в Італії. Сподівалися, що після неї караван керівників держав, очолюваний президентом США, відразу вирушить до Швейцарії. Однак запрошення швейцарської федеральної президентки Віоли Амхерд є доволі неконкретним – відчувати запрошеними себе можуть уряди в цілому, а не лише їхні керівники. Тому є імовірність, що зустріч відбудеться за участю міністрів закордонних справ, або й лише високопосадових радників.
Німецька газета Suddeutsche Zeitung пише про необхідність приділити увагу участі держав, які відкрито не виступали проти російської агресії або є явними симпатиками Москви. У списку, перш за все, так званий глобальний південь. Союзники України також використовують свої дипломатичні важелі, щоб заманити Китай, Індію та Бразилію до Бюргенштока. Зокрема, під час своєї поїздки до Китаю канцлер Олаф Шольц включив скорочену “формулу миру” до пунктів обговорень з президентом Сі Цзіньпіном. Безперечно, що такі держави, як Індія та Бразилія, не залишаться осторонь, якщо Китай надішле делегацію.
Німецьке видання Tageschau задається питанням про участь у саміті представників Росії і, відповідаючи на нього, цитує міністра закордонних справ Кулебу:
“Метою конференції є не залучення Росії, а радше об’єднання країн, які мають спільне розуміння кроків до вирішення проблеми. Потім буде комунікація з Росією, і Москва може брати участь у перемовинах. Звичайно, це так, що війна не може бути закінчена без участі обох сторін”.
Відповідь офіційного Берна на це питання можемо прочитати на сайті Федерального Департаменту закордонних справ Швейцарії:
“Росія наразі не запрошена. Швейцарія завжди виявляла відкритість щодо запрошення Росії на цю конференцію. Проте Росія кілька разів – у тому числі публічно – заявляла, що не зацікавлена брати участь у цій першій конференції. Конференція високого рівня у Швейцарії покликана розпочати мирний процес. Швейцарія переконана, що Росія має бути залучена до цього процесу. Мирний процес без Росії немислимий”.
Католицьке пресове агентство Kathpress (Австрія) повідомляє про участь у мирній конференції Ватикану. Однак висловлює при цьому сумніви щодо миротворчого ефекту саміту: “За даними МЗС у Берні, Росія, яка веде агресивну війну проти України з лютого 2022 року, “наразі не запрошена”.
Дипломати кажуть, що на відкритті має значення лише одне – групове фото, на якому має бути представлено якомога більше країн. Про реальну кількість учасників саміту Швейцарія обіцяє повідомити ближче до події.
Ще одне важливе питання саміту – що саме стане предметом обговорення. Офіційний Київ первісно прагнув до винесення на порядок денний “Формули миру” з десяти пунктів. Вона містить вимогу повного виходу Росії з України, припинення бойових дій, відшкодування збитків, покарання винних і багато іншого.
З огляду на масштабність саміту, де будуть присутні країни, що не є найближчими союзниками України, формулу вирішили скоротити: переговори мають вестися щодо ядерної безпеки, гуманітарних аспектів, таких як повернення викрадених дітей та безпека транспортування харчових продуктів.
Для нашої країни саміт означає надію на те, що запущений у Бюргенштоці глобальний дипломатичний процес зможе розвинути власну динаміку, якщо він успішно розпочнеться з малого.