Інтерв’ю з позивним “Хан”: командир роти ударних дронів про штучний інтелект на полі бою

У сучасній війні, дрони відіграють ключову роль, їх технологічний розвиток відбувається з неймовірною швидкістю, проте, на передовій вони часто стають дефіцитом, перетворюючись на витратний матеріал, що змушує військових та інженерів шукати нові рішення. Наразі, активно почали досліджувати можливості впровадження штучного інтелекту, який може докорінно змінити правила гри на полі бою.
Журналістка ІА”ФАКТ” Юлія Хоменко поспілкувалася із командиром роти ударних БпЛА 95-ї окремої десантно-штурмової бригади, відомим під позивним “Хан” та дізналася еволюцію дронів у війні та, найголовніше, про те, як штучний інтелект допомагає у війні та рятує життя українських військових.
Скажіть, коли ви особисто почали працювати з дронами та як змінилося ваше сприйняття їхньої ролі у військовій сфері з того часу?
2020 рік став для мене початком служби за контрактом у ЗСУ, де пройшовши фахову підготовку з пілотування, розпочалося моє знайомство з дронами. Це були дрони для проведення аеророзвідки, де моя основна робота полягала у виявленні противника та цілевказівці засобом ураження. Вже під час повномасштабної війни я очолив підрозділ ударних дронів, де задачі та специфіка роботи дещо змінилися. Перелік та номенклатура використаних дронів стали ширшими, кожен тип дрона має свої переваги, тому їх комбіноване використання дозволяє досягти найкращих результатів у бойових умовах, адже робота з дронами – це постійний розвиток та вдосконалення, оскільки вони є важливим елементом сучасної війни.

Як відбувається навчання операторів дронів? Кого і за якими критеріями туди набирають?
Раніше критерії відбору були як для пілотів винищувачів, і потрібно було проходити ЛЛК, де акцент був на фізичному здоров’ї пілота. Наразі основні критерії – це здатність освоювати нове та адаптуватися до змін, адже розвиток технологій не стоїть на місці, і потрібна гнучкість, та ентузіазм, щоб бути в темпі подій та новинок. Взагалі навчитися керувати дроном не важко, головне – мати інтерес та бажання, хоча, звичайно важливі й людські якості.

Чи змінилися технічні можливості сучасних дронів у порівнянні з початком війни?
Україна активно розвиває та впроваджує безпілотні системи, стаючи лідером у їхньому застосуванні. Дрони стали невід’ємною частиною оснащення українських військових підрозділів, значно підвищуючи ситуаційну обізнаність командирів усіх рівнів. Російсько-українська війна продемонструвала ефективність дронів як зброї, стимулюючи постійний розвиток та вдосконалення цієї технології в Україні.

Яка роль держави й волонтерів у забезпеченні ЗСУ дронами?
У забезпеченні підрозділу дронами велику допомогу надають волонтери, які оперативно реагують на потреби ЗСУ. Роль держави також присутня, але потребує більше часу на реалізацію, оскільки багато зразків БпЛА ще потребують випробування та оцінки.

В ЗМІ пишуть, що виробництво дронів для ЗСУ збільшилось більш ніж у сто разів. Це так?
Україна активно нарощує виробництво дронів, які знаходять широкий спектр застосування – від мінування та бомбардування до евакуації поранених з поля бою та доставки гуманітарних вантажів. Тому збільшення обсягів вітчизняного виробництва є логічним розвитком.

Війна з Росією цілком ймовірно затягнеться. Наскільки Україна до цього готова технологічно?
Тут більше вирішальний момент – наскільки ми готові морально, і ми готові до перемоги, але якщо говорити технологічно, ми маємо певну перевагу, яку треба тримати та не дати противнику взяти верх над технологічною складовою. Адже самі безпілотники – це дуже великий спектр різних засобів: крила, камікадзе, державні розвідки, і зараз активно з обох сторін випробовують використання штучного інтелекту у дронах, що може кардинально змінити хід війни. Загальна тенденція у нас позитивна, у нас велике залучення волонтерів та конструкторських новинок, і якщо ми раніше за противника досягнемо успіхів у впровадженні штучного інтелекту безпілотниках, то матимемо значну перевагу, оскільки інновації в цій сфері можуть бути революційними, змінюючи в цілому доктрину війни за рахунок збільшення ролі дронів та їх автономності. Штучний інтелект допомагає ударним дронам орієнтуватися в польоті та уникати перешкод, зокрема, від глушіння. Наприклад, ворог сховався у ямі. Пілот дрона бачить картинку, але на останніх 100 метрах вона зникає через перешкоди радіозв’язку. Саме тут стане в пригоді штучний інтелект. Ймовірно, тактика буде наступною: кожен розрахунок матиме певну кількість таких дронів і використовуватиме їх ситуативно, якщо цілі будуть того вимагати, або якщо ворог застосовуватиме засоби радіоелектронної боротьби. Оскільки дрон може діяти повністю автономно, РЕБ перестає бути для нього перешкодою. Але це більші дрони, які коштують значно дорожче. А все йде до того, що скоро штучний інтелект масово з’явиться на FPV-дронах, які мають досить невелику ціну і можуть бути ефективні. Це дасть можливість збільшити кількість ефективних уражень росіян.

Хан, чи часто противник помічає ваші дрони під час виконання завдань?
Дрон гучний, і безшумних дронів не буває, а дрона можна почути за 500 метрів на підльоті, тому часто спостерігається, що ми наносимо ураження по росіянах, вони акустично визначають, що летить наш камікадзе та ховаються.

Ми розуміємо, що дрон – це все ж таки техніка. Чи трапляються випадки збоїв або відмов під час виконання бойових завдань? Як ви справляєтесь з такими ситуаціями?
Це завдання пілота – мінімізувати дані збої, адже збій роботи безпілотників – це певний логічний наслідок несправності або недотримання чогось, наприклад, збій по сигналу або якісь пошкодження – все це піддається аналізу. Я думаю, досвід – це стабільність: чим стабільніша робота пілота, тим менше помилок, а загалом, так, 100% це техніка, яка може ламатися, але ми стараємося не допускати таких критичних помилок в управління дронами. Взагалі у мене в роті завжди пріоритет на збереженні людських життів, адже безпілотники це лише техніка, яку можна швидко замінити.
Ми зможемо виробляти більше БПЛА, ніж виробляє Росія? Що для цього треба?
Для цього потрібно просто залучення максимальної кількості людей, адже дрони бережуть життя, і якщо не буде дронів, то прийдеться деякі задачі виконувати вручну, тому потрібне фінансування зі сторони держави й розуміння важливості цього засобу.
Чи був у вас особистий досвід ураження російських солдатів за допомогою дронів?
Кожен професійний пілот-бомбер, починаючи з 24 лютого 2022 року, зробив вагомий внесок у знищення живої сили противника, хоча точну кількість ліквідованих російських солдатів важко підрахувати. Проте, щоденна статистика свідчить про те, що кожен такий пілот завдає від 5 до 15 ударів, які суттєво послаблюють боєздатність ворога та наближають нашу перемогу.
Багато хто говорить про нестачу дронів на фронті. З вашого досвіду, яких саме типів дронів найбільше не вистачає українським військовим? Чи є якісь конкретні моделі, чи характеристики, які були б особливо корисними у поточних бойових умовах?
Я думаю, не вистачає геть всіх, тому що це розхідник, який не є довговічним, і чим більше у нас буде, тим краще, адже дрона камікадзе вистачає на один раз, а якщо це розвідник, наприклад, тут немає такої статистики, це може бути як один проліт, так і більше.
Дякую вам за цю розмову і за те, що ви робите! Бажаю, щоби ми не просто перемогли, а перемогли якнайшвидше, щоби ваші навички роботи з дронами розвідки згодилися нам у мирному житті!