Поставлений США HIMARS змінює розрахунок на передовій в Україні: думки військових

Високомобільна артилерійська ракетна система M142, більш відома як HIMARS, є однією з чотирьох, які українці отримали минулого місяця від Сполучених Штатів у рамках пакету військової допомоги на 700 мільйонів доларів. Солдати з розрахунку машини вже прикрасили її всередині зображення та чотками. Ззовні на зображено три маленьких чорних черепа — по одному на кожну вражену ціль.
Що кажуть наші військові західним ЗМІ:
«У нас насправді шість. Просто ми ще не мали можливості додати інших трьох», — сказав начальник цієї системи с позивним Кузя.
Після громадського розчарування з приводу затримок Заходу з передачею обіцяного важкого озброєння, зокрема реактивних систем залпового вогню, таких як HIMARS, українці швидко запустили свою нову техніку в роботу через понад чотири місяці після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення. Кузя та його товариші сказали, що їхні цілі поки що зосереджені на російських командних пунктах — складах, де були розміщені офіцери та озброєння противника.
Українські офіційні особи кажуть, що нові західні війська вже приносять переваги на полі бою — це свідчить про важливість постійної допомоги з безпеки та болісні витрати повільних поставок, оскільки російські військові повільно розширюють свій контроль на східному Донбасі України. Повідомляється, що артилерійські удари з французьких самохідних гаубиць, дислокованих у портовому місті Одеса, змусили росіян у четвер відступити від стратегічно важливого острова Зміїний у Чорному морі.
HIMARS є найдосконалішою системою, наданою США, і має найбільший радіус дії наземної зброї України, майже 50 миль, дозволяючи своїм силам завдавати точних ударів по російських військових цілях, не створюючи загрози для власного цивільного населення на окупованих територіях. Україна запитувала зброю близько двох місяців до того, як передачу було схвалено — після того, як Україна запевнила адміністрацію Байдена, що не використовуватиме її для здійснення транскордонних атак на Росію.
Адміністрація Байдена пообіцяла надіслати Україні ще чотири HIMARS у рамках додаткової допомоги на 450 мільйонів доларів, оголошеної минулого тижня. За словами речника Пентагону, всі чотири були попередньо розроблені в Європі, і навчання на цих системах вже розпочато з українськими військами, які їх використовуватимуть.
«Те, що ми використовували раніше, викликало набагато більше занепокоєння», — сказав навідник команди з чотирьох осіб, роль якого полягає у введенні координат цілі, його позивний Мороз.
За словами солдатів, HIMARS приносить більше душевного спокою. За допомогою свого старого обладнання вони уникали траєкторій ракет, які проходили через будь-які населені пункти, обмежуючись стріляниною лише через поля та ліси, щоб уникнути потенційної шкоди цивільним особам, сказав Мороз.
«У мене немає жодних сумнівів щодо того, що ми влучимо. Я знаю, що ракета влучить у ціль, тому що її орієнтує супутник», — сказав Мороз
Раніше цей підрозділ використовував радянську самохідну реактивну систему залпового вогню «Ураган» із максимальною дальністю стрільби близько 20 миль. Він також мав похибку приблизно в півмилі, і був націлений у координації з безпілотником або розвідувальною групою. За словами солдатів, HIMARS керується супутником і відхиляється від координат цілі щонайбільше на один ярд.
Вони попросили бути ідентифіковані лише за позивними як захід безпеки. Оскільки системи вважаються першочерговою метою для росіян, сім’ї членів команди навіть не знають, що вони з ними працюють. Їм доводиться тримати HIMARS у постійному русі, тому що довго залишатися на одному місці ризикує виявити його місцезнаходження.
Пускова установка вміщує шість ракет і прикріплена до темно-зеленої рами вантажівки. Бойові дії в основному ведуться вночі — солдати стоять на відстані і відраховують перед криком «Вогонь!». Під час зльоту кожної ракети спалахує яскраве світло. Потім вони готові до руху протягом двох хвилин — і швидкість є обов’язковою для забезпечення безпеки HIMARS, оскільки росіяни можуть швидко визначити джерело пострілу та стріляти у відповідь. Мобільність вражає — за їхніми словами, для громіздкого автомобіля він може рухатися зі швидкістю до 60 миль на годину.
“Ми також були здивовані, що така високоточна зброя може так тихо стріляти», – сказав Кузя.
Підрозділ з нетерпінням чекав на прибуття HIMARS протягом місяця. Тоді вони нарешті отримали досвід з перших вуст у секретному місці за межами України з американськими інструкторами протягом приблизно двох тижнів. Замість того, щоб дозволити американцям просто продемонструвати, українські війська попросили їх пояснити, що робити, і дозволити студентам спробувати пристосуватися звідти.
Комп’ютерна система повністю англійська, тож під час навчання перекладачі пояснювали, що означає кожна кнопка — усе задокументовано в блокноті, до якого солдати регулярно звертаються. Але час від часу все ще потрібен Google Translate.
Кузя сказав, що було б добре мати 50 HIMARS, щоб Україна могла розгорнути чотири в кожен напрямок величезного фронту, який охоплює майже весь її східний кордон з Росією. «Супутник», командир підрозділу, сказав, що краще було б отримати техніку раніше — до того, як московські війська взяли під контроль більшу частину Луганської області країни.
«Мені здається, що надто довго доставляли їх сюди. Якби вони були тут набагато раніше, я думаю, ми б уже покінчили з цією війною», — сказав він.