Іран передав Росії ракети, але не пускові установки: Reuters

Іран передав Росії балістичні ракети ближнього радіусу дії, але не відправив мобільні пускові установки, повідомляє Reuters з посиланням на три джерела, знайомі з ситуацією.
Йдеться про європейського дипломата, співробітника розвідки ЄС та американського посадовця. Наразі незрозуміло, чому Іран не надав пускові установки разом із ракетами Fath-360, що викликає питання про те, коли і чи взагалі ця зброя буде введена в експлуатацію.
Один із американських чиновників зазначив, що пускові установки не були поставлені на момент оголошення США про передачу Іраном зброї. Причини відсутності установок можуть бути різними: можливо, Росія планує адаптувати свої вантажівки для транспортування ракет або Іран хоче залишити можливість для подальших переговорів із Заходом щодо зниження напруженості.
10 вересня держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив факт поставки Іраном ракет Fath-360 до Росії, зазначивши, що вони можуть бути використані в Україні вже найближчими тижнями. За його словами, ці ракети становлять серйозну загрозу, оскільки їх застосування дозволить Росії зберегти більше арсеналу для ударів по віддалених цілях.
Дальність дії Fath-360 становить до 121 км, а їхня швидкість у чотири рази перевищує швидкість звуку. Це може створити додаткові виклики для української системи протиповітряної оборони.
У відповідь на постачання зброї Сполучені Штати, Німеччина, Велика Британія та Франція ввели нові санкції проти Ірану, а ЄС розглядає можливість введення додаткових обмежень щодо іранського авіаційного сектора.
Дані про судноплавство, отримані Reuters, свідчать про те, що російське вантажне судно “Порт Оля-3”, яке підпадає під санкції США, кілька разів курсувало між іранським портом Амірабад на Каспії та російським портом Оля з травня по 12 вересня, що може свідчити про перевезення військових вантажів.
Фабіан Хінц, експерт з іранських ракет із Міжнародного інституту стратегічних досліджень, не зміг підтвердити, що Іран навмисно утримує пускові установки. Він припускає, що цивільні вантажівки, які Іран адаптував для запуску ракет, можуть бути ненадійними в умовах української зими.
“Можливо, Росія має намір модифікувати свої військові транспортні засоби для перевезення ракет, оскільки комерційна вантажівка Mercedes не здатна подолати бездоріжжя”, — зазначив Хінц.
Девід Олбрайт, колишній інспектор ООН з ядерних питань, також не зміг підтвердити, чи Іран передав пускові установки. Однак він зазначив, що новий президент Ірану Масуд Пезешкіан та інші офіційні особи планують зустріч із європейськими дипломатами на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, щоб обговорити можливості дипломатії щодо ядерної програми та регіональної напруженості.
“Можливо, Іран навмисно затримує передачу пускових установок, щоб створити простір для дипломатичних переговорів. Якби іранські ракети вже застосовувалися в Україні, це могло б спричинити різку критику на Генасамблеї ООН”, — додав Олбрайт.