Крах яхти Bayesian біля берегів Сицилії: суспільні реакції в світі

Трагедія, що сталася біля берегів Сицилії, сколихнула громадськість. Через три дні після катастрофи яхти Bayesian біля міста Палермо, сподівання на те, що хтось із пасажирів вижив, майже розвіялися. Серед загиблих, ймовірно, мільярдер Майк Лінч і ще шість осіб. Ця подія викликала різні реакції в медіа, де порушуються важливі питання співчуття, зміни клімату та впливу суспільних настроїв на сприйняття трагедій.
Італійське видання Avvenire звертає увагу на різницю в емоційній реакції на трагедії, що відбуваються в морі. Підкреслюється, що увага суспільства та медіа концентрується на випадках, подібних до катастрофи яхти Bayesian, тоді як численні трагедії з мігрантами, які тонуть у тому ж Середземному морі, не отримують такого ж розголосу.
“Навколо човнів з мігрантами, що тонуть у морі, не піднімається стільки шуму. Буває одні зазнали аварії, а бувають й інші. Виникаючі емоції не дивують. … У морі завжди потрібно діяти саме таким чином, завжди потрібно співчувати тим, хто зазнає лиха, завжди потрібно якнайшвидше доставляти тих, хто вижив на сушу.
Однак, на жаль, ці правила людяності поширюються не на всіх. Впадає у вічі різниця між обґрунтованим співчуттям пасажирам яхти і тим політичним, медійним, можна навіть сказати ‘антропологічним’ ставленням до тих, хто в пошуках кращої частки пустився в плавання, відчаливши від південних берегів Середземного моря – і також зазнав аварії корабля”, – обурюються у Avvenire.
Відзначається, що емпатія часто виявляється вибірковою, і ці правила людяності, на жаль, не завжди поширюються на всіх, хто опинився в біді на морі. Цей контраст у ставленні до різних груп постраждалих відображає не тільки соціальні, але й політичні аспекти сучасного суспільства.
Ірландське видання Irish Examiner акцентується на впливі зміни клімату на такі катастрофи:
“Температура води в Середземному морі досягла 30 градусів, що на три градуси вище за середній показник. … Серед вчених Італія через цілу низку факторів вважається одним із найбільш ризикованих у плані кліматичних катастроф регіонів Європи. …
За останні три роки в країні траплялися і великі повені, і зсуви ґрунту, і лісові пожежі, і рекордна спека, і сходження льодовика в Доломітах, внаслідок чого загинули одинадцять альпіністів. 2023 року в країні було відзначено 378 екстремальних погодних явищ, що на 22 відсотки більше, ніж 2022 року”.
Британське видання The Independent наголошує на суспільних реакціях, що супроводжують такі трагедії:
“Теорії змови, що почали поширюватися в інтернеті, свідчить про те, що суспільство вже навіть не вірить у випадковості. Напевно, певною мірою більшу втіху дає віра в те, що тут діяли якісь темні сили. Це легше прийняти, ніж упокоритися з тим фактом, що іноді можуть трапитися – і трапляються такі жахливі нещасні випадки, як загибель яхти Bayesian.
І ніхто з нас – будь він багатий чи бідний – від цього не застрахований. Але випадковості таки відбуваються, і в цьому – довільна і несправедлива правда людського існування, незалежно від того, наскільки низька ймовірність події не була на папері. Навіть якщо щось ніяк не вкладається в голові і не осмислюється, це не означає, що перед нами щось інше, ніж те, що ми бачимо”.
Трагедії на морі, незалежно від обставин, завжди привертають увагу громадськості та медіа, але ступінь цього уваги часто залежить від соціального статусу постраждалих. У випадку з яхтою Bayesian світ побачив, наскільки вибірковим може бути співчуття суспільства, особливо коли трагедія зачіпає заможних людей. Однак не менш важливими є десятки інших катастроф, які стаються в Середземному морі, де гинуть мігранти, які намагаються знайти краще життя в Європі.
Зміна клімату також відіграє значну роль у збільшенні кількості катастрофічних подій, і це вимагає більшої уваги від суспільства та урядів. Кліматичні зміни продовжують впливати на безпеку морських подорожей, що стає серйозним викликом для країн, розташованих на берегах Середземного моря.
Крім того, зростаюча тенденція до пошуку конспірологічних пояснень подій свідчить про недовіру суспільства до випадковостей і природних катастроф. Це показує, наскільки глибоко вкоренилися такі настрої в сучасній культурі, і підкреслює необхідність критичного осмислення інформації, що надходить з різних джерел.