Bitcoin, NFT та інші цифрові активи: як на них заробити

Коли перші цифрові активи лише з’являлися на ринку, більшість економістів та фінансистів наголошували на тому, що це, по суті, економічні бульбашки і вкладати кошти в них не варто. Утім, головний економічний закон такий: ціна залежить від попиту. Попит на цифрові активи з роками лише зростає. Поки така тенденція триває, криптовалюти можна вважати розумною інвестицією. Тим паче, що постійні кризи та турбулентності останніх років зробили традиційні напрямки інвестування (нерухомість, акції компаній та ін.) не такими надійними, як раніше. Натомість з’явилися надійніші цифрові активи, які прив’язані до традиційних матеріальних активів.
Тобто інвестувати у цифрові активи можна. Можна на них і чимало заробити, але для цього варто підійти до справи розумно: оцінити ситуацію на ринку та постійно слідкувати за тенденціями, диверсифікувати активи, дослухатися до прогнозів інвестиційних спеціалістів.
Диверсифікація криптовалютних активів: обирайте кілька напрямків для інвестування
Якщо ви вже вирішили інвестувати в цифрові активи, то не вкладайте всі кошти у щось одне. Проаналізуйте ринок, оберіть кілька цікавих напрямків і розподіліть кошти між ними. Це убезпечить вас від зайвих ризиків, бо поки один актив може втрачати в ціні, інший зростатиме.
Диверсифікація передбачає розподіл коштів інвестора по різних секторах. Наприклад, якщо ви вирішили заробляти на коливаннях вартості цінних паперів, можна обрати акції з різних галузей: технологічної, охорони здоров’я, сільського господарства та енергетики.
Щодо криптовалют, то це єдиний клас активів, однак їх також можна диверсифікувати. Раніше біржові гравці вкладалися переважно в Bitcoin, оскільки інші проєкти не мали значної цінності. У 2023 році ситуація змінилася: галузь насичена різними токенами, кожен з яких підтримується своїм блокчейном і має значний потенціал для зростання. Інвестуючи в їх розвиток, інвестори фактично отримують частку у стартапах.
Наприклад, 30 – 50% суми, яку плануєте інвестувати, вкладіть в основну криптовалюту, 10 – 20% – у невзаємозамінні токени (NFT), решту вкладіть в альткоїни і стейблкоїни (вважаються надійними, оскільки прив’язані до традиційних активів – дорогоцінного металу, валюти якоїсь держави та ін). Співвідношення і типи активів можуть варіюватися, залежно від ситуації на ринку та ваших вподобань.
Яка ситуація на ринку зараз і що на неї впливає
Щомісячні коливання курсу криптовалют в діапазоні 5-15% зростання чи спадання курсу є цілком стандартним явищем для ринку. З огляду на таку практику, 2023 рік був доволі стабільним для ринку цифрових активів.
Що ж до 2024, то він традиційно почався зі стрибка цін. Так, у лютому ціни злетіли на 40%, а в березні додали ще 16,3%. Утім квітень характеризувався просіданням (-11,3%) – інвестори виводили капітал. У травні вартість цифрових активів знову почала рухатися вгору. Капіталізація ринку зросла на 8,6%
Збільшенню притоку інвестицій сприяла зміна законодавства США щодо регулювання обігу крипти. Зокрема, Палата представників ухвалила Акт про фінансові інновації та технології 21-го століття (FIT21), а Американська комісія з цінних паперів і бірж (SEC) попередньо затвердила спотові ETF на ETH.

Найбільше минулого місяця зросла ціна монети Solana (SOL). У травні її курс зріс на 33,9%, а загальна заблокована вартість валюти (DeFi TVL) збільшилась на 33.4% до 4,84 млрд доларів США.
Також до трійки лідерів за темпами подорожчання увійшли ETH (+26,8%) та TON (24,2%). Варто зазначити, що загальна вартість останнього активу знову б’є рекорди. За місяць капіталізація TON зросла на 227.8%. У валюту вже вклали 326 млн доларів.
З іншого боку, ринок NFT минулого місяця помітно просів (-41%).
Прогнози розвитку ринку цифрових активів
З огляду на фактор сезонності, друга половина року рідко знаменується різкими коливаннями на ринку цифрових активів. Отож, якщо не буде значних потрясінь чи гучних заяв, на які ринок криптовалют зазвичай досить активно реагує, то у червні спостерігатиметься незначний спад активності інвесторів, а стрімких злетів не варто очікувати до жовтня.
З огляду на це, серпень та вересень є хорошими місяцями для заходу на ринок, оскільки, зазвичай цифрові активи у цей час дешевшають. Вклавши в якусь валюту у третьому кварталі року, ви маєте високий шанс заробити, вивівши кошти у січні-лютому. Утім, все залежить від обраної валюти та інших факторів.
Наприклад, заява селебрітіз чи відомих бізнесменів про купівлю якогось активу практично завжди спричиняє зростання його вартості. Також запровадження законодавства щодо цифрових активів у різних країнах фактично легітимізує їх і додає їм вартості. Наприклад, Дональд Трамп під час зустрічей з виборцями заявляв про намір лібералізувати законодавство щодо регулювання ринку криптовалют. Якщо він стане президентом, ймовірність злету вартості активів суттєво зросте, а якщо він виконає обіцянку щодо зміни законодавства – тим більше.
Тому, якщо вирішили інвестувати в крипту, доведеться регулярно спостерігати за ситуацією на ринку.
Ризики для інвесторів
Попри інтенсивний розвиток бірж, не варто забувати і про ризики такого інвестування. Часто країни змінюють законодавство в несприятливий для цифрових активів бік – надмірно регулюють чи забороняють їх використання. Це пов’язано з тим, що криптою нерідко розраховуються під час проведення незаконних операцій – торгівлі наркотиками, відмивання грошей, адже через поки слабку регуляцію ринку буває важко прослідкувати рух коштів.
Також існує ризик викрадення ваших збережень. Наприклад, минулого місяця японські хакери вивели з цифрової біржі DMM Bitcoin активів на суму 305 млн доларів. Витік коштів з гаманців клієнтів біржі виявили досить швидко – за кілька секунд. Усіх користувачів повідомили про тимчасові технічні роботи, а представники DMM Bitcoin запевнили, що всі клієнти, які втратили свої активи через атаку зловмисників, отримають відшкодування.
У таких випадках також рятує диверсифікація, тому інвестуйте раціонально і ніколи не вкладайте все в один актив.