Коментарі юристів

Купівля чи продаж автомобіля за довіреністю: ризики і юридичні наслідки

Купівля чи продаж автомобіля за довіреністю залишається одним з найсуперечливіших способів користування транспортом, попри поширення електронних сервісів та жорсткіших вимог до реєстрації майна. Це питання досі виникає на практиці, попри те, що юридично така схема не є способом набуття права власності. Людина сплачує гроші, отримує технічний паспорт і нотаріально оформлену довіреність, але формально не стає власником авто. Такий підхід обирають з різних причин: щоб уникнути переоформлення, зекономити на податках, обійти певні юридичні обмеження або просто через необізнаність.

Редакція ІА «ФАКТ» звернулася до юристів адвокатського об’єднання «Репешко і партнери», щоб отримати фахові коментарі. Вони пояснили, що означає довіреність у правовому полі, чому купівля авто за довіреністю не прирівнюється до договору купівлі-продажу, які ризики і правові наслідки це має.

Як свідчить адвокатська практика, колись це дуже розповсюджене питання все ж таки виникає й донині. Наскільки доцільно продати чи купити автомобіль за довіреністю? Відповідь одностайна – продаж транспортного засобу повинен здійснюватися тільки за договором купівлі-продажу! Однак іноді є виключення та нюанси як для продавця, так і покупця, а крім того й для власника автомобіля.

Головна категорія осіб, які  мають справу саме з довіреністю на автомобілі – це так звані «перекупи». Дана категорія громадян живе на тому, що купує у власників авто, які ті хочуть продати швидко, бодай й за невеликі кошти головне, що вони їх отримують тут та зараз (ситуації в житті бувають різні), або які власники не мають бажання приводити до ладу (в цьому варіанті перекуп ремонтує за власний кошт автівку та доводить її до стану цукерки). Звісно, що право власності на автомобіль такій категорії громадян сенсу оформлювати не має, бо за місяць через руки такого перекупа може проходити кілька автівок. У такому випадку довіреність буде оформлена українським нотаріусом. При цьому нотаріус може бути з будь-якої області України, адже перекупи не обмежуються роботою в якійсь певні області – де є більш вигідна пропозиція, там й беруть автомобіль.

Ще одна категорія громадян, яким виправдана справа з довіреністю, це власники автомобіля, які знаходяться за кордоном, не мають намір найближчим часом приїхати в Україну, але тут мають автівку, яку хочуть продати. В такому випадку довіреність буде оформлена або в українському консульстві, або у іноземного нотаріуса в країні перебуванні власника автомобіля. В окремих випадках додатково потрібно апостилювання довіреності – спеціальний штам, який підтверджує легалізацію в Україні довіреності виданої на території іноземного громадянства. Ми радимо все ж таки робити довіреність саме в консульській установі, але якщо немає такої можливості, то вже там де вийде. При цьому довіреність, написану не українською мовою потрібно ще перекласти. В довіреності повинно  чітко  бути прописані  повноваження довіреної особи. Вона повинна мати право продати автомобіль, зняти його з обліку та отримати кошти від продажу.

У будь-якому випадку в особи, яка продає автомобіль за довіреністю на руках повинен бути технічний паспорт на даний транспортний засіб.

Зараз всі дії з переоформлення транспортного засобу у власність відбуваються виключно в сервісному центрі МВС. При оформленні довіреності не відбувається переходу права власності. Саме продаж транспортного засобу  передбачає оформлення договору купівлі-продажу та отримання нового свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).

Згідно зі статтею 244 Цивільного Кодексу (далі ЦК) довіреністю є письмовий документ, який видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Виходячи зі змісту норми права, таке визначення не передбачається перехід права власності на об’єкт, що відчужується, а тільки представництво. Так, згідно ст. 665 ЦК  договір купівлі-продажу передбачає, що одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Саме таким чином відбувається перехід права власності на автомобіль.

Крім того, статтею 237 ЦК чітко передбачено, що представництво представляє собою  відносини, в яких одна сторона має право вчиняти певні дії від імені другої сторони, яку вона представляє. Отже, оформляючи «генеральну довіреність» на автомобіль на своє ім’я, ви отримуєте автомобіль тільки для користування і розпорядження, але ніяк не у власність. При «продажу» автомобіля за генеральною довіреністю ніякої купівлі-продажу не відбувається, а отже  власником автомобіля залишається продавець. Ось від цього моменту й починаються певні ризики для усіх учасників такої угоди.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Зарплата в конверті: ризики для працівників і роботодавців при неофіційному працевлаштуванні

Слід пам’ятати, якщо ви продаєте машину вперше за рік, податок при цьому не стягується. Але якщо це вже другий чи третій транспортний засіб за рік, то необхідно сплатити відповідні податки. Як варіант уникнення податку власникові автомобіля використовують оформлення на покупця довіреності, а вже після спливу терміну, коли автомобіль можна буде продати без податку – оформлення належним чином угоди купівлі-продажу в сервісному центрі.

Щодо економії на оформленні за саму угоду. Колись оформлення автомобіля відбувалось через нотаріуса, потім з реєстрацією в МРЕО та коштувало по еквіваленту декілька сотень доларів. Наразі вартість між оформленням у нотаріуса довіреності та вартістю оформлення угоди в сервісному центрі МВС може складати до тисячі гривень, що не можна вважати економією враховуючи усі наступні ризики.

Хочемо наголосити на ризиках з точки власника транспортного засобу. На даний час багато порушень правил дорожнього руху транспортними засобами фіксуються в автоматичному режимі. При цьому система сканує номерні знаки автомобіля та надсилає штрафи саме на адресу власника авто зазначаючи його в якості порушника. Уникнути в такому випадку сплати штрафів можна двома шляхами:

  1. Призначивши належного користувача автомобілем. Це можна зробити у будь-якому зручному сервісному центрі МВС, у Кабінеті водія або застосунку Дія. Аби пошерити авто онлайн, у Кабінеті водія у власника має відображатись свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. У кандидата на належного користувача – посвідчення водія відповідної категорії.

Для оформлення заявки необхідно внести електронні адреси й номери телефонів учасників угоди, а також ідентифікаційний код майбутнього належного користувача. При цьому і власник, і водій можуть оформлювати документи на відстані завдяки цифровим підписам.  Крім того, у застосунку Дія, окрім свідоцтва про реєстрацію та посвідчення водія, потрібно мати паспорт громадянина України чи закордонний паспорт та авторизуватися. Після погодження заявки, у цифрових документах належного користувача з’являється свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Термін шерингу авто визначається самостійно. Також цей статус може достроково скасувати як водій, так і власник.

  1. Оскаржувати в судовому порядку, доводячи, що за кремом був не власник автомобіля, посилаючись саме на видане доручення. Цей варіант є затратним з погляду як часу, так й коштів, й зусиль.

З практичної точки зору жоден з цих випадків не підходить у разі передачі транспортного засобу перекупу та усі ризики залишаються на власникові.

Водночас виникають питання й з погляду страхового покриття автоцивілкою. За новим законом, який почав діяти у 2025 році у разі зміни власника забезпеченого транспортного засобу новий власник зобов’язаний протягом 15 календарних днів з дня набуття права власності на транспортний засіб письмово повідомити про це страховика та надати страховику свої особисті дані.  От же у разі дорожньо-транспортної пригоди відповідальним за покриття шкоди можуть визначити саме власника транспортного засобу, адже переоформлення страхового поліса зазвичай теж ніхто не робить. За старою редакцією закону про страхування потрібна була наявність страхового поліса на авто, не залежно від того хто власник.

Ризики з погляду  «покупця» транспортного засобу. Їх набагато більше, ніж у продавця й вони наступні:

  1. Справжній власник автомобіля («продавець») може автомобіль передати у заставу, на такий автомобіль може бути накладено арешт в рамках судової справи (про поділ майна подружжя, відшкодування матеріальної шкоди, боргів за сплату аліментів). Якщо «продавець» має борги (кредити, комуналка, штрафи), які стягуються з нього через виконавчу службу, то автомобіль, який ви «купили по довіреності», може бути оголошений у розшук та надалі затриманий для продажу в рахунок погашення заборгованості з відправленням на штраф майданчик та подальшою реалізацією з аукціону. У світлі останніх штрафів від ТЦК та СП за порушення мобілізаційного законодавства, навіть для перекупів автомобілів цей ризик дуже актуальний.
  2. Продавець автомобіля може у будь-який час відповідно до п.2 ч.1 ст. 248 ЦК скасувати доручення. У такому випадку «покупець» буде зобов’язаний повернути довіреність і, відповідно, автоматично позбавляєтеся законного права керування придбаним автомобілем. Єдине, що залишається – право в судовому порядку визнавати договір купівлі-продажу автомобіля дійсним, проте це не завжди реально, бо свої вимоги у позові необхідно буде обґрунтовувати достатніми доказами. Тому одразу попереджаємо про необхідність обмінятися розписками, про те, що за автомобіль сплачені кошти власнику або особі за довіреністю для передання їх власнику із зазначенням повної дійсної суми угоди.
  3. Довіреність втрачає силу і в разі смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісти відсутньою. А після цього спадкоємці, опікуни мають законні підстави повернути транспортний засіб, який належав померлому, недієздатному на праві власності. В такому випадку у нагоді стане все та ж розписка про яку зазначено в попередньому пункті та світить єдиний варіант вирішення справи – звернення з відповідним позовом до суду.
  4. У випадку смерті покупця, визнання його недієздатним, доручення втрачає юридичну силу і спадкоємці такого покупця не матимуть жодного права на автомобіль яким користувався за дорученням спадкодавець-покупець.
  5. Термін довіреності. Якщо термін, на який видана довіреність спливає, необхідно обов’язково шукати реального власника (що в реаліях воєнної країни дуже не просто), щоб він ще раз дозволив користуватися та розпоряджатися автомобілем тобто знову для отримання довіреності. Крім того, як що ви захочете відчужити автомобіль то, по-перше, можете надати довіреність новому покупцю тільки на строк дії довіреності наданої вам, а по-друге, реальний власник автомобіля матиме право вимагати саме від вас повернення суми, отриманої вами від відчуження його ж автомобіля третій особі.
  6. Довіреність є документом, яким власник уповноважує іншу особу вчиняти дії від його імені. При цьому законом заборонено представнику вчиняти правочин на свою користь. Тобто, продати автомобіль по довіреності самому собі вже не вийде. Як варіант, щоб не шукати для поновлення довіреності власника автомобіля це переоформлення за договором купівлі-продажу такого транспортного засобу на членів родини, але це на завжди є прийнятним варіантом (дружини може не бути, у разі оформлення на батьків при наявності інших братів та сестер авто піде як спадкове майно усім, у дітей можуть бути подружжя, які при розлученні забажають поділити ваш автомобіль).
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  На перетині трудових відносин та військових обов'язків: що необхідно знати

На останок хочемо зазначити наступне. Колись в судовому порядку за позовом нового власника автомобіля було можливо визнати право власності на нього. Цим активно користувалися ті, хто мав бажання чи то продати автомобіль без згоди подружжя, чи то врятувати його від виконавчої служби при звернення стягнення за борги. Зазначені часи давно минули. Судова позиція одностайна – ніяких рішень про визнання договору купівлі-продажу автомобіля та ніяких рішень про визнання права власності на автомобіль.

Наразі існують непоодинокі випадки, коли з документами на автомобіль не все добре (старий банківський кредит двадцятирічної давнини, заборона на відчуження в реєстрі речових прав на рухоме майно, перебиті номери двигуна та інше). Іноді в таких випадках власник автомобіля, аби не заморочуватись з усуненням недоліків у документах, готовий віддати транспортний засіб з дуже значним дисконтом саме за довіреністю, мотивуючи це тим, що новий власник через суд легко оформить право власності на автомобіль. Хочемо розчарувати, але – ні! Як кажуть безоплатний сир буває тільки в мишоловці. Жоден суд в такому випадку не визнає право власності на автомобіль за новим власником, хоча у нього й буде довіреність, а банки взагалі мають директиву оскаржувати рішення судів, які ухвалені не на їх користь, аж до Верховного  Суду України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку