Коментарі юристів

Перереєстрація авто для тих, хто ухиляється від мобілізації: юридичні аспекти та відповідальність

З моменту початку повномасштабної війни в Україні питання мобілізації стало однією з найактуальніших тем. Однак деякі громадяни намагаються уникнути свого обов’язку, вдаючись до різних хитрощів, зокрема перереєстрації автомобілів. Які правові наслідки чекають на тих, хто обирає цей шлях?

Юридичні аспекти перереєстрації транспортних засобів з метою ухилення від мобілізації, включаючи законодавчі положення, можливі санкції та реальні приклади відповідальності коментують фахівці адвокатського об’єднання “Репешко і партнери”.

З кінця грудня 2023 року в України почала діяти послуга з продажу транспортних засобів через “Дію”. Вона набула не аби якої популярності, та станом на середину 2024 року за офіційними даними через зазначений застосунок було оформлено більш ніж 140 тисяч транспортних засобів. Тобто, держава впроваджує цифрові технології в повсякденне життя, позбавляючи громадян необхідності вистоювати у чергах сервісних центрів МВС, що досить актуально для тих регіонів, де повітряна тривога іноді триває по пів доби та більше.

Сервіс розрахований на те, щоб продати-купити можливо легкові автомобілі, мопеди та мотоцикли. Угоду можна укласти на відстані. При цьому все, що потрібно – підтвердити договір через Дія Підпис та у разі наявності бажання змінити номерні знаки – обрати нові. Сервіс дуже зручний, навігатор покроково веде протягом вчинення угоди. Для того, аби скористатися Дією у за стосунку повинні бути відображені паспорти та ідентифікаційні податкові номери сторін угоди, а також свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Скористатися можуть лише фізичні особи та лише один раз на поточний рік.

Процес виглядає наступним чином:

  • Продавцю потрібно згенерувати заяву
  • Згенерована продавцем заявка надсилається покупцю через QR-код або за допомогою посилання
  • В отриману заяву покупець вносить додаткову інформацію та обирає чи хоче отримати пластикове свідоцтво, чи йому буде достатньо цифрового варіанту у за стосунку Дія
  • Після того, як обома сторонами внесенні усі дані, формується договір купівлі-продажу
  • Одночасно відбувається перевірка в автоматичному режимі по усіх базах та реєстрах.

За даними з офіційних джерел оформлення заявки може займати 10-15 хвилин, а оброблення поданої заявки сервісом триває протягом доби. У разі як що все добре, то адміністратор друкує свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. У разі, як що покупець бажає отримати нові номерні знаки, вони за ним закріплюються. Сформований пакет документів передається до ДП “Інфотех”, яке направляє свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та новий номерний знак до Укрпошти, яка й здійснює доставку впродовж 10 днів.

Але, якщо на стадії перевірки інформації по базах даних та реєстрах було виявлено якісь негаразди, в застосунок може прийти повідомлення про відмову у вчиненні угоди. Раніше причину відмови можливо було дізнатись тільки звернувшись до сервісного центру МВС особисто, але наразі доступно оновлення за стосунку Дія та саме через нього також можна дізнатися чому саме відмовлено в перереєстрації транспортного засобу. Втім перереєструвати транспортний засіб можливо й сервісних центрах МВС де процедура займає приблизно 30-40 хвилин. Вартість послуги з перереєстрації що через за стосунок Дія, що в сервісному центрі однакова – 1105 грн.

Основними причинами відмови в перереєстрації транспортного засобу можуть бути наступні:

  • продавець або покупець перебуває в розшуку в поліції;
  • у продавця є чинні відкриті виконавчі провадження;
  • наявні обтяження в реєстрах Міністерства юстиції  щодо заборони на відчуження;
  • транспортний засіб, двигун або номерний знак перебувають у розшуку в поліції;
  • транспортний засіб, двигун або номерний знак перебувають у розшуку в Інтерполі;
  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або паспорт відображається у базі даних поліції як втрачене;
  • транспортний засіб є речовим доказом у кримінальній справі.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Помилки в трудових книжках: як відстояти свої права на пенсію

У разі, якщо в Дії особі була надана відмова що до перереєстрації транспортного засобу, то в сервісних центрах МВС її чекає теж саме. В цьому випадку потрібно розібратися саме з причиною такої відмови.

Ось тут і криється підступ для тих, хто ухиляється від мобілізаційного процесу. Закон не містить прямої заборони  на проведення реєстраційних операцій з транспортними засобами для громадян, які не оновили військово-облікові дані. Але є одне але. Заборона на проведення дій з транспортними засобами буде для таких осіб випливати з їх дій, при чому не одразу, а може мати значний проміжок у часі.

Нагадаємо, що наразі за ст. 210 Кодексу – порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку  в особливий період сума штрафу складає від 17 000 до 25 500 грн.

За ст. 2101 Кодексу порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період сума штрафу також складає від 17 000 до 25 500 грн. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п’ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. На підставі частини другої статті 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня отримання постанови, а в разі оскарження такої постанови – не пізніше як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби штраф, визначений постановою по справі про адміністративне правопорушення буде стягнуто у подвійному розмірі.

Кабінетом Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 затверджено “Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період”. В даній постанові зазначено, що співробітники поліції вносять до реєстрів та баз (банків) даних до  інформаційної системи МВС, інформацію про осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

В Кримінальному кодексі України також існує ряд статей, які також  мають відношення до мобілізації та призову. Так, стаття 336 КК України передбачає покарання за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Водночас стаття 337 КК України визначає покарання за ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України. Тобто, вона взагалі чітко зазначає про кримінальну відповідальність після попередження, зробленого  керівником ТЦК та СП.

Отже, наступним кроком після накладення адміністративного штрафу, може бути кримінальна відповідальність та оголошення особи у розшук.

Як бачимо, згідно норм чинного законодавства особа, яка порушує мобілізаційне законодавство,  буде позбавлена можливості здійснити купівлю-продаж транспортного засобу. При цьому для продавця підстав для цього значно більше – окрім знаходження у розшуку найбільш вірогідним є арешт транспортного засобу в процедурі виконавчого провадження, відкритого за постановою про накладення адміністративного штрафу. Штраф може бути накладений  протягом трьох місяців від моменту виявлення порушення, але не пізніше року від моменту вчинення. Коли саме те чи інше ТЦК та СП виявить порушення конкретною особою мобілізаційних норм спрогнозувати важно, але чим більше часу спливає, тим більша ймовірність  даного факту.

Перевірити можливість вільного розпорядження транспортним засобом можливо з декількох відкритих джерел. Хочемо зазначити, що отримана таким чином інформація має довідковий характер, та потребує уточнення у відповідних органах:

  • https://wanted.mvs.gov.ua/ – даний пошуковий ресурс є копією офіційної бази МВС України і періодично оновлюється. Містить інформацію про осіб, які переховуються від органів влади, транспортні засоби які знаходяться у розшуку та інше.
  • https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors – автоматизована система виконавчого провадження. Містить інформацію що до відкритих виконавчих проваджень відносно громадян. Жоден з пошукових ресурсів не надавав стільки “сюрпризів”, як зазначений сайт. У разі, якщо ТЦК та СП наклало на особу штраф за порушення мобілізаційного законодавства, то інформація що до його стягнення обов’язково з’явиться на даному ресурсі.
  • https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors – якщо з якихось причин виконавче провадження було закрито, але не виконано, то особа залишається “висіти” в даному реєстрі та відносно неї залишаються чинними усі заборони та арешти.
  • Застосунок “Дія” – містить можливість переглянути усі судові рішення відносно себе та відкрити виконавчі провадження. Підв’язка йде за ідентифікаційним податковим номером, але автоматичне сповіщення спрацьовує не завжди та особа навіть не здогадується, що в дії вже як певний час висить інформація або про відкрите виконавче провадження, або рішення суду.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Чи вплине новий закон про мобілізацію на правила виїзду жінок за кордон

Зауважимо, що відсутність особи або транспортного засобу в зазначених реєстрах не означає відсутності приводу для хвилювання, бо те, що не внесено в базу сьогодні, може з’явитися там завтра. Втім, після усунення причин відмови транспортний засіб знов таки можливо перереєструвати як через “Дію”, так і в сервісному центрі МВС.

Був певний проміжок часу, коли сервісні центри МВС були повні чоловіками, які переоформлювали транспортні засоби на дружин, аби уникнути як стягнення за їх рахунок, так й мати змогу вільно розпоряджатися ними. Виправдана дана дія чи ні сказати досить важко, підступ може критися в тому, що розлучившись, дружина може швидко продати транспортний засіб, а ви про це дізнаєтесь через значний проміжок часу, особливо як що у зв’язку із воєнними діями родина мешкає у різних кінцях країни.

Однак перейматися не варто, якщо дружина не має водійських прав, не їздить на вашому авто та взагалі знаходиться за кордоном. Але у цьому є досить позитивний момент для тих, на кому обліковується більше одного автомобіля – згідно з військово-транспортним обов’язком не може бути мобілізований автомобіль, якщо він у громадянина єдиний. Мова йде саме про формулу 1 громадянин – 1 авто, а не 1 родина – 1 авто.

Як бачимо, держава не вводить прямих заборон для осіб, які порушують мобілізаційні норми, але поступово впроваджує певні обмеження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку