Підлітки ґвалтували і били 12-річного хлопчика: поліція не розпочала розслідування, а лише оштрафувала батьків нападників на 850 грн
Історія підліткової жорстокості вже давно не є новою в Україні, але кожен такий випадок все одно шокує суспільство. Сучасні підлітки, зростаючи в епоху цифрових технологій, стикаються з безліччю факторів, що сприяють деградації моральних цінностей. Граючи на межі дозволеного, багато хто з них не усвідомлює наслідків своїх дій, оскільки впевнені в безкарності. У нашій країні закони, що регулюють відповідальність за поведінку дітей та підлітків, залишаються надто м’якими, що породжує лише нові хвилі насильства та безкарності. Особливо гостро це питання постає, коли мова йде про жорстокі злочини, що завдають непоправної шкоди життю та психіці інших дітей. Особливе обурення викликають дії поліції, яка не розпочала досудове розслідування, а лише склала адміністративні протоколи і виписала батькам мізерні штрафи.
У селищі Котельва на Полтавщині троє підлітків у червні скоїли те, що складно уявити у цивілізованому суспільстві – вони били 12-річного хлопчика і здійснили над ним зґвалтування за допомогою палиці. Це не просто акт насильства, це знущання, яке посягає на гідність людини. І ще гірше те, що підлітки записали весь процес на відео та поширювали його серед своїх знайомих, роблячи з цього видовище.
Цей випадок отримав широкий розголос в суспільстві лише зараз завдяки тому, що інформацію про нього, дізнавшись, опублікувала в Instagram Ярослава Скороход.
Звідси виникає логічне питання: чому вона стала відомою тільки після суспільного резонансу? Чому правоохоронці не розпочали досудове розслідування, а склали лише адміністративні протоколи на батьків?
Відповідь на ці питання частково лежить у нашій системі правосуддя. Українське законодавство передбачає, що діти до 16 років не можуть нести повну кримінальну відповідальність за свої дії, тому їхні батьки отримують штрафи за «погане виховання». У цьому конкретному випадку, батьки отримали штрафи в розмірі 850 гривень, що, по суті, виглядає як насмішка над жертвою і її родиною. Чи варто дивуватися, що в країні, де за такі злочини карають лише грошовим штрафом, рівень жорстокості серед підлітків зростає? Цей випадок не є поодиноким. Українські підлітки неодноразово ставали героями новин через жорстокі акти насильства, і більшість із них уникали серйозної відповідальності.
Після того як історія набула розголосу, під відділенням поліції зібралися матері інших дітей, які підтримали родину постраждалого хлопчика. Вони вимагали не тільки чесного та швидкого розслідування, але й справедливого покарання для винуватців. Проте чому для того, щоб правосуддя почало діяти, потрібен масовий тиск?
На цю ситуацію відреагував Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець, який публічно висловив своє незадоволення тим, що поліція почала діяти лише після розголосу.
“Жахлива ситуація на Полтавщині: за побиття і сексуальне насильство над неповнолітнім батьки кривдників обійшлися штрафом у 850 грн!
З соцмереж мені стало відомо, що у селі Котельва троє юнаків знущалися з 12-річного хлопця. Його побили та вчинили сексуальне насильство.
Як тільки я про це дізнався, мій Представник у Полтавській області Владислав Носенко спільно з начальником Полтавської Районної військової адміністрації Дмитром Романовим виїхали на місце і поспілкувалися з головою територіальної громади, керівником служби у справах дітей і керівником місцевої поліції.
Встановили, що зі слів представників органів місцевої влади та правоохоронних органів подія сталася ще в середині червня цього року. Однак правоохоронні органи про даний факт дізналися лише 5 серпня і не розпочали досудового розслідування, а склали адміністративні протоколи на батьків двох хлопців. Батьки відбулися штрафом 850 грн! Третього хлопця на той час навіть не намагались встановити.
З яких це пір факти сексуального насильства над дітьми не розслідуються правоохоронними органами в межах кримінального провадження?
І лише коли ця подія набула суспільного розголосу, внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 4 статті 153 ККУ.
Терміново підготував лист до керівництва Національної поліції з вимогою провести службове розслідування та притягнути винних до відповідальності”, – повідомив Дмитро Лубінець в Telegram.
Жорстокість підлітків — це дзеркало суспільства, в якому ми живемо. Ситуація в Котельві є черговим тривожним дзвінком для всієї країни. Але чи прислухається до нього наша влада, залежить від нас. Тільки спільна боротьба за посилення законів і справедливе правосуддя може зупинити зростаючу хвилю підліткової жорстокості.