Політичні

Протестувальники Нетаньягу: що відомо про страйк через затягування угоди з ХАМАСом

Протистояння в Ізраїлі загострюється: на 332-й день війни країну охопив загальний страйк, організований найвпливовішою профспілкою Гістрадут, з вимогою терміново укласти угоду з ХАМАСом для звільнення заручників. Лідер Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявляє, що страйк — це пряма підтримка ворога, тоді як Гістадрут звинувачує його у відриві від реальності. Цей конфлікт відображає глибокі розбіжності в поглядах на те, як країна повинна реагувати на внутрішні виклики в умовах зовнішньої загрози.

Наймасовіший страйк від початку війни

На вулиці Ізраїлю вийшли сотні тисяч протестувальників, висловлюючи свій гнів через нездатність уряду забезпечити угоду з ХАМАС про припинення вогню в обмін на заручників. Демонстрації відбулися в Єрусалимі, Тель-Авіві, Кесарії та інших місцях по всій країні. Люди обурені вбивством у Газі шести заручників, чиї тіла були знайдені ізраїльськими солдатами цього вихідного. Кілька акцій протесту пройшли безпосередньо біля будинків прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу, де протестувальники підпалювали багаття і скандували: “Ти лідер — ти винен!” Ці обвинувачення ізраїльського лідера завершили день гніву, який паралізував більшу частину країни, після того, як  Гістадрут – найбільша профспілка країни – закликала зупинити всю економіку. Були поставлені на паузу навіть рейси у міжнародному аеропорту Бен Гуріон у Тель-Авіві.

Попри протестні настрої і вимоги до Нетаньягу його позиція лишається непохитною. Ізраїльський лідер вибачився перед родичами загиблих заручників, однак не змінив своїх поглядів у перемовинах. Ще до того, як були виявлені тіла вбитих, переговори фактично зайшли у глухий кут. Каменем спотикання стало питання контролю над прикордонною зоною, відомою як коридор Філадельфі. Біньямін Нетаньягу наполягає на необхідності контролю, щоб запобігти контрабанді зброї ХАМАС, тоді як ХАМАС вимагає виведення ізраїльських військ з цієї території.

“Якби ЦАХАЛ вийшов навіть на 42-денний перший етап угоди, намагаючись забезпечити звільнення численних живих заручників, він ніколи не зможе повернутися, і, таким чином, ХАМАС зможе переозброїтися, відродитися і повторити 7 жовтня”, заявив учора ізраїльський лідер під час прес-конференції.

ЧИТАТИ
Поза політикою? Реалії, виклики та амбіції Олімпіади-2024

Що передувало страйку?

Під час засідання кабінету міністрів міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант розкритикував уряд Ізраїлю за те, що він ставить контроль над коридором вище за угоду про звільнення заручників. Це “моральна ганьба”, зазначив Галант.

У смерті заручників звинуватив Нетаньягу також родич одного із розстріляних в Газі. Гіл Дікманн, двоюрідний брат Кармель Ґат, заявив, що ізраїльський уряд «холоднокровно» перетнув «червону лінію», ставлячи коридор вище за життя заручників. Саме тоді, коли ХАМАС погодився на угоду, Ізраїль почав висувати нові умови, що зробило неможливим повернення заручників, і фактично вбило їх.

Багато хто обвинуватив Біньяміна Нетаньягу в блокуванні угоди через політичні амбіції. Ізраїльський лідер прагне до політичного виживання. Як відомо, його союзники з крайньо правих загрожують вийти з коаліційного уряду, якщо він погодиться на угоду, пов’язану з перемир’ям, що підірве шанси Нетаньягу залишитися при владі.

Спроби медіації конфлікту

США, Єгипет і Катар як медіатори працюють над укладанням угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАСом. Основна мета — звільнити 97 заручників, які досі перебувають у полоні ХАМАСу. Серед них 33 особи вважаються загиблими. В обмін на це ХАМАСу можуть бути передані палестинські ув’язнені, які знаходяться в ізраїльських в’язницях. Коли журналісти у Вашингтоні запитали президента США Джо Байдена, чи вважає він, що Нетаньягу робить достатньо для забезпечення угоди, Байден відповів: “Ні”. Про це повідомляє ВВС.

Як відомо, Байден зустрівся з американськими посередниками, які, за його словами, близькі до того, щоб представити остаточну пропозицію для обох сторін конфлікту — Ізраїлю та ХАМАСу. Цю пропозицію американські медіа описують як можливий фінальний план угоди. Отже, складність ситуації полягає в тому, що три країни активно намагаються знайти рішення для припинення конфлікту, але є сумніви в тому, що всі сторони, зокрема Ізраїль, готові до компромісу.

Відомо також, що за допомогою в сприянні угоди про звільнення заручників Ізраїль звернувся до Росії, мотивуючи це тим, що зусилля, які очолювали США, Катар і Єгипет, щоб забезпечити перемир’я з ХАМАС, просуваються надто повільно. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на офіс прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху. Згідно із заявою, військовий секретар Біньяміна Нетаньягу повернувся в неділю вранці з Москви, де він обговорив питання заручників. Кремль, зокрема, контактував з ХАМАС щодо долі заручників, які мають російське громадянство.

ЧИТАТИ
Росія боїться "правди": так оцінюють заборону ЗМІ у ЄС

Герш – символ боротьби за заручників

Перед оприлюдненням повного списку імен президент США Джо Байден заявив, що тіло ізраїльсько-американського заручника Голдберг-Поліна було серед шести, знайдених ізраїльськими силами в Газі цієї суботи. 23-річний хлопець був серед заручників, захоплених під час нападу бойовиків на Ізраїль. Герш, який іммігрував до Ізраїлю з Каліфорнії у віці 7 років, був на музичному фестивалі Nova на півдні Ізраїлю 7 жовтня. Він святкував свій день народження, коли терористи розпочали атаку, убивши близько 1200 людей і захопивши 251 заручника. Хлопець з’явився на доказовому відео, опублікованому ХАМАС 24 квітня, у якому він сказав, що полонені живуть “у пеклі”. Його ліва рука була ампутована нижче ліктя. Герш став символом боротьби за заручників. Тисячі людей прийшли на церемонію поховання.

Наразі полоні залишаються ще близько 100 заручників, десятки з яких, за словами ізраїльських військових, вже мертві. Група «Форум родин заручників та зниклих безвісти» наполягала на тому, що єдиний спосіб повернути заручників до Ізраїлю — це досягнення угоди. “Угода про повернення заручників перебуває на столі вже понад два місяці, — йдеться в заяві. — Якби не затримки, саботаж і відмовки, ті, про чию смерть ми дізналися цього ранку, ймовірно, були б ще живі”.

Президент США Джо Байден заявив, що він «спустошений і обурений» смертю заручників, але «все ще оптимістично налаштований щодо того, що угода може бути досягнута».

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку