Скандальне рішення міністра освіти і науки: чи потрібні країні науковці

24 червня розпочався процес вступу до аспірантури всіх форм навчання у вищих навчальних закладах, першим етапом якого є складання ЄВІ (єдиного вступного іспиту) з іноземної мови. Однак на наступний день його проведення міністр освіти і науки Оксен Лісовий повідомив на своїй сторінці у Фейсбук про те, що вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми навчання, які не дають права на відстрочку. При цьому аспірантів очної форми він позбавив права навчатися на контракті.
ІА “ФАКТ” з’ясувало, як на повідомлення Оксена Лісового щодо зміни правил вступу до аспірантури у розпал вступної кампанії прореагували депутати, наукова спільнота та громадськість.
Серед українських чиновників давно вже склалася традиція – повідомляти про свої рішення у соцмережах. Не стало виключенням і повідомлення на сторінці у Facebook Оксена Лісового з приводу зміни правил вступу до аспірантури, бо свій намір навчатися виявила “занадто велика кількості бажаючих чоловіків”. Саме таким чином у Міністерстві освіти і науки (МОН) вирішили поборотися з “ухилянством”.
“Не є таємницею, що в останні два роки стрімко зросла кількість чоловіків-студентів призовного віку, які раптом згадали, що їм треба друга чи третя вища освіта, аспірантура чи докторантура. Жага до знань – це чудово. Фіктивне навчання – ні. Тож змінюємо правила вступу на аспірантуру у 2024.
Отже, ЄВІ залишається. Прохідний бал в частині ТЗНК – 160. І ця частина є обовʼязковою для допуску до вступних випробувань закладу чи установи. Іноземна мова складається і є обовʼязковою для вступу до магістратури, але НЕ обовʼязковою для допуску до вступу до аспірантури. Однак зріз знань та загальний рівень побачимо та проаналізуємо.
Наступне – вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку. Акцент – на якість освіти, тому пріоритезуємо денну форму. І для того, щоб не відрізати можливість вступу для справжніх, вмотивованих та здібних, збільшуємо кількість місць на бюджеті – з 3 200 до 7 000. Тепер трохи цифр для загальної картини.
До початку повномасштабної війни щороку на аспірантуру (і бюджет, і контракт) вступали близько 7-8 тисяч людей. Вступали на підставі іспитів безпосередньо у ЗВО та наукових установах. Цього року ми запровадили обов’язковий тест для вступу до аспірантури – ЄВІ. Його також складають і майбутні магістри. І ось, у 2024, для складання ЄВІ всього зареєструвалися 246 189 осіб. 79% з них – це чоловіки, серед яких майже половина претендує на вступ до аспірантури. А якщо конкретніше – 91 561 особа призовного віку. Рекорд всіх рекордів.
Звісно, мені б хотілося, щоб одного дня наука в Україні стала такою популярною. По-справжньому. І ми робимо кроки у цьому напрямку. Але зараз такі цифри виглядають скоріше як аномалія. Аномалія, яка шкодить якості освіти, економіці (фіктивне навчання створює нові схеми та мільйони доларів в тіні), а найголовніше – національній безпеці. Те, що система освіти стала такою “дірою” для ухилянства свідчить про симптоми її занедбаності. І саме тому ми розпочали її комплексну трансформацію. Бо якість освіти і цінності, які плекаються в цій системі, мають значення. Не можна жити у світі подвійних стандартів, де одні захищають свободу, правду, гідність і справедливість. А інші чинять навпаки і ще й навчають дітей перших. Так не повинно бути.
Про всі факти фіктивного навчання прошу повідомляти до правоохоронних органів”, – написав Лісовий.
Згодом на сайті МОН з’явилось наступне повідомлення:
“Надмірний ажіотаж до навчання в аспірантурі серед чоловіків призовного віку спонукає МОН змінити цьогорічні правила вступу на третій рівень вищої освіти. Зокрема, щоб навчання в аспірантурі не перетворилося на корупційний інструмент уникнення мобілізації, у 2024 році скасовувано (помилку у тексті МОН ми залишили, – ред.) вступ на денну форму навчання за контрактом та відкориговано правила щодо поновлення навчання в аспірантурі. Вступ в аспірантуру в цьому році здійснюватиметься виключно за державним замовленням, водночас що бюджетних місць стане вдвічі більше, щоб дати можливість всім, хто насправді бажає здобути ступінь доктора філософії (а не просто уникнути мобілізації через аспірантуру), це зробити з повною підтримкою від держави. Вступ на навчання в аспірантурі за контрактом цього року буде можливий лише на заочній та вечірній формах.
До 2022 року до аспірантури щороку вступало 7-8 тисяч осіб. Для порівняння: у 2024-му на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалося понад 246 тис. осіб. З них 91 561 особа – це чоловіки віком 25-60 років, у яких вже є ступінь магістра чи спеціаліста. Така кількість чітко вказує, що бажання вступити в аспірантуру не вмотивовано бажанням здійснювати дослідження або вступати на шлях наукової чи викладацької кар’єри, а швидше іншими чинниками. Крім того, існує низка схем, які незаконно пропонують забезпечити потенційним аспірантам вступ на денну форму за контракт для уникнення мобілізації”.
Як прореагували у профільному комітеті Верховної Ради України
У Комітеті Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій зміну правил прийому до аспірантури на етапі, коли вступники зареєструвалися для проходження ЄВІ, засудили. Так, народна депутатка, член комітету Юлія Гришина вважає, що МОН не зробив нічого до початку вступної кампанії задля протидії ухилянству, а тепер своїм рішенням ще провокує збільшення витрат бюджету.
“Третій рік повномасштабного вторгнення. Третій рік поспіль збільшується кількість чоловіків, які використовують аспірантуру для ухилення від мобілізації. Вже третій рік, як Міністерству освіти можна було:
- Унеможливити університетам набір аспірантів у понад ліцензований обсяг – але ні.
- Зменшити ліцензовані обсяги підготовки аспірантів – але ні.
- Перевірити вже всі університети й покарати тих, хто продає вступ та навчання в аспірантурі – але ні.
- Вчасно змінити Правила вступу – але ні.
Можна було зробити ще багато всього – але ні!
Можна ж просто змінити Порядок вступу тоді, коли люди вже складають іспити. І збільшити в понад вдвічі кількість місць державного замовлення. Бо є ж зайві кошти у воюючій країні. А навчання за контрактом на денній формі скасувати”, – написала Гришина у Facebook.
Реакція українців на рішення Лісового
У соцмережах активно коментують новації Лсового, а особливо те, що вони були прийняті на етапі розпалу вступної кампанії. Ось самі яскраві коментарі під постом Лісового у Facebook, яких на даний час зібралось вже понад1087:
Даша Довбенко:
“Чекайте. А нічого що частина вступників здала екзамен вже сьогодні? Це нормально по вашому??? Реєстрація тривала місяць, потім місяць ще до екзамену було – ви не знали скільки у вас вступників??? Ви хворі на голову? Право на освіту гарантовано Конституцією для кожного незалежно від віку, статі, раси, віросповідання і тд. Ви в черговий раз поклали на Неї самі знаєте що. За які права воюємо? За що гинуть люди?
Крім того ви хочете щоб наповнювався бюджет якимось чином. При цьому будь-які можливості наповнення забираєте. У вас і так бізнес в тіні, людей не вистачає на офіційних роботах, а хто працює – той на конвертах, ви податки підіймаєте, розумники. Це люди з академічними ступенями таке роблять? А що по поняттю “довгострокова перспектива”? І що якщо вже зараз люди не платять податки, то вищі податки ще більше ніхто не буде платити? А чим кормити пенсіонерів будемо, друзі? За чий рахунок, ваш? Вони і так мають по 3 тис, яких ні на що не вистачає, а тепер і цих не буде, бо не буде грошей в бюджеті. Навіть якщо багато хто хотів платити за відстрочку таким чином, через аспірантуру – то чому ви рубаєте гілку, на якій сидите? Вони б платили і по 30, і по 80 тис, залежно від можливостей. Тобто чекайте, ви вважаєте, що ви оце ввели норми і хто хотів таким чином отримати відстрочку тут же скаже “а, так, не можна вже? Ну то я піду на війну”. Вам самим не смішно? Театр абсурду. Ви не зацікавлені ні в бюджеті, ні в розумних людях, ні в мирі. Будуть у вас потім одні жінки і каліки, будете плакати що нема кому відбудовувати. Бо ті хто виживе і має розум – тут же поїдуть і посвистите в спину. Будуть у вас одні дурні, які будуть працювати за долар в годину як остарбайтери. Я зловила себе на думці що від 2022-го до тепер пройшла шлях від абсолютної любові до країни до щирої ненависті. І в цьому винні лише ви. Вдавіться своєю аспірантурою”.
Даша Агєєва:
“За день до іспитів, ви змінюєте правила на вступ? Ви взагалі в своєму розумі? Чому тільки ЗАРАЗ ви надаєте цю інформацію? Про той самий англійський, який виявляться вже НЕ обовʼязково, а люди готувались, витрачали свій час і нерви. І яке майбутнє ви хочете у такій країні, якщо ви обмежуєте права людей на отримання освіти?”.
Олексій Костючик:
“Документи подані до вступу в аспірантуру місяць тому, 2 тижні тому ви змінили прохідний бал з 130 до 150, сьогодні ви збільшуєте прохідний бал і відміняєте денну платну форму. Наголошую , що це ви зробили після того , коли всі документи подані і в мене завтра екзамен з еві до якого я готувався місяць. Я впевнений, що Ви маєте відповідати за ці незаконні рішення! Ганьба вам”.
Дмитро Безуглий:
“Нікуди не вступаю, але фраза про подвійні стандарти трігернула) це точно абітурієнти винні у несправедливості в світі?) вони користуються законним правом, не купляють собі інвалідність, чи бронь від якоїсь охоронної фірми”.
Роман Сергієнко:
“Цікаво… Скільки ще можна про це говорити??? Якщо в моні не знають які існують контролюючі заходи для аспірантів та ін… Я готовий надати безкоштовну консультацію з цього питання! Те, що є змова групи посадових осіб (запис засідання Комітету), з метою позбавлення законного, закріпленого в Конституції права на навчання це факт! Якщо мон намагається “впихнути” свої абсурдні ідеї з єдкі для аспірантів пишу в мільйонний раз!!! Не ганьбіть себе!!! Прочитайте ви вже ті закони, НРК і тд…… І ККУ з КПК теж прочитайте!!! Не принижуйте Україну!!! Не перетворюйте її на НЕПРАВОВ, НЕЄВРОПЕЙСЬКУ ДЕРЖАВУ!!! ДОСИТЬ!!!! …ЧИТАЙТЕ ЗАКОНИ!!!”.
Божена Лемберг:
“Було б добре, аби уникнути подвійних стандартів, щоб сам міністр освіти здав ЗНО, НМТ, ЄВІ та поділився здобутками.
Можна і замів до компанії взяти, щоб не скучно було.
Ага, і без можливості зіскочити з плагіату та відмовитися від наукового ступеню кандидата наук”.
Анна Бондарчук:
“Пане Оксен Лісовий!
Я складала ЄВІ сьогодні, 24.06.2024, а початок був о 15:00. Вийшла з аудиторії о 17:15. І більше, ніж через годину з’являється Ваш допис.
Зауважу, що орієнтувалася на чинний на той момент закон, де прохідний бал 150.
- Чому Ви змінюєте правила вступу, коли деякі люди уже склали іспит?
- Чи маєте Ви право змінювати закон як заманеться?”.
Ірина Чорна:
“Не личить Міністру освіти так зневажливо відгукуватися про систему освіти. Про принцип презумпції невинуватості напевне ж чули? Хто дав право так безцеремонно, безапеляційно звинувачувати людей?! Ви маєте захищати освіту, науку, а не ганьбити її.
Щодо зміни правил прийому. Такого бардака ще не було за жодного Міністра освіти. Червень! Зупинить вже нарешті цей потік хворобливих фантазій”.
Татьяна Гвоздь:
“Пане Міністр Оксен Лісовий, а що робитимуть ВНЗи, коли діти масово виїдуть на навчання за кордон? Кого навчатимуть, що чекатиме на нас через 5-10 років? Діти в стресі, без нормального навчання з часів ковіду, під постійні звуки повітряних тривог намагаються навчатися і не втратити залишки мотивації. Як підтримала дітей сьогодні держава? Аж ніяк … Чотирьохгодинне НМТ з чотирьох предметів, причому профільний останній. Тест з математики взагалі невідомо хто складав і як так вийшло, що діти масово не можуть набрати мінімальних балів, або ж набирають близько мінімуму. Не кожен дорослий витримає таке навантаження. В додаткову підтримку дітей від держави Українськийцентр якості освіти перераховує таблиці переведення балів у бік зменшення. Відміна регіональних коефіцієнтів для більшості областей. Ну і звісно славнозвісні мінімальні 150 балів на ряд професій. Як результат відтік молоді за кордон, які вже не повернуться, недобір в університетах, зниження рівня освіченості. Можливо все-таки варто переглянути вимоги до початку вступної кампанії і підтримати дітей у їх прагненні отримати професію – не другу, не третю, а ПЕРШУ!
Зоя Чиноватая:
“Оприлюдніть наказ, юридичні підстави на внесення змін під час вступної компанії. Правила прийому затверджені були в березні 2024 року. Ваш допис – це не підстава для запропонованих Вами дій. Внесіть ясність і не наражайте людей на соціальний вибух”.
Зоряна Зайдалієва:
“Ви так багато пишете про справедливість, а чи справедливо мати міністра якого зловили на плагіаті? Ви б вже давно мали бути у відставці!”.
Максим Бесчастний:
“Це свiдчення чергового цирку влади і її непрофесійності. Певно міністру освіти все ж доцільно подавати у відставку. Ніякої системності у сфері освіти так зроблено і не було, рішення приймаються у гарячці, шарахаються в різні сторони. Пане міністр, краще відмініть себе”.
Віталій Берегута:
“Пане Оксене, протягом двох років МОН 12 місяців на рік давало ЗВО можливість зараховувати аспірантів, і тепер Ви заявляєте про їх велику кількість? МОН допустило дану ситуацію, а винними залишились випускники 2024 року. За що боролись аспіранти-контрактники взимку 2024 р. – за право на відстрочку для аспірантів-контрактників. І тепер його знову забирають? 31 серпня МОН поставить прохідний ЄВІ у 199 балів? Скільки ще разів будуть змінені правила прийому вже не просто під час вступної кампанії, а після початку складання вступних іспитів?”.
Під цими та багатьма іншими коментарями є сотні лайків, які свідчать про підтримку коментаторів. Крім того, надвелика кількість коментарів містять в собі більш обурливі висловлювання і, навіть, нецензурні слова.
Про що свідчить рішення міністра освіти щодо змін правил вступу до аспірантури
Перш за все, про його непрофесійність на незнання чинного законодавства. Стаття 53 Конституції України наголошує: “Кожен має право на освіту”. Отже, міністр зараз лишає українців їх конституційного права. Крім того, в новому законі про мобілізацію визначено право на відстрочку аспірантам-контрактникам.
Також відповідно до статті 6 Закону України “Про освіту” зміни до правил прийому до вищих навчальних закладів мають бути затверджені не пізніше ніж за шість місяців до початку вступної кампанії. Ця норма закону була порушена. Водночас стаття 44 Закону України “Про вищу освіту” визначає, що правила прийому до аспірантури повинні бути оприлюднені не пізніше, ніж за три місяці до початку вступної кампанії. Недотримання цього терміну є прямим порушенням закону. Тобто, Оксен Лісовий своїм рішенням грубо порушує норми чинного законодавства.
Лісовий, якого було звинувачено у плагіаті, змушений був відмовився від ступеня кандидата наук. Парадоксально, але не дивлячись на це, він залишився на посаді й продовжує очолювати освіту і науку. Мабуть, саме той факт, що він не є кандидатом наук, підштовхнув його лишити можливості набувати освіту і становитися вченими українську молодь. В нашій державі вже багато років відбувається “відтік мозоків”, і це рішення буде продовжувати цей процес прискореним темпом.
Безперечно, захищати країну треба, також як і шукати мобілізаційний ресурс. Однак не такими недолугими на нерозумними методами. Навіщо міністр прийняв рішення саме у розпал вступної кампанії, а не тоді, коли вся статистика з кількістю вступників була задовго до цього дня вдома? Де офіційний наказ про зміну правил прийому в аспірантуру? Його немає, бо в МОН розуміють, що видання офіційного документа буде приводом для оскарження його у суді.
Рішення Оксена Лісового про зміну правил прийому до аспірантури в момент початку вступної кампанії викликало значний резонанс у науковій спільноті України. Науковці вважають, що це рішення піддається критиці з багатьох причин. Зокрема за його неправомірність та потенційні негативні наслідки для молодих науковців і розвитку наукової сфери в Україні.
Також зміна правил під час початку вступної кампанії створює невизначеність та стрес для потенційних аспірантів. Молодь, яка готувалася до вступу за старими правилами, опинилися в ситуації, коли їм потрібно швидко адаптуватися до нових вимог. Крім того, прийняття такого важливого рішення без попереднього обговорення з науковою і освітньою спільнотою є порушенням принципу відкритості та прозорості в управлінні освітою. Врахування думок зацікавлених сторін є необхідним для прийняття зважених та ефективних рішень.
Наслідки для країни
Якщо молоді люди не матимуть змоги навчатися в аспірантурі через несподівані зміни правил, це призведе до зменшення кількості науковців. Що, у свою чергу, негативно вплине на розвиток науки та інновацій в Україні.
Невизначеність та непередбачуваність освітньої системи можуть стимулювати молодь шукати можливості за кордоном. Втрата талановитих молодих людей, які могли б робити наукові відкриття в Україні, стане значним ударом по національній науці.
Відсутність молодих науковців вплине на якість освіти у вищих навчальних закладах. Без належної підготовки та нових досліджень, академічна спільнота ризикує втратити конкурентоспроможність на міжнародному рівні.
Чого ця влада добивається? Зрізали +- 15К аспірантів. Отримали негативу від сотен тисяч людей (абітурієнтів, членів їх родин, друзів…). Як можна міняти “правила гри” під час кампанії??? Втрачений час, нерви, гроші (багато хто займався з репетиторами, купляв літературу…). Бля, у вас було 2.5 роки, щоб це врегулювати. Пі….уй по міністерствах, відомствах, структурах – знайдеш більший резерв. Хто надалі повірить владі, яка виробляє, що захоче? Люди офіційно платять гроші за навчання, з яких Держава отримує податки. Ну зараз заплатять хабар. Ідіоти. Міністр дно пробив. Його завдання опікуватись наукою, а воно каже про аномально велику кількість зареєстрованих!!! Повне розчарування.