“Терміни “бусифікація” чи “людолови” є частиною ворожої ІПСО”: Віталій Саранцев про напади на ТЦК

Останнім часом в Україні почастішали випадки нападів на співробітників територіальних центрів комплектування (ТЦК), а також вибухи біля їх будівель. Ситуація набуває загрозливого характеру, викликаючи дискусії як у суспільстві, так і серед представників силових структур. Розслідування тривають, підозрюваних затримують, проте очевидно, що проблема виходить за межі окремих інцидентів і є частиною ширшої тенденції. Начальник управління комунікацій Командування Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев висловив своє бачення з цього приводу.
Він зазначив, що останні напади на співробітників ТЦК можна розглядати як акти насильства щодо військовослужбовців та навіть як диверсії, спрямовані на дестабілізацію ситуації в країні. За його словами, цей процес також супроводжується зростанням хвилі зневаги до військових та деградацією суспільного сприйняття оборонних інституцій. Водночас кінцеві висновки щодо цих нападів має зробити слідство.
Саранцев наголосив, що, на його особисту думку, ці диверсії спровоковані, сплановані та реалізовані російськими спецслужбами. Їхня мета – внести розкол у суспільство та зірвати мобілізаційні заходи, які проводяться в Україні.
Він заявив, що, хоча певні труднощі з мобілізацією існують, говорити про серйозну кризу не варто. Україна не є винятком у питанні примусової мобілізації, і суспільство ніколи не сприймало цей процес позитивно. Однак мобілізація триває, і щомісяця тисячі громадян долучаються до війська як за мобілізацією, так і за рекрутингом. Російська пропаганда намагається створити ілюзію провалу мобілізаційної кампанії, але факти свідчать про інше.
Він наголосив, що ворог зацікавлений у зриві мобілізаційного процесу, адже, попри окремі тактичні успіхи, наступальний потенціал російської армії виснажується. Будь-яке посилення українських Сил оборони становить загрозу для противника, тому він використовує всі можливі методи – від інформаційних атак до підбурювання населення до прямих провокацій.
Разом із тим, існують проблеми, які потребують негайного втручання. Віталій Саранцев повідомив, що наразі триває робота з покращення надання послуг військовослужбовцями ТЦК та СП. Важливим напрямом є налагодження комунікації між військовими та суспільством, а також проведення роз’яснювальної роботи щодо поведінки представників ТЦК у процесі мобілізації.
Він також зазначив, що Командування Сухопутних військ ініціювало співпрацю з Асоціацією адвокатів України. Вже відбулася перша зустріч, спрямована на вироблення чітких правил взаємодії адвокатів та військовослужбовців ТЦК. За його словами, існують випадки зловживань як з боку адвокатів, так і нерозуміння їхньої роботи представниками ТЦК, що ускладнює процес мобілізації. Тому важливо розробити правила, які будуть зрозумілими та обов’язковими для всіх сторін.
Саранцев зауважив, що наразі триває активна робота над впровадженням змін, які покращать взаємодію між громадянами та представниками ТЦК. З 1 лютого розпочався новий етап цієї роботи, і вже до кінця місяця планується завершити розробку відповідних процедур. За його словами, цей процес потребує узгодження як у військовому середовищі, так і з юридичною спільнотою, щоб дотримуватись чинного законодавства.
Окремо він наголосив на “інформаційних атаках, які веде російська пропаганда”. За його словами, такі терміни, як “бусифікація” чи “людолови”, є частиною ворожої ІПСО, спрямованої на дискредитацію мобілізаційного процесу в Україні.
“Такі слова, як-от “бусифікація”, “людолови”, — це все елементи російської ІПСО. Як би це зараз не звучало, адже “російська ІПСО” вже стає мемом. Проте це все дуже легко входить у наш вжиток.
Хоча не так давно був матеріал, де російські пропагандисти самі заявили, що вони першими назвали нас “людоловами”. А ми радісно і з легкістю це все підхопили й використовуємо в нашому лексиконі, тільки погіршуючи власний стан. Тобто такі інформаційні атаки проводяться на території нашої країни проти нас самих. І ми самі допомагаємо противнику заводити себе в оцю петлю”, – зазначив Саранцев.
Військовий підкреслив, що, незважаючи на короткий термін на посаді, він вже бачить критичні аспекти, які використовує противник, і вважає їх важливими для подальшої роботи. Він також висловив думку, що подібні злочини не можуть залишатися безкарними, оскільки вони підривають безпеку країни.
Саранцев акцентував увагу на тому, що вбивство співробітника ТЦК є ганебним явищем і шокуючим випадком для українського суспільства. Тим більше обурливими виглядають реакції деяких громадян, які залишають іронічні коментарі або меми під новинами про ці події. На жаль, серед таких коментаторів є не лише російські “боти”, а й реальні українські громадяни.
Віталій Саранцев підсумував, що напади на військовослужбовців, зокрема вбивство представника ТЦК, який виконував свої обов’язки, є неприпустимими. Це злочин не лише проти конкретної людини, а й проти держави, яка веде війну за власне виживання. Він закликав суспільство до відповідального ставлення та об’єднання перед лицем загрози, адже будь-яке послаблення оборонних структур лише грає на руку ворогу.
“Особисто я хотів би, щоб градус агресії в суспільстві до співробітників ТЦК знизився або зник взагалі. І зі свого боку ми будемо намагатися робити певні кроки. Але водночас, я хотів би, щоб було й розуміння суспільства: що у нас все-таки триває велика війна, війна за виживання і що ми не зможемо перемогти, якщо будемо роз’єднаними”, – зазначив Саранцев.