У ВР зареєстрували законопроєкт про зміну правил програми “єВідновлення”
Документ передбачає процедуру визнання населеного пункту територією непридатною для життєдіяльності.

Українців можуть звільнити від пенсійного збору при купівлі житла в обмін на житловий сертифікат “єВідновлення”, а кошти компенсації дозволять використовувати для погашення кредиту на придбання нової нерухомості замість знищеної. Про це повідомила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк, передає РБК-Україна.
Основні положення законопроєкту
- Скасування пенсійного збору: законопроєкт №11444 пропонує звільнити громадян України, які купують житло за кошти програми “єВідновлення”, від обов’язкового державного пенсійного збору.
- Гнучкість використання компенсацій: кошти компенсації можна буде використовувати для погашення кредиту на придбання або інвестування в об’єкт житлової нерухомості, чи земельної ділянки, на якій розташований цей об’єкт.
- Захист поточних рахунків: поточні рахунки, відкриті для зарахування компенсації, не можна буде заарештувати або стягнути в межах закону “Про виконавче провадження”, за винятком випадків, коли компенсацію отримали незаконно.
- Обстеження житла: скасовується необхідність обстеження житла, яке розташоване на території, непридатній для життєдіяльності, та прирівнюється до знищеного об’єкта.
- Відповідальність за нецільове використання коштів: встановлюється відповідальність за нецільове використання коштів компенсації.
Обґрунтування законопроєкту
Олена Шуляк підкреслила, що під час публічних консультацій щодо вдосконалення програми “єВідновлення” учасники неодноразово наголошували на необхідності перегляду деяких норм закону, оскільки вони суттєво обмежували українців. Всі ці зміни відображені в законопроєкті №11444, який днями зареєстрували у парламенті.
“Пропонований нами законопроєкт врегульовує внесення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна інформації про пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна для цілей, не пов’язаних з наданням компенсації. Це актуально для уникнення нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки”, – зазначила Шуляк.
Попередні зміни
Також у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11440, який пропонує спростити процес отримання компенсацій “єВідновлення” для громадян, чиє житло не внесено у Державний реєстр речових прав. Це усуне необхідність звертатися до Бюро технічної інвентаризації (БТІ) за витягом про право власності на житло, що значно спростить процедуру отримання компенсації.
“У разі ухвалення законопроєкту №11440 отримувати витяг з БТІ буде необов’язково, якщо архіви втрачено або вони розташовані на тимчасово окупованих територіях. Це зменшить навантаження на судову систему і зробить процес отримання компенсації простішим”, – підсумувала Олена Шуляк.