Експертна думка

Україна може стати першою в світі, де розвиток ШІ сприятиме зайнятості п’яти мільйонів людей: оцінка Олексія Мірошниченка

З кожним роком штучний інтелект проникає в дедалі більше сфер — від медицини та освіти до державного управління та ринку праці. Його здатність обробляти великі обсяги даних, передбачати сценарії, формувати рішення та замінювати людську працю викликає як ентузіазм, так і побоювання в суспільстві. Світовий дискурс переважно зосереджений на тому, як ШІ зменшуватиме кількість робочих місць, витісняючи працівників. Проте в Україні, яка понад десятиліття живе в умовах війни, виклики мають іншу природу. І саме тому, президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко вважає, що штучний інтелект може не стати загрозою, а навпаки — шансом на стрімке економічне зростання та зайнятість мільйонів українців.

Світ нині обговорює штучний інтелект як загрозу зайнятості: автоматизація, вивільнення робочої сили, заміщення людини машиною. Але президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко заявив, що, Україна може стати винятком. Саме завдяки впровадженню ШІ роботу в Україні зможуть знайти понад п’ять мільйонів людей. І це стане унікальним прикладом, коли ШІ сприяє зайнятості, а не її знищенню.

Як наголосив Мірошниченко, Українська економіка потерпає від дефіциту кваліфікованих кадрів через війну, яка триває вже 11 років. Якщо мирні переговори між Україною та Росією принесуть швидкий результат, на країну чекає економічний бум. Його масштаби можуть навіть перевершити відновлення після Помаранчевої революції 2004 року. За наступне десятиріччя — до 2014 року — обсяг прямих іноземних інвестицій в Україні зріс у дев’ять разів, ВВП — у півтора раза, а кількість зайнятих — на 1%, до 22,4 мільйона людей.

Сьогодні, за його словами, кількість найнятих працівників скоротилася більш як удвічі. Це означає, що дефіцит кадрів вже зараз створює ризик для майбутньої відбудови країни — і загрожує розтягнути її на десятиліття. Але цей дефіцит, на переконання Мірошниченка, можна швидко подолати саме з допомогою ШІ.

Він нагадав, що з початком війни 2014 року чисельність населення скоротилася на 25% — з 45 до 32 мільйонів. Зайняте населення зменшилося з 22,4 до 11 мільйонів. Щоб утримати економіку на плаву, підприємства почали залучати до роботи людей літнього віку і людей з інвалідністю. Понад мільйон чоловіків нині перебуває на фронті. У тилу їхні місця заміщують жінки. Частка жінок на ринку праці зросла з 42% у 2021 році до 51% у 2025-му. Експерт підкреслив: жінки в Україні сьогодні опановують традиційно чоловічі професії — працюють у шахтах, на меблевих фабриках, на АЗС, водіями громадського транспорту і вантажівок, комбайнерами й трактористами. У країні вже є приклади залучення до роботи іноземних працівників.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Як кота в мішку: незатребувані відправлення можна буде придбати на аукціоні Укрпошти

За словами Олексія Мірошниченка, потенційно в період економічної відбудови понад п’ять мільйонів людей зможуть знайти роботу. Це приблизно три мільйони людей з інвалідністю, пенсіонерів, студентів, жінок, які зможуть опанувати нові професії та вийти на ринок праці. Повернуться до мирного життя ветерани війни. Ще два мільйони українців можуть повернутися з європейських країн — зокрема з Польщі, Німеччини, Чехії та інших — після настання миру.

“Єдина можливість швидко опрацювати масив даних про 5 мільйонів людей, сформулювати для них пропозицію та підтримувати постійну комунікацію — це створити інструменти на базі штучного інтелекту. Завдання має не тільки охоплювати питання працевлаштування, а й пропонувати вирішення набагато ширшого кола питань. Українцям треба буде запропонувати роботу з урахуванням кваліфікації, перекваліфікації чи потреби у здобутті нової професії, можливості зміни регіону проживання, доступності житла, з вирішенням супутніх соціальних питань на кшталт садка і школи для дітей чи спеціальних медичних закладів поряд.

По суті, йдеться про повну реформу підходів до зайнятості населення. Має з’явитися система, яка за продуктивністю та всеосяжністю в десятки разів перевищуватиме результативність і ефективність службовців у центрах зайнятості й не тільки. Наразі система, в якій мінімум п’ять міністерств опікуються питаннями зайнятості, є не тільки витратною, не скоординованою, але й такою, яка на практиці довела свою неефективність і безперспективність”, – вважає президент Конфедерації роботодавців.

Він поясним, що фактично йдеться про повну реформу підходів до зайнятості. Система, яку потрібно створити, має бути в десятки разів ефективнішою та продуктивнішою, ніж те, що нині пропонують центри зайнятості. Наразі в Україні питаннями зайнятості опікується щонайменше п’ять міністерств, але ця система не лише неефективна, а й несинхронізована, витратна і безперспективна.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  НАТО запропонує Україні "міст" до членства, сподіваючись, що цього достатньо

Мірошниченко зазначив, що світ ще не має повноцінних прикладів масштабного використання ШІ в питаннях зайнятості. Він навів приклад китайського міста Чунцін, де штучний інтелект підбирає роботу для 30 тисяч людей з інвалідністю. У HR-агентствах світу ШІ застосовують для обробки резюме та розвитку компетенцій співробітників, але, за його словами, ці кроки є малозначущими на тлі масштабів і потреб України.

На думку експерта, першим кроком в цьому процесі є створення повної бази даних усіх українців працездатного віку, які наразі не працюють. У Франції, як він нагадав, зробили це просто: всіх, хто не має роботи, оголосили безробітними, і фахівці державної служби France Travail телефоном з’ясовують їхню кваліфікацію. Це все ще відбувається в ручному режимі. Україна ж здатна зробити це технологічно й автоматизовано.

Мірошниченко зазначив, що зібрати такі дані в Україні — нескладно. Рівень цифровізації вразив навіть Європу. У країні вже існують бази даних, що охоплюють соціальні виплати, зарплати, сферу зайнятості, вік, місце проживання, покупки. Освітні бази мають інформацію про випускників за останні 15 років та їхню кваліфікацію. Бази Державної служби зайнятості та портали працевлаштування агрегують вакансії. У проєкті перепису населення навіть планували залучити операторів мобільного зв’язку.

На його думку, Україні будуть потрібні неординарні технологічні рішення. Але саме ця потреба в складній і водночас критично важливій системі стане поштовхом до масштабних інвестицій в економіку. І ці інвестиції, підкреслив він, окупляться повністю — враховуючи масштаби економічного буму, який настане після завершення війни.

Підсумовуючи, він зазначив, що залучення штучного інтелекту до “перепису” незайнятого населення дозволить створити віртуальне міністерство праці, зменшити тіньову зайнятість, відкрити нові можливості для економічного процвітання. Така система сприятиме розвитку освіти, створенню нових галузей і значному підвищенню продуктивності праці в післявоєнній Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку