Відпустити OpenAI: чи виграє Microsoft від такого рішення
Спостерігати за успішною співпрацею інноваційних проєктів, що призводить до синергетичного ефекту, завжди цікаво, хоча комерційні питання можуть згодом створювати тертя та провокувати сепарацію між колишніми компаньйонами. Інвестування Microsoft в OpenAI є прикладом такої взаємодії, який, ймовірно, стане хрестоматійним. Цю кооперацію дехто називає сучасною версією меценатства епохи Відродження, коли заможні благодійники підтримували митців і вчених, щоб стимулювати культурний і науковий прогрес.
З 2019 року Microsoft інвестувала понад 13 мільярдів доларів США в OpenAI, надаючи як фінансову підтримку, так і обчислювальні ресурси. Це партнерство дозволило OpenAI стати лідером у галузі генеративного штучного інтелекту з оцінкою в 157 мільярдів доларів США.
Натомість Microsoft отримала ексклюзивні права на розгортання моделей OpenAI на Azure. Це служба хмарних обчислень, сформована корпорацією Майкрософт для створення, тестування, розгортання та керування додатками та службами через центри обробки даних, якими керує корпорація Майкрософт. Він надає низку хмарних служб, у тому числі для обчислень, аналітики, зберігання та мереж. Користувачі можуть вибирати з цих служб для розробки та масштабування нових програм або запуску існуючих програм у хмарі. Ця співпраця призвела до розробки передових технологій ШІ: GitHub Copilot, DALL-E 2 і ChatGPT, які наразі інтегровані в різні продукти Microsoft.
Це партнерство було дуже успішним. Інвестиції Microsoft дозволили OpenAI створити кращі великі мовні моделі – LLM, – інтегровані в продукти Microsoft. Це допомогло Azure обігнати AWS, який належить компанії Amazon, у хмарних обчисленнях. Доходи Azure зросли на 30% у річному обчисленні, тоді як AWS – на 19%. Керівник платформи AI Microsoft зазначає, що партнерство допомогло залучити 60 000 клієнтів до Azure AI. Однак деякі члени правління OpenAI та інвестори вважають, що Microsoft має послабити свій контроль. Доступ до ринку хмарних обчислень, який контролює AWS, підвищить доходи OpenAI, які цього року очікуються на суму понад 3,5 мільярда доларів.
Розвинутий OpenAI прагне поринути у вільний комерційний простір
Однак OpenAI переходить від некомерційної організації до комерційної, що викликало напруженість у відносинах з Microsoft. Microsoft використовує технологію OpenAI для своїх пропозицій штучного інтелекту, а OpenAI покладається на хмару Azure для навчання своїх моделей. Microsoft інвестувала мільярди, щоб отримати ексклюзивну ліцензію на GPT-4 та інші моделі OpenAI.
Однак запуск нового підрозділу ШІ Microsoft, який розробляє власні моделі, показує прагнення корпорації зменшити залежність від OpenAI. Запуск глобального стартапу зі штучного інтелекту надзвичайно дорогий, і цього року OpenAI може втратити $5 мільярдів. Раніше OpenAI зібрав $6,6 мільярда за допомогою нового раунду фінансування від Thrive Capital, Nvidia, Microsoft та інших. Це викликає питання про частку власності Microsoft, коли OpenAI стане комерційною компанією. Microsoft може стати власником значної частини стартапу, але OpenAI також намагається зменшити витрати та знайти інших хмарних партнерів.
Microsoft дозволила OpenAI підписати угоду з Oracle щодо хмарних обчислень на суму близько $10 мільярдів. Oracle надає комп’ютери для створення ШІ, а Microsoft забезпечує програмне забезпечення. Хоча Microsoft більше не є ексклюзивним хмарним партнером OpenAI, вони змінили цінову структуру угоди, зменшивши суму, яку стягуватимуть за обчислювальну потужність.
Notabene у контракті, що найбільше впливає на співпрацю Microsoft і OpenAI
Попри те, що партнерство Microsoft і OpenAI вигідне для обох, у контракті є цікавий пункт: якщо OpenAI створить “штучний загальний інтелект” (AGI), Microsoft втратить доступ до їхніх технологій. (Довідково: AGI – це тип ШІ, який може розуміти, вчитися та виконувати будь-яке інтелектуальне завдання, підсильне людині. Це означає, що ШЗІ матиме можливості, аналогічні або перевищуватимуть людські когнітивні здібності. Це більш просунутий рівень порівняно зі спеціалізованими моделями ШІ, які здатні виконувати лише певні завдання. Хоча зараз існують потужні системи ШІ, жодна з них ще не досягла рівня ШЗІ. Створення такого інтелекту є метою багатьох дослідників і компаній, оскільки він має потенціал для значного впливу на всі аспекти життя та роботи людей.)
Отже, спеціальний пункт у контракті мав гарантувати, що Microsoft не зловживатиме цією технологією. Однак зараз керівники OpenAI бачать у цьому можливість отримати кращий контракт. Правління OpenAI має вирішити, коли компанія досягне AGI, і це може статися раніше, ніж очікувалося.
Microsoft не розкриває деталей контракту з OpenAI, враховуючи суперництво Azure з AWS. Хоча припинення ексклюзивного партнерства може виглядати дивно, це може бути вигідним для Microsoft у довгостроковій перспективі. Відмова від контролю над OpenAI може забезпечити йому ширший доступ до ринку, що принесе вигоду Microsoft через їхню частку в OpenAI. Антимонопольні органи США та Великобританії вже розслідують стосунки між компаніями. Більша відкритість щодо OpenAI може бути в інтересах Microsoft, дозволяючи компанії розвиватися незалежно. Як сказав Брент Тілл з Jefferies: “Це як дитина йде до коледжу. Це боляче, але правильно.”
Microsoft почала зменшувати свою залежність від OpenAI. Бос технологічного гіганта був шокований, коли Сема Альтмана – засновника та гендиректора OpenAI – ненадовго усунули, а потім швидко відновили. З того часу Microsoft підстраховується, додаючи моделі штучного інтелекту від французької фірми Mistral та інших виробників. Компанія також найняла майже всіх співробітників Inflection, конкурента OpenAI.
Microsoft і OpenAI переглядають свої взаємовідносини, оскільки OpenAI переходить від некомерційної до комерційної структури. Існує можливість розірвання договору: OpenAI може розірвати зв’язки з Microsoft, якщо її моделі досягнуть штучного загального інтелекту (AGI), рівня надлюдських можливостей. Як це буде визначено на практиці, поки невідомо, але деякі ентузіасти вважають, що це може статися через кілька років.
Доступ до моделей OpenAI бажає отримати Amazon. Новий керівник AWS – конкурента OpenAI – зазначає, що хотів би бачити OpenAI на платформі AWS. Консультант зі штучного інтелекту та колишній виконавчий директор AWS додає, що, хоча Amazon залишається найбільшим хмарним гравцем, він поступається Azure та Google Cloud у сфері генеративного ШІ. Amazon не має значного програмного забезпечення для демонстрації можливостей ШІ та потужних моделей, які могли б конкурувати з OpenAI чи Google.
AWS пропонує клієнтам різноманітні моделі: від моделей Anthropic, у які Amazon значно інвестує, до відкритих моделей Meta Llama, що дуже популярні серед стартапів у сфері ШІ. Додавання OpenAI залучило б більше клієнтів, але навряд чи якась одна модель домінуватиме. Зараз OpenAI, Anthropic та інші виробники моделей конкурують між собою. У жовтні Anthropic запустила експериментальну версію своєї моделі Claude 3.5 Sonnet, яка може використовувати комп’ютер так само, як людина, включаючи віртуальне керування периферійними пристроями – клавіатурою та мишею..
Відкритий підхід Amazon може виявитися більш вигідним. Експерти зазначають, що потрібні роки, щоб визначити остаточного лідера серед постачальників хмарних послуг у сфері генеративного ШІ. Довгострокова тенденція в хмарних обчисленнях полягає у переході від ексклюзивності до відкритих відносин. Компанії все частіше використовують кілька хмарних провайдерів і можуть виграти від різних моделей ШІ для різних завдань. Як і Медічі, Microsoft може увійти в історію завдяки ранньому розпізнаванню таланту, але її контроль над OpenAI не буде вічним.
Незвичайність описаного вище випадку полягає насамперед в масштабності та впливовості співпраці. Microsoft інвестувала величезні суми в OpenAI, допомагаючи стартапу досягти значного прогресу в галузі штучного інтелекту. У свою чергу, це сприяло розвитку продуктів Microsoft і зміцненню її позицій на ринку хмарних обчислень, зокрема в конкуренції з AWS. Це партнерство є прикладом того, як сучасні технологічні компанії можуть використовувати свої ресурси для підтримки інновацій і досягнення спільних цілей. Це не просто бізнес-угода; це стратегічний альянс, який може змінити ландшафт технологічної індустрії.
Тетяна Морараш