Політичні

Відверта розмова без дипломатії: що пишуть світові медіа про інтерв’ю Зеленського Фрідману

Учора ввечері американський подкастер Лекс Фрідман оприлюднив своє тригодинне інтерв’ю з президентом Зеленським, яке викликало широкий резонанс і в українському інформаційному просторі, і серед світових ЗМІ. Українці здебільшого обурювалися недипломатичними висловлюваннями президента і ненормативною лексикою, яку він уживав, аби схарактеризувати ситуацію в країні і відносини з партнерами. Інтерв’ю було розібрано на цитати і миттєво розлетілося по медіа і соцмережах. Європейські ЗМІ побачили у відповідях Зеленського потужну віру у Трампа, помноженого на Маска. Американські ЗМІ прочитали у репліках українського президента тривогу щодо виходу США з Альянсу. Знайшлися і критики самого Фрідмана як журналіста-невдахи, який не вміє ставити питання. Тож тригодинне інтерв’ю здобуло різні версії прочитання. Найменш пристрасним в оцінках виявився Ілон Маск. Про це детальніше – у нашому матеріалі.

“Ми з Трампом перші, а Європа підтягнеться”

Провідне французьке міжнародне медіа France24 звертає увагу на неабиякий оптимізм, з яким президент Володимир Зеленський припускає, що новообраний президент США Дональд Трамп зможе примусити Росію до мирних переговорів і поставить крапку у війні в Україні. Зеленський впевнений, що разом із Трампом вони домовляться про сильні гарантії безпеки для України, заручившись підтримкою Європи. Мовляв, “ми з Трампом — спочатку, а Європа підтягнеться“. Попри всі попередні жарти Трампа про “торговця” Зеленського і його доволі стриману критику Путіна, український президент із надією дивиться на можливості Трампа. Додатковий бонус — роль Ілона Маска, якого Зеленський теж бачить серед союзників. France24 також звертає увагу на те, що Зеленський не втримався від коментарів щодо американської політики, зазначивши, що Трамп переміг Камалу Гарріс, яка була віцепрезиденткою Байдена, бо “він набагато сильніший“. За словами українського президента, Трамп продемонстрував силу “інтелектуально та фізично”, підкресливши, що для сильної країни потрібен сильний лідер.

На запитання, що необхідно Україні для припинення вогню, Зеленський відповів: гарантії безпеки, бажано в рамках НАТО. Він наполягав, що Захід повинен, як мінімум, гарантувати безпеку неокупованих територій, продовжити постачання зброї та зберігати санкції проти Росії. “Без гарантій безпеки Путін повернеться“, – застеріг він.

Щодо сумнівів Трампа у доцільності членства США в НАТО, Зеленський висловився категорично: вихід США з альянсу стане його “смертю”. За його словами, Путін прагне саме цього — “слабкого НАТО“, неспроможної України та відсутності партнерства між Зеленським і Трампом.

На запитання, чи відвідає він інавгурацію Трампа 20 січня, Зеленський дещо недипломатично відповів: “Якщо Трамп запросить особисто, то приїду“.

Віра у НАТО і розчарування ядерними державами

Провідне англомовне новинне видання Саудівської Аравії Arab News уважає, що Зеленський використав тригодинне інтерв’ю для того, щоб закликати НАТО прийняти Україну. Зокрема, заявив, що “Росія посилить ескалацію в Європі, якщо Вашингтон вийде з військового альянсу Організації Північноатлантичного договору (НАТО)”.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Як Європа опинилася в НАТО у ролі “безквиткового пасажира”

У статті “Zelensky: A strong Trump can stop the war in Ukraine” газета The Times повідомляє, що Президент України Володимир Зеленський висловлює оптимізм щодо можливості “сильного” Дональда Трампа посприяти мирним переговорам між Україною та Росією після його повернення до Білого дому. Під час інтерв’ю з Лексом Фрідманом Зеленський закликав Трампа тиснути на президента Росії Володимира Путіна, передбачаючи, що американські гарантії безпеки у співпраці з Європою можуть призвести до успішного врегулювання конфлікту. Незважаючи на минулу критику Трампа щодо допомоги Україні та його погрози вийти з НАТО, якщо європейські країни не збільшать свої оборонні внески, Зеленський залишається оптимістичним. Він підкреслює вплив Трампа та довіру, яку йому надають українці. Видання також повідомляє, що радник з національної безпеки Трампа, Кіт Келлогг, запропонував план замороження ліній фронту та сприяння переговорам, хоча Путін відкинув цю пропозицію.

Якісне британське видання The Guardian назвало подкаст Фрідмана дуже відвертим і звернуло увагу на те, що президент України Володимир Зеленський висловив розчарування через відсутність ядерної зброї в Україні. А також підкреслив, що  його країна покладається на обіцянки безпеки від західних країн. В інтерв’ю він розкритикував США, Великобританію та інші ядерні держави за те, що вони не забезпечили захист територіальної цілісності України, посилаючись на Будапештський меморандум і історичну наявність ядерного арсеналу в Україні. Зеленський також наголосив на важливості гарантій безпеки у нинішній ситуації з Росією.

Тієї ж думки дотримується і американське видання Newsweek: найголовнішою думкою Зеленського в інтерв’ю була саме пересторога щодо виходу США з НАТО. У цьому зв’язку видання нагадує своїм читачам, що під час свого першого президентського терміну Трамп, дійсно, висловлював ідею покинути Альянс. Натомість уже в грудні минулого року він став дещо стриманішим у своїх висловлюваннях щодо НАТО. Трамп погоджується залишити США у складі Альянсу, якщо решта членів будуть поводитися чесно і вправно платити по рахунках. Водночас Newsweek звертає увагу на те, що новообраний американський президент схвально відгукується про ініціативу Макрона ввести в України миротворчі сили.

Американське онлайн-видання Jewish Insider традиційно зосереджується на темах, важливих для єврейської спільноти, і в своєму матеріалі про тригодинне інтерв’ю Володимира Зеленського з Лексом Фрідманом видання цілком очікувано акцентувало увагу на його згадках про єврейське походження. Зеленський поділився історією свого діда, який пережив Голокост, служачи в Червоній армії та воюючи проти нацистів. Ця розмова, за оцінкою видання, показала вплив історичних травм на сучасну боротьбу України за свободу.

НАТО може накрити безпековою парасолькою не всю Україну

Німецьке видання Tagesschau повідомляє, що подкастер та інформатик Фрідман має українське походження. Він виріс ще за часів Радянського Союзу в Москві, перш ніж його родина переїхала до США у 1990-х роках. Серед його гостей були, зокрема, Трамп, ізраїльський прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу та аргентинський президент Хав’єр Мілеї.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Право на обличчя: Данія першою в ЄС прирівнює діпфейк до цифрового злочину

Видання підкреслює, що Зеленський в інтерв’ю висунув ментальну модель можливого припинення війни, ключовим пунктом якої є гарантії безпеки принаймні для тих територій, які знаходяться під контролем України.  Фрідман в розмові порушив питання можливості прийняття України до НАТО без окупованих територій, зокрема Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської областей і Криму. На це Зеленський відповів: “З юридичної точки зору НАТО запрошує Україну. Для нас ці території залишаються українськими. НАТО може діяти лише на території, що знаходиться під контролем України“. Він висловив впевненість, що з цим можна було б досягти угоди.

Основне для Tagesschau: Зеленський підтвердив, що для України всі її території залишаються незмінними, хоча НАТО могло б допомогти лише на тих ділянках, які знаходяться під контролем Києва.

Німецьке видання Spiegel звертає увагу на той пієтет, з яким Зеленський говорить про Трампа, описуючи його чесноти. Зокрема, говорить про рейтинг новообраного президента США в Україні, що є найвищим у світі. Spiegel також пише про певну залежність позиції Європи від поглядів і настроїв новообраного американського президента: “Всі європейські лідери чекають, чого хоче Трамп, каже Зеленський. Мовляв, після його розмов із Трампом усі завжди запитували його, як це було”.

Німецькі медіа одностайні. Моніторинг публікацій, присвячених інтерв’ю Зеленського Фрідману педалюють одну ключову думку: український президент переконаний, що “сильний” Трамп здатний завершити війну.

Питання Фрідмана були наївними і дратували

Зовсім інші наголоси – не на Зеленському, як респонденті, а на Фрідмані як інтерв’юєрі – зустрічаємо у подкасті Decoding the Gurus, який ведуть на Reddit психолог Метью Браун та антрополог Кріса Каван. Вони вважають, що запитання Лекса виглядали дуже поверхневими та не надто глибокими. Хоча він і стверджував, що добре обізнаний у темі, після інтерв’ю склалося враження, що це не так. Його постійні міркування про мрію, щоб світові лідери сіли за стіл переговорів, а також питання щодо того, що було б, якби Україна та Росія були в НАТО, виглядали досить наївними та дратували. Автори подкасту додають: усе інтерв’ю виглядало так, ніби Зеленський розповідає про труднощі переговорів з лідером на кшталт Путіна, а Лекс у відповідь мовить: “А чому б вам просто не обійнятися і не поцілуватися?“. Це справді викликає питання: якби Лекс зміг подорожувати в часі до 1943 року, чи запропонував би він Сталіну та Черчиллю випити чашку чаю з Гітлером?

Інтерв’ю Лекса Фрідмана з Володимиром Зеленським стало важливим етапом у міжнародних дискусіях, однак воно викликало різні реакції. Якщо для одних це був відвертий погляд на ситуацію в Україні, то для інших — приклад недоречних запитань та поверхневої журналістики.

Ілон Маск, якого схвально згадував у своєму інтерв’ю Зеленський, не залишився осторонь і опублікував лінк на подкаст у своїй соціальній мережі X. Текстового супроводу не було. Маск додав лише короткий підпис: “Інтерв’ю з Зеленським“. Напевно, сказане про нього американському мільярдеру сподобалося.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку