Соціальна

Війна та оренда: як змінився ринок житла в Україні

Війна в Україні суттєво вплинула на ринок оренди нерухомості, викликавши цінові коливання, зміну попиту та нові пріоритети для орендарів. Від 24 лютого 2022 року ціни на квартири особливо у Західному регіоні зросли втричі. Таких цін на оренду квартири, як були до війни практично немає. Власники квартири безвісно наживаються на війні й ставлять космічні ціни. Самі ж орендаторі попри досить високі ціни винаймають все ж житло. За даними Держстандарту середня плата за місячну оренду 1-кімнатної квартири у січні 2024 року становила 6 818 гривень. За місяць вартість зросла на 3,2%.

Як змінилися ціни за два роки війни в Україні досліджувала журналістка ІА ”ФАКТ” Юлія Хоменко.

Західна Україна

Закарпатська область з її мальовничими краєвидами та відносно безпечною обстановкою стала одним з головних прихистків для українських переселенців, які рятуються від війни. Це, звісно, не могло не вплинути на ринок оренди житла, спричинивши значні коливання цін та нові тенденції. У перші дні війни знайти квартиру в цих регіонах було легко, але через місяць в цій області взагалі не було вільних квартир, а вартість оренди однокімнатної квартири підстрибнула в три рази. Вже до кінця квітня 2022 року ситуація з орендою стабілізувалася, і знову з’явилися вільні квартири. Після того, як ажіотаж спав, ціни на оренду житла почали знову знижуватися. За 10 000 грн можна було зняти цілий будинок на дві сім’ї за містом. Втім це тривало недовго – у серпні вартість житла знову різко підвищилася.

У деяких країнах Європи умови для українських біженців змінюються і люди не хочуть там залишатися, а тому повертаються додому. Однак повернутися у квартири в більш небезпечних регіонах не ризикують, а відповідно – знову шукають житло в західних областях. Найбільшим попитом користуються всі обласні центри на заході країни – Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Хмельницький, Ужгород, Рівне і вся Волинь. За даними видання Mind, власники житла всі ціни за оренду рахують у доларах і в нинішній ситуації вартість одного місяця проживання знову зросла, і ціни будуть “гуляти” в найближчі кілька місяців. За даними Держстарту найбільша вартість житла саме на Заході України. Тут середня вартість оренди квартири становить 19 675 грн. Середня ціна за м² — 354 грн. Звісно, ціна залежить від району міста.

Ціни на оренду квартир у Львові по районах:

• Галицький — 19 990 грн

• Залізничний — 17 511 грн

• Личаківський — 17 708 грн

• Сихівський — 17 117 грн

• Франківський — 19 006 грн

• Шевченківський — 21 643 грн

Ціни на оренду однокімнатних квартир у Львові стартують від 5500 грн. За таку суму можна зняти, наприклад, житло площею 25 м². Умови у таких квартирах не дуже комфортні, але все необхідне для життя є. Однак таких пропозицій на дуже мало – з понад 1000 оголошень, квартир за таку ціну всього лише 3-4. Найвища ціна звісно на квартирі в центрі міста, там ціна від 12 тисяч і до 30 тисяч. Хоча у 2023 році ціни на квартири у Львові стартували від 4000 тисяч.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Мовна політика між насильством та ідентичністю: чому заява Богдана Бенюка є тривожним сигналом

Наприклад, якщо у січні 2022 року однокімнатну квартиру у Львові можна було орендувати за 7 000 гривень, навесні ціна піднялася до понад 10 000 гривень, а ближче до літа – до 15 000 гривень. У грудні середня вартість однокімнатних квартир становила 16 250 гривень на місяць”,– зазначають в Інституті аналітики та адвокації.

Найбільший попит був і є на квартири для сімей з дітьми або тваринами. Водночас на квартири-студії попит зменшився, бо вони рідко відповідали принципу “дві стіни”. У таких помешканнях, окрім ванної, зазвичай не було де сховатися. Дещо інша ситуація з орендою квартир в Івано-Франківську за даними сайту з пошуку нерухомості dom.ria.com середня ціна становить 13 654 грн.

Центр України

Дніпро став одним з ключових “хабів” для українських мігрантів з початку повномасштабної війни. Це, звісно, не могло не вплинути на ринок оренди житла в регіоні. Загалом попит на оренду житла в Дніпрі значно зріс, адже багато людей шукали прихисток у цьому відносно безпечному місті. Пропозиція орендного житла не могла задовольнити зростаючий попит, що призвело до значного зростання цін. Оренда житла в Дніпрі стала дуже дорогою, особливо на затишні та комфортні квартири. З літа 2023 року ринок оренди нерухомості Дніпра демонструє стійке зниження попит та цін. Це пов’язано з меншим потоком внутрішньо переміщених осіб, які шукали прихисток у місті після початку повномасштабної війни. Тому ціни на квартиру в Дніпрі наразі стабільні. За 7 тисяч можна знайти непогану квартиру і ще й недалеко від центру. Найбільший дефіцит спостерігається в сегменті 6-10 тис. грн. Власники таких квартир не схильні до торгу. Експерти прогнозують, що ціни на оренду в Дніпрі й надалі будуть знижуватися протягом осені 2024 року. На щастя, ситуація на ринку оренди житла в Дніпрі стабілізувалася. Ціни на оренду повернулися до довоєнних рівнів, адже частина мігрантів знайшла житло в інших місцях або ж повернулася до своїх домівок Середня вартість оренди однокімнатної мебльованої квартири зі свіжим ремонтом становить від 8 тисяч гривень на місяць, залежно від району. Гарну двокімнатну квартиру в Дніпрі можна винайняти від 9-10 тисяч гривень, а трикімнатну – від 10-11 тисяч гривень.

Щодо цін на оренду квартири у Вінниці, то на сайті dim.ria можна знайти однокімнатну від 6-7 тисяч гривень, двокімнатну – від 7-9 тисяч, трикімнатну – від 9-10 тисяч. Інше популярне місто центральної України – Черкаси – за тенденціями нагадує сусідній обласний центр. Діапазон цін у цьому місті подібний до вінницького. Чого не скажеш про пропозицію – у Черкасах вона більш обмежена. У Києві оренда подорожчала на 14,3% до 8 727 грн, таким чином, столиця перебуває на третьому місці за вартістю квартир.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Діти та зброя: небезпека, викликана війною, і невивчені уроки історії

Середня вартість оренди квартири в Києві за даними сайту з пошуку нерухомості dom.ria.com становить 51 285 грн. Середня ціна за м² — 592 грн.

Ціни на оренду квартир в Києві по районах:

Голосіївський — 47 340 грн

Дарницький — 31 363 грн

Деснянський — 11 441 грн

Дніпровський — 39 450 грн

Оболонський — 39 450 грн

Печерський — 67 065 грн

Подільський — 47 261 грн

Святошинський — 35 505 грн

Солом’янський — 35 505 грн

Шевченківський — 51 285 грн

Однокімнатні квартири в Києві

Ціни на однокімнатні квартири стартують від 4 950 грн. За таку суму пропонують житло з косметичним ремонтом у Святошинському районі. Площа квартири 35 м², вона мебльована та укомплектована технікою.

Житомир

У Житомирі ціни на оренду квартир значно збільшилися. До війни винайняти хорошу квартиру у центрі можна було за 4000 тисячі гривень. Зараз таких цін практично немає, а якщо і є, то ці квартири у дуже поганому стані. І взагалі, аби знайти квартиру потрібно шукати два тижні, чи місяць, бо всі нормальні пропозиції дуже швидко забирають. Самі рієлтори кажуть, що зараз у місті дуже багато переселенців тому хороші варіанти надовго не затримуються. Середня ціна на квартиру в місті 8000 тисяч гривень. Однокімнатну можна зняти й 6000, але це далеко від центру. У Житомирі власники дуже підняли ціни на квартиру. І ціни й далі продовжують рости.

Внаслідок бойових дій та гуманітарної кризи зараз ціни на оренду в прифронтових областях залишаються найнижчими. Середня вартість за однокімнатну квартиру становить 2831 грн у Херсонській області, 3286 грн – у Сумській, 3485 грн – у Миколаївській, 2 960 грн – у Херсонській, 3 008 грн – у Сумській, 3 501 грн – у Миколаївській областях.

Війна суттєво вплинула на оренду житла, спричинивши стрибки цін, зміну попиту та пріоритетів орендарів. Ціни зросли по всій країні, але найбільше за всіх – на Заході України. І дуже прикро, що деякі українці зараз поїхали за кордон, отримуючи там допомогу і безкоштовне житло, а свої квартири здають за космічні ціни людям, які лишилися житла через війну або переїхали у безпечне місце.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку