Точка зору

Володимир Фесенко висловився про перспективи членства України в НАТО, гарантії безпеки та роль Альянсу в нових політичних реаліях

Членство України в НАТО завжди було однією з найгостріших тем у зовнішній політиці держави. Ця тема викликає постійні дискусії як в Україні, так і на міжнародній арені. Питання вступу України до Північноатлантичного Альянсу неодноразово ставало предметом обговорень, політичних домовленостей і навіть стратегічних конфліктів. В останній період, з огляду на глобальні політичні зміни, це питання набуло нової актуальності, особливо на тлі висловлювань американського політичного керівництва. У цьому контексті директор Центру політичних досліджень “Пента”, політолог Володимир Фесенко висловив низку думок щодо перспектив членства України в НАТО, гарантії безпеки та роль Альянсу в нових політичних реаліях.

Як зазначив політолог, важливо усвідомлювати, що рішення щодо вступу України до НАТО ухвалюється не Генеральним секретарем Альянсу. Фесенко підкреслив, що навіть попередні генсеки НАТО, які позитивно ставилися до перспективи вступу України, не мали змоги самостійно вплинути на це питання. За його словами, новий Генеральний секретар НАТО Марк Рютте також не є противником членства України, однак його вплив у цьому питанні обмежений.

“Його “гмикання” під час обговорення цього питання в розмові з Трампом просто показують двоїстість його ситуації. Рютте не хоче говорити однозначне “ні” членству України в НАТО, але в присутності Трампа він не може і захищати перспективу членства України в НАТО”, – зазначив політолог.

Фесенко наголосив, що для Рютте зараз найважливішим завданням є збереження НАТО у його нинішньому вигляді та захист провідної ролі США в Альянсі. Саме це змушує Рютте підлаштовуватися під американського президента.

“Рютте зараз один із найбільш явних і послідовних “трампо-опортуністів”. І його можна зрозуміти. Він бореться за порятунок організації, яку очолює”, – підкреслив Фесенко.

Говорячи про позицію США, політолог нагадав, що історично саме Америка мала вагомий вплив на ухвалення рішень щодо розширення НАТО. Проте, за словами Фесенка, за президентства Дональда Трампа перспектива вступу України до Альянсу є вкрай сумнівною.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Європейський суд виніс рішення у справах Google і Apple: реакція зарубіжних ЗМІ

“За президентства Трампа Україна не буде членом НАТО. Трамп переконаний, що саме тема можливого членства України в НАТО є головним каменем спотикання на шляху припинення війни між Росією та Україною, і готовий без проблем пожертвувати цією темою заради припинення війни”, – заявив він.

Політолог підкреслив, що для України не повинно бути ілюзій.

“За Трампа ми не отримаємо членства в НАТО. Ще одна проблема — а що буде з НАТО за Трампа? Чи виживе цей блок у колишньому вигляді? І чи буде цей Альянс за Трампа дієвою гарантією безпеки навіть не для нас, а для Європи?”, – зазначив Фесенко, підкреслюючи, що відповіді на ці питання поки немає.

Водночас політолог наголосив, що відмовлятися від прагнення до членства в НАТО Україна не повинна, адже це питання зовнішньополітичного суверенітету.

“Якщо ми на це добровільно погоджуємося, значить, ми відмовляємося від свого зовнішньополітичного суверенітету. І завтра нам та сама Росія заборонить членство в ЄС”, – вважає він.

Водночас Фесенко підкреслив, що важливо шукати нові шляхи для гарантування безпеки, адже абсолютних гарантій у світі не існує. Він зазначив, що головною запорукою безпеки України є сильна армія.

“На якому політичному фундаменті тоді Україні вибудовуватиме надійні гарантії безпеки після припинення війни? Насамперед слід розуміти, що жоден договір (навіть про взаємну оборону, а тим більше про нейтралітет), і навіть членство в НАТО, і навіть ядерну зброю не є абсолютною гарантією безпеки. Абсолютних гарантій безпеки взагалі не існує у природі.

Йдеться про значущі фактори безпеки (які чомусь стали називати “гарантіями безпеки”). І головний такий фактор для нас – збереження сильної армії та зміцнення її оборонного потенціалу за допомогою найсучасніших та найпотужніших видів зброї. Саме ефективна обороноздатність України буде головним чинником стримування нового російського вторгнення.

Другий значущий фактор такого стримування – формування оборонних альянсів з нашими міжнародними партнерами, що передбачає на даний момент і на перспективу взаємне постачання зброї, спільні проєкти оборонного виробництва, за можливості – розміщення військового контингенту країн-партнерів на нашій території. На найближчу та середньострокову перспективу нашими головними стратегічними партнерами будуть європейські країни (включаючи Велику Британію). Можливий розвиток партнерських відносин у військовій сфері також із Туреччиною“, – підкреслив він.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Закон про релігійні організації: найгостріші коментарі навколо нового регулювання

Щодо США, Фесенко висловив обережний прогноз:

“Що стосується США, то за Трампа дай Бог зберегти хоча б часткові партнерські відносини і можливість закупівель американської зброї”.

Він наголосив, що Україні не варто зациклюватися на питанні НАТО, адже в Європі неминуче формуватиметься нова структура безпеки, до якої Україна повинна інтегруватися.

“Від перспективи членства в НАТО Україні не варто відмовлятися (хоч би формально), але й зациклюватись на цій темі не варто. У Європі неминуче формуватиметься нова структура регіональної безпеки, невід’ємною частиною якої стане Україна.

Європейці вже розуміють, що без України не зможуть повноцінно забезпечити свою безпеку в умовах зростаючих загроз з боку Росії та можливого зниження рівня відповідальності США за безпеку на Європейському континенті. А для нас буде потрібна політична, економічна та ресурсно-технологічна підтримка країн Європи. Цей взаємний інтерес стане основою формування нового оборонного альянсу в Європі“, – вважає він.

Таким чином, Володимир Фесенко вважає, що Україна має залишатися відкритою до перспективи членства в НАТО, але паралельно шукати інші реальні можливості для зміцнення власної безпеки через партнерські союзи та модернізацію армії. Саме цей шлях дозволить державі зберегти суверенітет і забезпечити захист від майбутніх загроз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку