Інфографіка

Вступна кампанія-2024: куди їде навчатися українська молодь? (інфографіка)

Учора о шостій вечора завершився прийом електронних заяв на вступ до навчальних закладів України. Хвилюючий момент як для абітурієнтів, так і для їхніх батьків, адже кількість бюджетних місць традиційно обмежена. Тож можливість побачити завітне “рекомендовано” є далеко не в усіх, тим більше за першим-другим пріоритетом, які зазвичай відображають реальні прагнення вступників, а не спробу “проскочити” на бюджет будь-що.

Фіналізація вступу цікава і тим, хто стежить за трендами освіти, адже крапка у поданні заяв відкриває сторінку цьогорічної статистики, яку так і кортить порівняти з даними минулих років, щоб відповісти на питання: чи лишається молодь в Україні? Чи є привабливою для неї вітчизняна освіта? Як спеціальності стають найбільш затребуваними? З якими регіонами пов’язують своє студентське життя цьогорічні випускники шкіл? Питання, погодьтеся, дуже важливі в умовах війни, загальної демографічної кризи, спричиненої передусім вимушеною міграцією, та кризового стану ринку праці.

Ми скористалися даними двох базових для вступної кампанії ресурсів vstup.osvita.ua та vstup.edbo.gov.ua, щоб унаочнити тенденції в царині освіти. Що вийшло?

Вступна кампанія-2024: куди їде навчатися українська молодь? (інфографіка)
Інфографіка: ІА”ФАКТ”

Гістограма відображає динаміку абітурієнтської активності і водночас зміни в нашій країні. Останній рік перед війною демонструє сплеск інтересу випускників до навчання у вишах. У 2022-му ця активність цілком очікувано падає, адже навесні першого воєнного року багато українців виїхали за кордон у пошуках порятунку від російської агресії. 2023 рік, теж воєнний став роком надії на перемогу, адже інфополе рясніло повідомленнями про контрнаступ і швидке завершення війни. Ринок освітніх послуг чуйно відреагував на позитивні очікування і трохи пожвавився. Тут бачимо збільшення кількості охочих вступати до навчальних закладів України. Натомість 2024-й знову повернув українців у реалії нищівної війни, тож кількість вступників у виші значно скоротилася.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Мільярди на допомогу Україні: чому гроші не доходять до тих, хто їх потребує

Цьогоріч 992 тисячі електронних заяв на вступ подали 329,5 тисяч абітурієнтів. Згідно з даними, оприлюдненими Українським центром оцінювання якості освіти (УЦОЯО), 231 тисяча осіб з них є  цьогорічними випускниками шкіл.

Решта – випускники минулих років, які вирішили покращити свій результат з мультипредметного тексту або ЗНО, щоб мати більше шансів на вступ цього року.

Останні три роки кількість випускників шкіл лишається практично незмінною на рівні 220-250 тисяч осіб, а от у 2008 році їхня кількість сягала 640 тисяч.

Минулого року абітурієнтська активність була майже на 390 тисяч заяв більша. Відповідно і вступників було більше на 200 тисяч осіб. Ця тенденція, певно, знову активізує розмови про скорочення вишів. Давайте подивимося на ці цифри в регіональному розрізі.

Вступна кампанія-2024: куди їде навчатися українська молодь? (інфографіка)
Інфографіка: ІА”ФАКТ”

Лідерами зі вступу традиційно стали Київ (213 941 заява) та Львів (99095 заяв). Потішив Харків – славетне студентське місто, яке посіло третю сходинку із 47355 заявами, попри постійні обстріли, руйнування інфраструктури вишів і близькість до фронту.

Приємно здивували Дніпро (39017 заяв) та Одеса (38829 заяв), також далеко не найбезпечніші міста нашої країни. Але водночас болю завдали нулі Донецької, Луганської та Херсонської областей. Загалом можна побачити, що студентське життя пересувається подалі від прифронтових регіонів вглиб країни, адже там навчання проходить в аудиторіях. А молодь, що втомилася від онлайну, зокрема й ковідного періоду, прагне живого спілкування і офлайнового здобуття знань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку