Експертна думка

Вибухи пейджерів у Лівані: чи варто українцям боятися смартфонів та інших гаджетів

Нещодавня операція ізраїльської розвідки “Моссад” проти терористичного угрупування “Хезболла” стала знаковою подією у військовій історії. Однак навіть у таких успіхів є зворотний бік медалі: вибухи техніки можуть викликати паніку та недовіру до електронних пристроїв.

Унікальна операція Ізраїлю, в рамках якої були знищені сотні пейджерів членів “Хезболли”, назавжди увійде в історію. Фахівці “Моссаду” змогли зламати програмне забезпечення пейджерів та підвищити температуру їхніх акумуляторів до критичного рівня. Відомо, що батареї багатьох мобільних пристроїв є вразливими до перегріву: при досягненні температури 400°C вони можуть вибухнути.

Існує й інша версія подій: біля батарей пейджерів було встановлено вибухову речовину масою до 56 грамів. Основною мішенню стали пейджери моделі AR924 від тайванської компанії Gold Apollo, які обладнали спеціальними перемикачами для дистанційного підриву. Ізраїльські спеціалісти змогли розмістити на батареях пристроїв певну кількість пентаеритриттетранітрату (PETN). Проте підривалися не тільки пейджери. За даними Jerusalem Post, серед вибухонебезпечних пристроїв опинилися також iPhone, відеокамери, радіостанції IC-V82 та інші пристрої з літій-іонними акумуляторами.

Особливу увагу привернув інцидент із вибухом смартфона Honor 70 у Москві 18 вересня під час підривів техніки в Лівані. Російські медіа повідомляють, що через вибух користувач отримав травму руки. Смартфон направили на експертизу, щоб встановити, чи пов’язаний він із партією техніки, яка потрапила до Бейрута.

Варто зазначити, що бойовики палестинського руху ХАМАС використовували смартфони моделей Honor і Huawei під час нападу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Ізраїльські спецслужби заявили, що не змогли зламати ці пристрої через використання спеціальних китайських систем шифрування.

Наскільки ця ситуація загрожує Україні

Міністерство охорони здоров’я Лівану повідомило, що внаслідок атак із застосуванням цих пристроїв загинуло 37 людей, а тисячі зазнали серйозних поранень. За попередніми даними розвідки, ця партія електронних пристроїв була надіслана безпосередньо з заводу членам терористичних груп.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Дмитро Лубінець розповів про численні скарги українців на дії ТЦК, ВЛК, МСЕК, а також порушення прав військових 

Пейджери слугували засобом для організації закритих каналів зв’язку. Якщо людина не має жодного зв’язку з угрупуваннями “Хезболла”, “ХАМАС” чи іншими терористичними організаціями і не отримувала від них подібні пристрої, їй немає чого боятися, переконує інженер військового зв’язку з позивним “Остін”.

“Члени “Хезболли” спеціально закуповували ці пристрої для власних комунікацій. Головне завдання українців — не отримати службовий пейджер чи смартфон від терористівю  Якщо ж в Україні перебувають представники терористичних організацій, перш за все, їх мають виявити спецслужби і вилучити небезпечні пристрої. Військовим ЗСУ на цьому етапі повномасштабної війни вибухаючі девайси не загрожують”, — вважає фахівець.

Літієві батареї у мобільних пристроях відомих брендів, таких як iPhone чи Samsung, здатні витримувати значні навантаження, включаючи навіть кулю. Не варто перейматися щодо вибухів, спричинених технічними дефектами акумулятора, стверджує “Остін”. Виробники передбачили наслідки неправильного поводження з батареями, тому вбудували запобіжники, які не дозволяють навіть відкритому літію займатися полум’ям. У разі проблеми речовина лише нагріється, корпус почне плавитися, і людина відразу відчує небезпеку.

Чи може Росія повторити подібну операцію

Для відтворення сценарію масових вибухів пристроїв необхідно забезпечити дві основні складові: технологічну і агентурну. Технологічна полягає у визначенні типу вибухової речовини та способу її вбудування у мобільні пристрої або акумулятори, зазначає експерт із кібербезпеки Костянтин Корсун.

“Думаю, російські спеціалісти скоро зможуть це з’ясувати, оскільки, ймовірно, вже мають доступ до багатьох вибухнутих у Бейруті пейджерів і радіостанцій.

Інше питання полягає у визначенні способів дистанційного і швидкого перегріву акумуляторів. Подібні технології відомі давно, проте ізраїльтяни змогли їх вдосконалити завдяки потужній науковій базі, якої у росіян немає. Чи здатна Росія якісно відтворити таке “технологічне рішення”? Сумніваюся. Принаймні, це буде не скоро”, — зазначає він.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Олексій Муравйов розповів, коли в Україні запрацює військова поліція і чи потрібні військові суди

Агентурний компонент полягає в тому, щоб доставити відповідні технології до цільової аудиторії у великих масштабах: українським військовим, політикам чи звичайним громадянам. У цьому випадку росіянам буде легше діяти, оскільки в Україні досі існує розгалужена мережа російських агентів, а рівень корупції серед місцевих чиновників залишається вкрай високим, підсумовує Корсун.

Нагадаємо, у розвідці США повідомляли, що Ізраїль планував операцію з підриву пейджерів “Хезболли” протягом щонайменше 15 років. Для цього було залучено кілька фіктивних компаній, в яких працювали агенти ізраїльської розвідки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку