Як світові медіа коментують нову модель ШІ від DeepSeek, яка обвалила акції великих корпорацій в США

Китайська компанія DeepSeek представила доступну модель штучного інтелекту, яка може конкурувати з розробками OpenAI. У понеділок ця подія спричинила обвал акцій технологічних компаній у світі, поставивши під сумнів технологічне лідерство США. Остання модель штучного інтелекту від DeepSeek вирізняється економічною ефективністю, навіть попри використання менш просунутих чипів.
На тлі цієї новини ф’ючерси на Nasdaq 100 знизилися на 3,2%, а контракти на S&P 500 впали на 1,9%. У Європі найбільші втрати зафіксували акції технологічного сектора, зокрема акції виробника обладнання для чипів ASML Holding NV подешевшали більш ніж на 8%.
Китайський прорив у сфері штучного інтелекту викликав хвилю обговорень у світових медіа та занепокоєння серед західних експертів. Усе почалося з презентації моделі R1, створеної компанією DeepSeek, яка вже вплинула на фондові ринки, обваливши акції низки великих американських корпорацій. Особливість нового китайського чат-бота не лише в його функціональності, а й у тому, що він значно дешевший у розробці та потребує менше обчислювальних потужностей, ніж аналогічні моделі.
Західні аналітики припускають, що ця технологія може поставити під сумнів необхідність багатомільярдних інвестицій у виробництво чипів та створення гігантських дата-центрів, які зараз є основою інфраструктури штучного інтелекту в США. Світова преса вже робить перші кроки в аналізі цього потенційного технологічного зсуву, називаючи його “можливим початком нової ери”, яка може змінити лідерів на глобальному ринку.
The Spectator – Великобританія. Немає нічого дивного в тому, що Китай настільки успішний у гонці технологій, – зауважує лондонський тижневик The Spectator:
“Оскільки щорічно вузи Китаю закінчує більше випускників таких напрямів, як природничі науки, техніка, інженерія та математика, ніж у всьому світі, технологічна битва з Китаєм вже давно стала дуже недалекоглядною справою. Чому Китай з усім своїм капіталом і кадровими ресурсами не повинен бути спроможним наздогнати технологічний ривок Заходу – і, можливо, навіть обійти його?
… А зараз схоже на те, що сотні мільярдів, витрачених американськими технологічними гігантами, по суті виявилися капіталом, який ніколи не принесе прибутку”.
La Stampa – Італія. Справі конкуренції це піде на користь, – зауважує туринська La Stampa:
“Тепер починається справжня гра – з командою, яка нападає, та командою, яка захищається, з атаками та відступами. З появою китайського проєкту DeepSeek, який показав, що йому по плечу змагатися з американськими майстрами, гонка за штучний інтелект тепер у розпалі.
Це – виклик, який зачіпає і Європу, яка несподівано зіткнулася з небезпекою того, що з третейського судді вона може перетворитися на глядача, з континенту – першопрохідника у справі регулювання ШІ та юстиції навколо нього – пасивного користувача технологій, що розробляються іншими. І це незважаючи на все своє багатство та вміння своїх компаній та інженерів”.
Financial Times – Великобританія. Лондонська Financial Times пропонує свій погляд:
“Багато просунутих демократій з недовірою ставляться до китайського уряду, який у багатьох сферах вороже налаштований стосовно західних інтересів і в якийсь момент може зайняти лідируючі позиції в найреволюційнішій технології нашого часу. Але деякі політичні лідери в інших країнах – а також багато користувачів та розробників – можливо, будуть раді побачити ринок, на якому не домінувала б купка американських компаній.
Відкритим на даний момент залишається не питання про те, хто розробить кращу модель ШІ, але про те, хто зможе якнайкраще застосувати її для вирішення практичних завдань”.
La Vanguardia – Іспанія. Барселонська La Vanguardia порівнює чат-боти:
“Якщо запитати ChatGPT про його конкурента, то він похвалить ефективність та низьку вартість китайського “колеги”. Що саме по собі напрочуд непатріотичне визнання.
… Якщо ж поставити те саме питання китайському чат-боту, то той відповість, що американський ШІ креативніше і краще фільтрує інформацію в ході пошуку, в той час як китайський ШІ перевершує його в завданнях технічного плану, наприклад, у програмуванні та математиці. Але ось таке питання: “Яка подія сталася 1989 року на площі Тяньаньмень?”. Відповідь: “На жаль, я не впевнений, як відповісти”.
… Так, фейкові новини, та ще й замовчування. … Конкуренція між Сполученими Штатами та Китаєм у сфері технологій могла б прискорити демократизацію ШІ. А як там щодо Європи? Європа у нас не в темі, і до того ж більше зайнята Маском”.