Який урожай чекає на Україну після аномальної спеки-2024

Останніми кількома тижнями нестерпна спека накрила Україну, не тільки погіршивши якість життя українців і збільшивши споживання електроенергії, а й неабияк нашкодивши посівам сільськогосподарських культур. Експерти прогнозують зниження врожайності пізніх зернових, оскільки пік спеки та посухи припав на період їхнього цвітіння, а також городини та овочів.
Утім, є привід для оптимізму – у тому, що внутрішньому споживанню та продовольчій безпеці країни ніщо не загрожує. Натомість зменшення врожаю може позначитися на експорті продукції українських аграріїв.
Найбільше постраждали посіви кукурудзи, сої та соняшнику
За останній місяць температура повітря досягла абсолютного максимуму, зафіксованого за всю історію спостережень в Україні. Кожен наступний спекотний день погіршує прогнози експертів щодо майбутнього врожаю.

Між іншим, одна з нечисленних вигод такої посушливої погоди – те, що кампанія зі збирання ранніх зернових та зернобобових, що відбувається у спеку, добре впливає на якість збіжжя. На відміну від “дощових” жнив, воно не потребує додаткового сушіння.
З іншого боку, через спеку збирання врожаю розпочалося раніше, ніж було заплановано, адже дозрівання рослин прискорилося, зернові не встигли увійти в силу.
Так, за прогнозами фахівців Мінагрополітики, через спеку постраждає врожайність ячменю та пшениці в південних регіонах України. Водночас обсяг очікуваного врожаю, зібраного в північних, західних і центральних районах, від спеки майже не постраждає, а подекуди навіть переважатиме минулорічні показники.
“У деяких регіонах, на жаль, справді рекордна посуха, тож маємо менші показники. Але у західних та центральних областях показники навіть кращі, ніж минулого року. Тому поки що прогноз на 5-7% менший урожай від показника попереднього року, що з урахуванням усіх викликів, які продовжує нести війна, є хорошим результатом”, – прокоментував ситуацію в.о. міністра Т. Висоцький.
Наразі аграрії збирають пшеницю і ячмінь, а також овес, горох, жито та ріпак. Середня урожайність ранніх зернових – 37 центнери з гектару. Можна сподіватися, що з активізацією жнив у західних та північних регіонах цей показник збільшиться. Експерти оцінюють вплив безпрецедентної спеки на врожаї цих культур як помірний.
Щоб зав’язалися качани, критично необхідні опади
Найбільш вразлива до посухи кукурудза. Дуже доречно, що останніми днями нарешті спека відступила, але для того, щоб зав’язалися качани, критично необхідні опади. “Спекотна погода зумовлює стерилізацію пилку, відсутність запилення рослин, формування череззерниці в качанах, що призведе до зниження врожайності”, – коментують ситуацію агрометеорологи.
Для врожаю соняшнику критично високі температури також небажані, є ймовірність, що частина врожаю вигорить, а вціліле зерно буде дрібним. Спеціалісти Гідрометцентра наголошують, що на багатьох площах відбувається в’янення рослин, місцями на півдні – висихання та повна загибель соняшнику від засухи.
В цілому, за прогнозами Всеукраїнської аграрної ради, цьогорічні аномальні погодні умови, передовсім, негативно вплинуть на майбутній урожай кукурудзи та соняшнику, як це було у 2020, коли врожай скоротився на третину.
«Запаси продуктивної вологи наразі вкрай низькі. Незважаючи на те, що прогнозується зниження температури, відсутність опадів негативно позначиться на розвитку цих сільгоспкультур. Наразі, зокрема, кукурудза починає квітнути, закладається основа врожайності. І без опадів ситуація може бути досить критичною. На жаль, може бути повторення 2020 року і скорочення урожайності на 30-35%», – застерегли експерти.
Території, зрошені опадами (західні, подекуди північні, центральні та східні регіони), зіткнулися з іншими проблемами – локальне вилягання посівів, пошкодження рослин градом, поширення грибкових захворювань. Адже підвищена вологість за високих температур – дуже сприятливе середовище для розмноження шкідників, серед інших павутинного кліща, який нищить посіви сої.
Щодо прогнозу урожаю гречихи, то він загалом сприятливий. Хоча подекуди в центральних та східних областях фахівці зафіксували всихання квіток гречки та в’янення рослин. Стан посівів проса, здебільшого, задовільний..
Прогнози врожаю зернових та олійних
Попри кліматичні катаклізми, експерти прогнозують збір урожаю зернових та олійних культур в межах 75-77 мільйонів тонн. Це на 5-7 млн тонн менше, ніж минулого року – 82 млн тонн, – але теж непоганий показник.
За оцінками експертів Всеукраїнської аграрної ради та Мінагрополітики, зернових і зернобобових аграрії цього року зберуть 55-56 млн тонн. (з них, за оптимістичнім сценарієм, до 36 млн тонн – кукурудза, 21 млн тонн – олійних культур, переважно соняшника). При цьому, внутрішнє середньорічне споживання зернових і олійних – до 15-16 млн тонн. Решта – близько 60 млн тонн – обсяги потенційного експорту.
Водночас прогнозувати, чи буде цінова кон’юнктура на світових ринках сприятливою для заробітків українських аграріїв, профільні відомства та експерти не беруться.
Тетяна Морараш