Аліменти на дитину: поради адвоката
В умовах воєнного стану зустрічаються непоодинокі ситуації, коли жінка з дитиною виїхала за кордон або в інше місто як внутрішньо переміщена особа в зв’язку з неможливістю мешкати за місцем проживання. Добре, якщо батько дитини при цьому допомагає матеріально і це є достойний розмір грошових коштів. А якщо ні?
Як себе поводити, якщо чоловік чи батько дитини каже, що йому зменшили заробітну плату, звільнили, він не може знайти роботу, не хоче працювати там, де не подобається або його не влаштовує розмір заробітної плати, тому він буде чекати, поки йому запропонують більш прийнятні варіанти? Він дає або кидає іноді тисячу або півтори гривень на карту, а іноді й ще менше і то не кожного місяця, а далі розводить руками – “ну так склалося... грошей немає…”. Ви чекаєте місяць, два, три…але нічного не змінюється. Вихід є, і це простий та дієвий засіб – стягнення аліментів!
Про нього журналістам ІА “ФАКТ” відповіли фахівці адвокатського об’єднання “Репешко і партнери”.
Навіть знаходження за кордоном жінки разом з дитиною не є безвихідною ситуацією. Тут на допомогу прийдуть або сучасні технології, такі, як наприклад, електронний суд, де потрібний електронний цифровий підпис для роботи в системі, а іноді й VPN, бо система частіше за все блокує входи з-за закордону. Є й більш простий та зрозумілий варіант – звернення до адвокату, з яким можливо укласти договір навіть на відстані.
Головне, що потрібно знати – аліменти на дитину можна стягнути як перебуваючи у шлюбі, так і в будь-який час після розлучення, якщо в цьому виникла потреба. Розмір аліментів може бути присуджений в двох варіантах – частка від доходу батька дитини та тверда грошова сума. Аліменти можуть стягуватись за позовною заявою, а можуть – за заявою про видачу судового наказу. Саме останній вид – найбільш ефективний та швидкий засіб отримати аліменти на дитину і ось чому.
Державою офіційно встановлений гарантований розмір аліментів в твердій грошовій сумі. Ст. 183 Сімейного кодексу України зазначає, що той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Крім того, є розмір аліментів, нижче якого платник сплачувати аліменти не може. Ця сума переглядається кожного року та встановлюється відповідним законом про Державний бюджет України на 2024 рік. Відповідно нього, прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років складає 2 563 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 3 196 грн. Сума аліментів в цьому випадку не може бути ніжче за 50% від зазначеної суми, тобто 1 281,5 грн для дітей віком до 6 років та 1 598 грн для дітей віком від 6 до 18 років відповідно.
“Все це чудово” – скажете ви. А якщо батько дитини не працює? Якщо батько дитини ніде не працює, принаймні офіційно, це не означає, що з нього нічого взяти та він нічого нікому не винен. В такому випадку аліменти нараховуються державним виконавцем, виходячи з середньої зарплати по тій місцевості, в який зареєстрований платник аліментів. Наприклад: жінка має одну дитину віком п’ять років. Якщо заробітна плата чоловіка складає 24 000 грн, аліменти будуть в розмірі 6 000 грн. Якщо батько дитини взагалі ніде офіційно не працює, то розмір аліментів буде складати приблизно 4 484 грн (у третьому кварталі 2023 року розмір середньомісячної зарплати в Україні становив 17 937 грн). Цифри умовні та використані суто як приклад.
Заява про видачу судового наказу може подаватися до суду першої інстанції як за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування боржника (батька дитини), так і за зареєстрованим місцем проживання чи перебування заявника (матері чи законного представника дитини). Тут треба дивитись, до якого суду ближче або який має менше навантаження та не змінював підсудність у зв’язку із воєнним станом. Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом 5 днів з дня її надходження, при цьому розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів. Таким чином, судовий збір за подання заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів не сплачується.
Судовий наказ про стягнення аліментів вже сам по собі є виконавчим документом, який треба віднести (відправити поштою) до державного виконавця. Отже, якщо Ви складете заяву про видачу судового наказу на стягнення аліментів сьогодні й відправити її поштою до суду, він через три дні її отримає, протягом п’яти днів розгляне та видасть наказ, який потім за вашим проханням також надішле вам поштою, то вся процедура його отримання може зайняти від місяця до двох – залежить від навантаження суду та його знаходження з урахуванням поштового обігу. Після цього наказ на стягнення аліментів можна передавати державному виконавцю.
Є тільки один нюанс – це умови, за яких видається судовий наказ. Їх усього дві – по перше, в заяві про видачу судового наказу потрібно зазначити РНОКПП батька дитини, по-друге, він повинен мати зареєстроване місце проживання. Якщо відсутня будь-яка з цих умов, ви не знаєте ідентифікаційного коду батька дитини або його місце реєстрації чи він взагалі ніде не зареєстрований, то в даному випадку аліменти будуть стягуватися не в наказному, а в позовному порядку – через подання позовної заяви про стягнення аліментів. Це більш тривала процедура за часом – може бути до півроку або навіть більше – все залежить від дуже багатьох обставин. Однак, якщо казати про результат – ті ж самі розміри аліментів від доходу батька дитини також гарантуються. Судовий збір за подання позовної заяви про стягнення аліментів також не сплачується позивачем, але в подальшому держава все одно стягне його з відповідача. Станом на 2024 рік розмір судового збору, який сплатить платник аліментів буде складати 1211,20 грн.
Аліменти в твердій грошовій сумі на даний час не дуже актуальні, по-перше, в зв’язку із стрімкою інфляцією, по-друге, ви повинні довести суду, чому саме така сума необхідна дитині для забезпечення її розвитку. В нашій практиці останнім часом було багато жінок, які приходили з однаковими проблемами – аліменти на дитину за рішенням суду вони отримували у розмірі 700 грн, 1000 грн…. Зрозуміло, що зазначені суми жодним чином не відповідають сучасній реальності, жінки мають право на подання заяви про зміни розміру стягнення аліментів або про змінення способу стягнення аліментів, але все це позовне провадження, яке, нагадаємо, цілком може тривати 6 місяців і більше.
Ще один суттєвий момент. Аліменти призначаються з дати подання заяви до суду. Законом зазначено, що суд може стягнути аліменти за попередній час, але суду обов’язково потрібно довести, що увесь той час ви намагалися отримати аліменти на дитину, але у вас нічого не вийшло. В цьому і є самі великі труднощі, бо одних розповідей про те, що ви телефонували з вимогою сплатити аліменти, а батько дитини обіцяв, але так і не платив суду, зовсім не достатньо. Це повинні бути належні та допустимі докази – якщо спілкування у мессенджерах, то номера телефонів повинні бути підтверджені з прив’язкою до особи. Підпис «Вася колишній чоловік» не є належним та допустимим доказом належності номеру телефону саме «Васі». Якщо це розписка з зобов’язанням платити аліменти з нового року, то вона повинна бути написана особисто рукою особи, з якої стягуються аліменти і тощо. Судова практика останнім часом йде по тому шляху, що аліменти стягуються саме з дати подання заяви до суду.
Що стосується тексту заяв, які подаються до суду, то вони повинні містить назву суду, до якого подається заява, прізвище, ім’я та по-батькові заявника та боржника в наказному провадженні або позивача та відповідача в позовному провадження, їх місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта якщо РНОКПП відсутній з релігійних переконань або вам невідомий, а також офіційні електронні адреси, номери телефонів та інші дані, якщо вони відомі заявнику, які ідентифікують боржника, вимоги щодо стягнення аліментів і обставини, на яких вони ґрунтуються, перелік доказів, якими заявник/позивач обґрунтовує обставини щодо його вимоги. До заяв обов’язково додаються ксерокопії всіх документів в двох екземплярах – один для суду, інший – для боржника/відповідача.
Необхідно звернути увагу, що іноді ситуація вимагає подання додаткових, нестандартних документів. Наприклад, жінка після розірвання шлюбу з батьком дитини уклала новий шлюб та отримала прізвище чоловіка. Тепер вона має прізвище «Калінченко», а у дитини залишилось відповідно прізвище батька – «Сидоренко». В такому випадку обов’язково потрібно надати суду копію свідоцтва про шлюб. Крім того, у різних випадках це можуть бути свідоцтва про зміну імені, прізвище, повний витяг з актового запису народження дитини, тощо.
Нарешті судовий наказ на стягнення аліментів або виконавчий лист за результатами розгляду позовної заяви отримані. Що далі? А далі – звернення до державної виконавчої служби за місцем реєстрації платника аліментів. До цього органу подається заява з проханням прийняти виконавчий документ, копія паспорта та РНОКПП матері дитини, копія паспорта та РНОКПП батька дитини (за наявності), оригінал судового наказу або виконавчого листа, довідка банка з зазначенням реквізитів на які належить зараховувати аліменти (наприклад, в Приват 24 така довідка береться не виходячи із дому). Заяву можна віднести особисто, доручити це адвокату або відправити документи будь-якою поштовою службою.
Таким чином, шлях наказного провадження по аліментах може зайняти 1-2 місяці, шлях позовного провадження – до пів року та більше. Головне в цьому інше – дитина отримає аліменти, а жінка перестане нервувати та трясти гроші з батька дитини на її утримання, не розуміючи, вдасться щось витрясти чи ні та в яких саме розмірах.
До речі, сучасний світ змінюється і в практиці вже є випадки, коли місце проживання дитини визначене не з мамою, а з татом. В цьому варіанті батько дитини має всі ті ж самі права відносно стягування аліментів на дитину, але вже з жінки. Все, що було описано вище, відноситься до жінки як платника аліментів, не роблячи виключень за гендерними ознаками.