Точка зору

Американські мита: європейські ЗМІ аналізують ризики торговельної війни

Світ знову опинився на межі нової торговельної війни, цього разу між Сполученими Штатами та Європейським Союзом. Оголошення Дональда Трампа про можливе запровадження мит на європейські товари викликало хвилю занепокоєння в Брюсселі та жорстку реакцію з боку провідних європейських лідерів. Чи є це частиною геополітичного тиску, чи справжнім економічним кроком? Чи вдасться ЄС відстояти свої інтереси перед агресивною торговельною політикою Вашингтона? Чи стане Європа наступною мішенню в глобальному економічному протистоянні? Європейські ЗМІ активно аналізують можливі наслідки торговельного конфлікту.

Шведська газета Svenska Dagbladet вважає, що в підсумку у програші залишаться Трамп і самі Сполучені Штати.

“Найбільша втрата для Америки зовсім не економічна. Безпідставні, такі, що суперечать усім раніше досягнутим домовленостям, мита щодо сусідів і союзників, а також абсурдні претензії на території інших держав показали, що Сполученим Штатам під керівництвом Трампа довіри немає.

Обіцяне вчора вже завтра може змінитися. Те, що у випадку з митами йдеться “всього лише” про загрозу – як і в інших випадках раніше – стало зрозуміло у понеділок увечері, коли Трамп раптово вирішив відкласти на один місяць вступ у силу мит на товари з Мексики. Однак довіра вже була підірвана”.

Данська Politiken наголошує, що Євросоюз як ніколи має дотримуватися принципів вільної торгівлі.

“Вільна торгівля – це ключ до добробуту Данії та наріжний камінь Євросоюзу. Без участі Сполучених Штатів буде складно, але зараз йдеться про створення альтернативних структур. Деякий час тому Євросоюз уклав історичну угоду про вільну торгівлю з південноамериканськими країнами МЕРКОСУР. Так тримати! На протиправні випади Трампа та його митну війну потрібно дати адекватну відповідь – і за можливості відстояти світову вільну торгівлю. Нехай навіть і без участі США”.

Німецьке видання Der Spiegel вказує на слабку підготовку ЄС до такого сценарію. Колумніст гамбурзького тижневика Міхаель Зауґа зазначає:

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Інтерв'ю з позивним "Хан": командир роти ударних дронів про штучний інтелект на полі бою

“Європейські компанії залежать від експорту до США, а збройні сили слабкі. Це – погана стартова позиція для того, щоб чогось досягти в ході потенційних переговорів з Трампом. … У підсумку країнам ЄС залишається сподіватися, що американці самі усвідомлять той факт, що трампівська торговельна політика суперечить здоровому глузду.

… Погляди спрямовані на американських мільярдерів з Big Tech, які вже усвідомлюють небезпеку, якою загрожує ризикована гра Трампа.

…[Вони] могли б довести, що їхнє нещодавнє ганебне загравання з новим господарем Білого дому хоч для чогось стало корисним: вони повинні попередити Трампа – негайно, голосно і публічно”.

Французьке економічне видання Les Echos закликає європейців знайти союзників у разі торговельної війни.

“Перед такою загрозою Європа має відреагувати оперативно і чітко – і перш за все зробити свій внесок у те, щоб разом з Канадою, Мексикою і навіть Китаєм сформувати табір захисників вільної торгівлі. Ось добра, що відкидає диктат протекціонізму.

Торговельні війни породжують лише програвших, але відразу ж піти на поступки перед Трампом, який в будь-який момент може висунути нові ірраціональні вимоги, – не варіант. Якщо ми хочемо уникнути війни ціною поганої угоди, то ми отримаємо і погану угоду, і війну. Тож давайте об’єднаємо зусилля і заявимо, що хороша боротьба в даному випадку краща за поганий мир”.

Ірландська Irish Independent звертає увагу, що у разі торговельної війни між США та ЄС Ірландія постраждає особливо сильно.

“Будь-яка торговельна війна здатна завдати величезної шкоди всім залученим сторонам, а Трамп уже взяв на приціл Євросоюз. … Американські мита стануть катастрофою для Ірландії. Після Німеччини та Італії саме ми серед усіх країн ЄС займаємо третє місце за профіцитом торговельного балансу із США. …

Лідери Євросоюзу сподіваються на швидке врегулювання суперечки – щоб хоча б обмежити масштаби цієї торговельної війни. Ірландія ще не повністю оговталася від наслідків пандемії коронавірусу, війни в Україні та зростання вартості життя й не може собі дозволити зараз ще один економічний шок. Прем’єр-міністр Ірландії Міхол Мартін учора абсолютно справедливо застеріг від поспішних кроків”.

Водночас угорська Mandiner зазначає, що негативний ефект від запровадження мит може бути компенсований успіхами Трампа на політичній арені.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Зеленський вважає, що одним з ключових чинників обвалу економіки є вивезення українцями за кордон 35 мільярдів доларів

“Рішення Трампа, якими б болючими вони не були для інших країн, цілком зрозумілі, а їхні можливі негативні наслідки для Угорщини можуть бути сповна компенсовані, якщо президенту Сполучених Штатів вдасться успішно реалізувати свій інший великий план, а саме – досягти миру в Україні. У такому разі всі тимчасові негативні наслідки для економіки нашої країни зникнуть, як дим”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку