Політичні

Безконтактна війна: чому Іран озброює Росію балістичними ракетами?

Учора провідне американське видання Wall Street Journal повідомило про передачу Іраном Росії балістичних ракет малої дальності. Йшлося про кілька сотень смертоносних одиниць. У відповідь на цей крок, за даними джерела, активізувалася співпраця високопосадовців США і Європи з метою запровадження додаткових санкцій. Союзники України готові відповісти на поставки ракет. Речник Ради національної безпеки США заявив, що Сполучені Штати, їхні партнери по НАТО і G7 “готові надати швидку і сувору відповідь, якщо Іран продовжить такі передачі”, – про це повідомляє агентство Reuters.

Надані Тегераном ракети надають Москві новий потужний військовий інструмент для продовження війни проти України. Цей крок засвідчує ігнорування Іраном попереджень Заходу про необхідність утримання від постачання зброї Росії. Пентагон та розвідувальні служби США протягом кількох місяців попереджали про таку можливість і погрожували Ірану через цей потенційний крок. Наразі офіційний представник США підтвердив Wall Street Journal, що ракети “були доставлені”. Білий дім адміністрації Байдена заявив, що на Тегеран чекає “жорстка відповідь”.

Обмін озброєнням на тлі ударів по Україні

Деталі надання Іраном ракетного озброєння Росії проаналізували спеціалісти Інституту вивчення війни. Вони вважають, що угода має взаємний характер. За передані балістичні ракети Іран планує посилити власну авіацію і розраховує отримати від Москви винищувачі четвертого покоління Су-35. “Обидві сторони борються за зброю, і на цей час Росія збільшила своє внутрішнє виробництво, але вона відчайдушно потребує зброї з Ірану і Північної Кореї”,говорить британський військовий аналітик Шон Белл.

Передача ракет відбулася на тлі інтенсивного ракетного обстрілу українських міст і критичної інфраструктури Росією, що вже призвело до загибелі десятків мирних жителів за останні дні.

За даними західних офіційних осіб, яких цитує Wall Street Journal, постачання включає близько 200 ракет малої дальності з радіусом дії приблизно 800 кілометрів.

Уважається, що Росія у грудні підписала з Іраном контракт на постачання ракетних систем Fath-360 та інших балістичних ракет, вироблених іранською урядовою компанією Aerospace Industries Organization під назвою Ababil.

Агентство Reuters, яке раніше повідомляло про передачу балістичних ракет з Ірану, припустило, що це може бути система Fath-360, яка запускає балістичні ракети з максимальною дальністю 120 кілометрів і боєголовкою вагою 150 кілограмів. Видання Deutsche Welle, посилаючись на численні конфіденційні джерела, ще на початку серпня повідомляло про те, що десятки російських військовослужбовців проходять в Ірані підготовку з використання балістичних ракет ближнього радіуса дії Fath-360. Одне з джерел заявило тоді, що “єдиним наступним можливим” кроком після навчання буде фактична поставка ракет до Росії. І почнеться вона у найближчий час.

Тегеран традиційно відмовляється від факту надання військової допомоги Росії. Відомо, що наприкінці серпня іранський міністр закордонних справ Аббас Арагчі заявив голові європейської дипломатії Жозепу Боррелю, що публікації у західній пресі про плани передати ракети Росії є “неправдивими”. Водночас динаміка відносин Москви і Тегерана засвідчує, що ці заяви не заслуговують на довіру.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  МАГАТЕ під ударом: чому Росія не дає спостерігачам працювати на ЗАЕС

Як відомо, до нинішнього часу військова підтримка Москви з боку Ірану обмежувалася ударними безпілотниками “Шахед”, що несуть вибухівку і які легше збити, оскільки вони повільніші за балістичні ракети. Свого часу Іран цинічно заперечував і постачання цих безпілотників Росії, але через кілька місяців заявив, що надав невелику кількість до того, як Москва почала війну проти України в 2022 році.

Про типи смертоносних одиниць

Авіаексперт, провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко вважає, що сьогодні можна лише припускати, якими саме типами ракет Іран може посилити військову міць Росії. Експерт уважає, що це будуть ракети, які Іран не пошкодує для Москви, адже дальнобійне ракетне озброєння Тегеран залишить собі для завдання ударів по Ізраїлю. “Всі далекобійні ракети йтимуть саме в цьому напрямку, а ті, які не здатні долетіти до Ізраїлю, можуть бути передані Росії”, – зазначає В.Романенко.

Він пропонує зупинитися на п’яти типах ракет малої та середньої дальності, які теоретично можуть бути передані Росії. Йдеться про ракети малої дальності – Ababil і Fath-360 і ракети середньої дальності, що є представниками сімейства Fateh, а саме: Fateh-110, Zolfaghar і Dezful.

Найновішою розробкою у ракетному арсеналі Ірану є Ababil. Ця ракета споряджена бойовою частиною у 45 кг, вона може досягати до 86 км дальності. Fath-360 має бойову частину вагою 150 кг і реалізує дальність польоту до 120 км.

Авіаексперт порівнює з іранськими ракетами російський “Іскандер-М”, що має бойову частину вагою 480 кг і дальність до 500 км. Він пропонує розглядати Ababil і Fath-360 як аналоги зенітних ракет С-300, які Росія використовує для ударів по наземних цілях.

“Ці ракети можуть бути корисними для росіян для точнішого ураження цілей, замість зенітних ракет. Хоча С-300 також летять по балістичній траєкторії, їх точність часто залишає бажати кращого. Точність Ababil і Fath-360 вважається вищою, з радіусом кругового відхилення менше 30 метрів”, – розповідає вже цитований авіаексперт.

Fateh-110 має бойову частину вагою 400-500 кг і дальність до 300 км. Zolfaghar має більшу дальність і точність: її бойова частина важить 579 кг, а дальність сягає 700 км. Найбільш дальнобійною є ракета Dezful. Вона може сягати до 1000 км і нести при цьому  бойову частину вагою 700 кг.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Кадрові чистки Трампа: чому викликають тривогу масові звільнення в Національній адміністрації з ядерної безпеки

Ракети Fateh-110 і Zolfaghar за своїми ознаками співставні з російським “Іскандера-М”. Водночас, за зауваженням експерта, Zolfaghar може бути більш небезпечним через специфічну конструкцію бойової частини, яка має менший розмір, здатна відокремлюватися на термінальному етапі польоту, що ускладнює її перехоплення.

Щодо ракети Dezful є лише обмежена інформація. Експерт уважає, що заявлені характеристики іранських ракет, включаючи Dezful, можуть бути перебільшеними і не відповідати реальності. Їх варто розглядати лише як орієнтовні дані.

Джеффрі Льюїс, експерт Інституту міжнародних досліджень Міддлбері, якого цитує Reuters, пояснив, що сімейство ракет Fateh-110 і Zolfaghar є високоточною зброєю.

«Вони використовуються для націлювання на речі, які мають високу цінність і потребують точного ушкодження», — сказав Льюїс, додавши, що 400 боєприпасів можуть завдати значної шкоди, якщо їх використовуватимуть в Україні. І додав, що російські бомбардування вже і так були «досить жорстокими».

Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики, дослідницького центру у Філадельфії, також підтвердив Reuters, що постачання ракет Fateh-100 і Zolfaghar з Ірану надасть Росії ще більшу перевагу на полі бою. “Їх можна використовувати для нанесення ударів по військових цілях на операційній глибині. Балістичні ракети українській ППО складніше перехопити”, – сказав Лі.

Крок до безконтактної війни?

Росіяни, судячи з усього, прагнуть отримати іранські ракети через проблеми з власним виробництвом. Іран, у свою чергу, не прогавить нагоду нагріти руки на продажах так, як це було з дронами “шахед”. Після того, як Москва налагодила випуск своїх “гераней”, з’ясувалося, що їхня вартість насправді удвічі-втричі нижча.

Росія готова купувати ракети за будь-яку ціну у будь-яких авторитарних режимів через свою неспроможність забезпечити достатню кількість “Іскандерів” для досягнення стратегічних цілей щодо знищення української інфраструктури. Іранські ракети потрібні Росії, щоб підтримувати українську протиповітряну оборону у постійній напрузі і завдавати ударів по економіці України.

На думку Валерія Романенка, противник прагне вирішити стратегічні завдання за допомогою сучасної безконтактної війни. Коли бойові дії на фронті мають стримуючий характер, основні зусилля спрямовані на далекобійні удари по промислових об’єктах і центрах управління. Росія протягом 2,5 років не змогла досягти бажаних результатів і тепер активно збирає ракети з усіх можливих джерел.

За даними експерта, іранські ракети можуть бути використані для атак на прифронтові міста і досягати майже до Полтави. Ракети типу Ababil мають заявлену дальність до 86 км, що охоплює ряд великих населених пунктів. Ракети Fateh-360 мають дальність близько 120 км. Таким чином, ці ракети можуть завдавати ударів по українським містам, які вже постійно страждають від атак С-300.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку