Бізнес закликає повернути митний контроль на ввезення обігрівачів

В Україну продовжують завозити неенергоефективні конвекційні котли, незважаючи на заборону, яка діє вже три роки. Такі котли споживають до 25% більше енергоресурсів, ніж дозволено технічним стандартом, що порушує вимоги Технічного регламенту з екодизайну, введеного в дію 29 серпня 2022 року. Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА).
За даними ЄБА, приблизно 50% котлів, проданих в Україні у 2023 році, були неенергоефективними, що становить 55 тисяч одиниць. Один такий котел перевитрачає близько 580 м³ газу щороку, а загальна перевитрата газу за 10 років експлуатації котлів, ввезених тільки у 2023 році, може скласти до 319 млн м³. За все це змушені платити споживачі.
Проблема полягає не лише у порушенні технічних вимог, але й у відсутності належного державного контролю. ЄБА зазначає, що недобросовісні підприємці користуються слабким ринковим наглядом з боку Держпродспоживслужби та відсутністю митного контролю, що дозволяє їм безперешкодно ввозити заборонену продукцію.
Як наслідок, ринок опалювальної техніки спотворюється, оскільки компанії, які дотримуються вимог законодавства та не ввозять заборонені котли, втрачають свою частку ринку. Неенергоефективні котли коштують приблизно на 100 євро дешевше, і хоча споживачі економлять на початковій покупці, вони зазнають значних втрат у довгостроковій перспективі через вищі витрати на енергоресурси.
У вересні 2024 року уряд прийняв постанову №1052, яка відновлює державний ринковий нагляд та митний контроль для низки товарів, але для обігрівачів приміщень контроль на митниці не був поновлений. ЄБА наголошує на необхідності зняття заборони на митні перевірки обігрівачів для запобігання порушенням.
Забезпечення ефективного нагляду за виконанням технічних вимог є критично важливим для захисту українських споживачів від неенергоефективної продукції та збереження енергоресурсів країни.