Бойова амуніція: як забезпечуються наші військові

Війна, що триває в Україні, ставить перед військовими не лише стратегічні, але й матеріальні виклики. Забезпечення належною військовою формою стає одним із критично важливих аспектів підтримки боєздатності наших захисників. Останні місяці показали, що питання постачання одягу для армії потребує постійного вдосконалення та уваги. Від якості та комфорту одягу залежить не лише фізичне, але й моральне здоров’я військових, а також їх здатність ефективно виконувати бойові завдання.
Скільки коштує спорядження українських військових
Взагалі вартість утримання одного бійця Збройних Сил України без зброї складає 1,2 мільйона гривень (30 тисяч доларів). Таку цифру озвучив заступник міністра оборони Юрій Джигир виданню Bloomberg.
Згідно визначених державою норм кожен військовослужбовець повинен забезпечуватися необхідними речами згідно до норми “Бойовий спеціальний комплект”, до якого входять: шолом, шапка-підшоломник, окуляри балістичні, термобілизна, індивідуальна аптечка, ніж тактичний, спальник та інші побутові речі, берці, кросівки та трекінгові черевики, каска, навушники, комплект польової форми, бронежилет, речмішок, рюкзак тактичний, рукавички тактичні, підсумок для магазинів, засоби індивідуального захисту (захисні окуляри, протигаз, маскувальні костюми, наколінники та налокітники), шкарпетки високі тренінгові, спортивна білизна, дощовик, флісовий светр, футболки, бойова сорочка, бандана, шапка та балаклава, гамаші, плито носка, бойовий пояс. Цей комплект є інвентарним і дається військовослужбовцям лише у тимчасове користування за деякими винятками тих предметів, які залишаються у власності військового після звільнення у запас або відставку в особливий період.
Ціни екіпірування відрізняються в залежності від бренду, регіону виробництва, попиту та шляху в Україну. Тому їх діапазон є приблизним, наприклад, військовий одяг зараз коштує:
- берці – від 2500 до 7000 гривень;
- тактичні кросівки – 900-2000 гривень;
- шкарпетки – від 100 гривень;
- термобілизна – 300-1300 за комплект;
- штани – 1000-3000 гривень;
- футболка – 200 -600 гривень;
- убакс – 600-1500 гривень;
- флісова кофта – 700-2000 гривень;
- камуфляжна куртка – 1500-1700 гривень;
- тактичні рукавички (вони бувають різні): стрілецькі, для артилеристів, просто для обігріву) – 300-1200 гривень;
- кепка, панамка, шапка, балаклава – 200-300 гривень.
Офіційні дані
Хороша боєздатна армія цілком залежить від рівня свого забезпечення. Згідно інформації уряду упродовж останніх трьох років ЗСУ зазнали значних змін в питаннях, пов’язаних з амуніцією. У 2021 році державне забезпечення військовослужбовців трималося на стабільному рівні, але були проблеми з якістю комплектів та своєчасністю їхнього постачання. У 2022 році через повномасштабне вторгнення урядом було збільшене фінансування на забезпечення військових, при цьому громадські організації та волонтери теж стали активно долучатися до постачання якісної амуніції для військовослужбовців. Однак, незважаючи на покращення ситуації в сфері державного постачання, комплектів все-рівно не надавалося у необхідній кількості, і військові особистим коштом здобували собі необхідні елементи амуніції.
У 2023 році Міністерство оборони України здійснило більш систематизований підхід до забезпечення військовослужбовців, розробило нові стандарти і покращило логістику постачань. Якість військової форми значно покращилася і кількість постачань задовольнила більшу частину військових частин. Значний внесок у сферу державного постачання здійснили контракти з провідними українськими виробниками. Завдяки покращенню державного забезпечення та підтримці з боку волонтерських організацій значно скоротилися випадки самостійних закупівель з боку військових.
В поточному році постачання військовослужбовців продовжило розвиватися, враховуючи всі виклики та досвід минулих років. Уряд ще збільшив фінансування на забезпечення військових формою, також було укладено нові контракти з провідними виробниками одягу та текстилю. Як зазначається, військова форма стала відповідати необхідним стандартам, придбавши такі якості, як покращена вентиляція, водонепроникність та зносостійкість. Державою було впроваджено цифрову систему управління постачаннями, що допомогло скоротити час на доставку форми до військових частин та забезпечити контроль якості на всіх етапах її виробництва та постачання. Крім того, значно вдосконалився і дизайн форми, який став більш ергономічним та функціональним, з великою кількістю кишень та можливістю підлаштування форми під індивідуальні потреби військових.
Які виробники працюють для забезпечення наших військових
Якісну військову форму придбати зараз не важко, адже багато вітчизняних підприємств, що займаються пошиттям одягу, швидко переорієнтувалися в умовах повномасштабного вторгнення і здійснюють забезпечення потреб військових в країні. Найбільша кількість із зареєстрованих 19 700 підприємств зосереджена у столиці (14%), на другому місці значиться Харківська область (13%), а замикає трійку лідерів Львівська область (8%). 60% компаній – це виробники спецодягу та взуття: військового, медичного та тактичного.
Серед найбільш відомих виробників є:
- компанія “Arber” постачає для української армії якісну військову форму, яка не суперечить сучасним стандартам;
- виробник “Voronin” виготовляє для військовослужбовців форму та аксесуари;
- компанія “M-Tac” спеціалізується на виробництві тактичного одягу та спорядження для військових, надаючи їм широкий асортимент у вигляді форми, взуття та рюкзаків;
- компанія “Ukrainian Military Clothing” створює спеціалізований військовий одяг та аксесуари, тактичні куртки, штани, головні убори та іншу необхідну амуніцію.
Слід зазначити, що з розвитком технологій виробництва наші вітчизняні бренди, такі як Gudu та MustHave починають конкурувати з міжнародними відомими компаніями, як H&M. Завдяки інноваційним заходам, оригінальному дизайну, а також високій якості українські виробники завойовують все більше споживачів як на внутрішньому, так і міжнародному ринку. При цьому в перші роки повномасштабного вторгнення деякі недоброякісні виробники намагалися втиснути Міністерству оборони “під шумок” неякісний товар. Проте з часом така ситуація зазнала певних змін, але існують ще проблеми.
Чи задоволені військові якістю форми
Незважаючи на позитивні тенденції до зростання сфери виробництва та постачання військової амуніції на фронті, й досі існують причини для незадоволення серед військових. Серед них є:
- Недостатня вентиляція. Існуюча військова форма не забезпечує достатньої вентиляції, що призводить до перегрівання під час фізичних навантажень, а це, в свою чергу, знижує продуктивність та викликає дискомфорт.
- Проблеми з водонепроникністю. Матеріал, з якого виготовлено форму, може бути недостатньо водонепроникним, що призводить до промокання. Цей чинник знижує боєздатність та підвищує ризик розвитку захворювань.
- Застібки та блискавки. Якість застібок та блискавок часто може бути настільки низькою, що це призводить до їх швидкого зношування і псування.
- Колір та маскування. Військові часто скаржаться на те, що колір їхньої форми не відповідає стандартам маскування в певному середовищі. Форма буває або занадто світлою, або занадто темною, що одразу знижує ефективність маскування.
- Якість швів. Погана якість швів призводить до їх постійного розриву. Особливо критичним така проблема стає для елементів форми, які піддаються підвищеному навантаженню.
- Відсутність достатньої кількості кишень. Мала кількість та незручне розташування кишень може погіршити доступ до необхідного спорядження та амуніції. А швидкий доступ до потрібних речей може стати вирішальним у критичних ситуаціях.
- Вага форми. Комплекти військової форми бувають занадто тяжкими для носіння, тим самим збільшуючи навантаження на військових під час руху та бойових дій. У виробництві форм необхідно використовувати легші матеріали, які могли б знизити втому та підвищити мобільність.
- Термін служби. Більшість військових скаржаться на надто короткий термін служби форми. Навіть, враховуючи наявність якісних матеріалів, часта експлуатація форми в надзвичайних умовах призводить до її псування, що викликає нагальну потребу в частих змінах.
“Рівень забезпечення залежить від підрозділу. Вам можуть видати багато речей, але їх якість бажає лишатися кращою. Список речей, які вам стануть у нагоді великий і втратний”, – розповідає військовослужбовець Руслан.
“Навіть якщо все необхідне обмундирування і видається вчасно, та все одно бійцям доводиться купувати все самим. Причина у якості. Якісний шолом, що захистить від будь-якого удару коштує від 20 тис грн. А без шолома усе інше навряд чи знадобиться тоді. Тож і купують все самі. І якщо боєць у гарячій точці, то його забезпечення дозволяє, а от новоприбулим допомагає родина у закупівлі всіх необхідних речей”, – розповідає керівник волонтерської організації “Реставратор” Микола Васильков.
Не варто забувати про ще одну проблему, яка до недавніх пір не дуже привертала увагу суспільства. В лавах наших ЗСУ служить багато військових жінок (40-70 тис осіб за різними даними), і боронять вони державу на одному рівні з чоловіками. Та чомусь не мають власної форми, а носять одяг з чоловічого плеча. Жінки-військові скаржаться, що форма завелика, у комплекті чоловічі труси, а про бюстгальтер у військовому середовищі і не чули зовсім.
Військова медикиня Надія Волкова має невисокий зріст 153 см, і для неї підбір форми в таких умовах стає просто справжнім квестом.
“Через велику кількість поранених моя форма зношується дуже швидко. Я отримую новий комплект і не завжди маю змогу швидко звернутися до фахівчинь, які б змогли її підігнати на мене. Жінки в армії дуже відчувають потребу у власній військовій формі”, – говорить Надія.
Проте виробники швидко адаптуються до потреб суспільства. Наразі в Україні вже є декілька швейних цехів, що займаються виробництвом уніфікованих форм для жінок-військових. Технолог-конструктор жіночого ветеранського руху Ганна Суворкіна пояснює, що дівчата в першу чергу потерпають від незручної посадки штанів, відсутності нагрудної виточки у кителях, тому розробляють універсальні лекала.
Наразі Міноборони змогло налагодити поставки форми, в розробці якої взяли до уваги антропометричні дані жінок та внесли зміни, завдяки чому форма стала підходящою для жінок. Жінки-військові, що долучилися до тестування одягу, відмітили, що одяг став універсальним: висока посадка, до складу тканини входить бавовна та еластан, що добре розтягується та тримає форму.
Чи достатньо держава забезпечує військових
Українські військові зазначають, що стан речового забезпечення залежить від підрозділу і командирів. Так, боєць 6-го батальйону 12-ї бригади “Азов”, розповів:
“Взагалі бригада нам усе видає – все спорядження. Але бійці зацікавлені в тому, щоб купити собі те, що їм комфортніше. Саме це купив сам”.
Амуніція обійшлася військовому в 254,5 тисячі гривень (понад $6 тис). Він назвав, що і за якою ціною собі купив: шолом – 25 тис грн, навушники Sordin – 15 тис грн, плитоноска з плитами – 40 тис грн, зброя – 60 тис грн, тепловізор – 60 тис грн, кевлар – 2 тис грн, рукавиці – 2 тис грн, захист пахової зони – 4 тис грн, пояс із балістичною вставкою – 9,5 тис грн. При цьому військовий мав при собі автомат, який назвав “домашньою зброєю”. Крім того, він назвав ціни на одяг: взуття Belleville – 12 тис грн, штани – 6,5 тис грн, наколінники – 1,5 тис, панама – 1 тис, куртка “Level 7” – 16 тис.
Військовий блогер Ніколас Карма в соцмережі теж розповів про вартість військової амуніції, яку бійці самі собі купують. За його словами вартість комплектації бійця бригади спецпризначення Нацгвардії “Азов” виглядає наступним чином: одяг військового коштує 37 тисяч гривень, а амуніція – майже 255 тисяч гривень.
Отже, потрапляючи на фронт, мобілізований повинен одразу отримувати всі необхідні речі, але в реальності ситуація не завжди буває саме такою. У багатьох випадках військові частини оснащують по мінімуму, і це змушує мобілізованих та тих, хто воює вже тривалий час, за особисті кошти купувати собі екіпіровку. На неї наші захисники витрачають чималі гроші або покладають надію на різноманітні волонтерські організації, котрі здійснюють збір коштів на покупку необхідних речей. Крім того, бійці не мають можливості ходити по магазинах у пошуках амуніції.