Чи вплине новий закон про мобілізацію на правила виїзду жінок за кордон

Новий закон про мобілізацію, який вступить в силу 18 травня 2024 року, не вводить прямих обмежень на виїзд жінок з України, однак важливо зазначити, що деякі категорії жінок, як і раніше, підпадають під певні обмеження, пов’язані з військовим обліком, виконанням зобов’язань або кримінальними провадженнями. Хоча закон про мобілізацію вносить певні зміни до правил військового обліку для жінок, він не вводить прямих обмежень на виїзд з України для більшості жінок. Основним актом, який регулює правила перетину кордону для всіх громадян України, є закон “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”. Саме в ньому визначено підстави для тимчасового обмеження права громадян на виїзд з країни.
Які категорії жінок можуть бути тимчасово обмежені у виїзді за кордон?
- Обізнані з відомостями, які становлять державну таємницю;
- Засуджені за злочин не зможуть виїхати з України до кінця відбуття покарання (до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень);
- Ті, хто перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції (до моменту припинення нагляду);
- Ті, хто ухиляється від виконання зобов’язань, покладених судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), які підлягають примусовому виконанню.
- Жінки з дітьми, на яких накладено адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбачено частиною сьомою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення – за “невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей”. Жінці тимчасово обмежується право на виїзд з України з дитиною строком на один рік з дня накладення адміністративного стягнення, крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків.
- Керівники юридичних осіб та постійних представництв нерезидентів в Україні: тих, які не виконують податкові зобов’язання; тих, хто не сплатив податковий борг в сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, впродовж 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги.
- Виключно з метою службового відрядження за кордон мають право виїхати: народні депутати та депутати місцевих рад; державні службовці; судді та прокурори; заброньовані працівники.
Слід зазначити, що рішенням уряду передбачено перелік винятків для вказаних категорії жінок, який дає їм право на виїзд за кордон, зокрема:
- Жінкам, які мають дитину/дітей віком до 18 років (включно) для супроводження їх для виїзду за межі країни або з метою їх відвідування за межами країни. В даному випадку слід мати свідоцтва про народження дитини (дітей), документи, що підтверджують перебування дитини (дітей) за кордоном (перебування на консульському обліку, перебування на навчанні, перебування на лікуванні тощо). У випадку, якщо такі документи видані іноземною мовою, їх необхідно перекласти українською та легалізувати встановленим порядком.
- Якщо необхідно лікування за кордоном за наявності документів, які дають право на виїзд з України та в’їзд в Україну, або листа Міністра охорони здоров’я про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном. При цьому виїзд дозволяється у супроводі одного з членів сім’ї першого ступеня рідні.
- На підставі окремого рішення Голови Державної прикордонної служби України (якщо за кордоном помер один із членів сім’ї особи першого або другого ступеня рідні).
Законодавчо встановлено перелік спеціальностей жінок, які повинні в обов’язковому порядку перебувати на військовому обліку в Україні. Жінки віком від 18 до 60 років, які за станом здоров’я придатні до військової служби, із медичною або фармацевтичною освітньою повинні стояти на військовому обліку, а також офіційно повідомляти ТЦК та СП про зміну місця проживання або реєстрації, зміни у сімейному статусі, отримання інвалідності або набуття статусу ВПО (внутрішньо переміщеної особи).
Однак, згідно із новим законом не має статевої диференціації (чоловік/жінка) у питанні обмежень при виїзді за кордон військовозобов’язаних. Крім того, виїзд жінок медичних та фармацевтичних спеціальностей практично не обмежений. Юридичних норм, які зобов’язують українських жінок при виїзді за кордон представляти на прикордонному контролі військово-облікові документи, законом не визначено.