Коментарі юристів

Аліменти на дітей, порядок їх стягнення: що необхідно знати

З початком військових дій на території України спостерігається, нажаль, негативна тенденція щодо розірвання шлюбу. Так, за інформацією відділів державної Реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції в 2022 році обліковуються актові записи про розірвання шлюбу 17 893, у 2023 році – 24 108, і ця статистика тільки за даними РАЦСу. Однак ще є і розгляд судових справ, отримавши рішення суду, більшість людей не поспішають вносити (змінювати) інформацію в відділах РАЦСу, тому фактична кількість розірваних шлюбів значно більша.

Після розірвання шлюбу, один із батьків, із ким проживає дитина, звертається до суду з позовними заявами про стягнення аліментів. Що для цього необхідно знати?

Статтею 180 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ст. 150 СК України, батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав і свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов’язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Законодавством встановлено два способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину – за домовленістю між сторонами (добровільний) або за рішенням суду (примусовий). Батьки можуть самостійно визначити порядок і форму надання утримання неповнолітнім дітям, у тому числі шляхом укладення договору про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати аліментів, умови договору не можуть порушувати права дитини, згідно зі статтею 189 СК України. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.  Оформлення такого договору найчастіше виключає можливість виникнення непорозумінь (конфліктів) між батьками дитини з питань стягнення аліментів, дозволяє скоротити витрати сторін, пов’язані з судовим розглядом і примусовим виконанням виконавчого документа через державну виконавчу службу, економить час і нерви. Договір про сплату аліментів на дітей укладають як під час шлюбу, так і після його розірвання. Окремо, зазначимо, що у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

За рішенням суду аліменти, за вибором, можуть бути присуджені у частці від заробітку (доходу) одного з батьків або у твердій грошовій сумі. Що робити, коли рішення суду отримано, а один із батьків за ним так і не сплачує аліменти?

У такому випадку, слід, по-перше, отримати в суді виконавчий документ, по-друге, звернутися із заявою до відповідного відділу державної виконавчої служби з метою примусового виконання рішення суду та відкриття виконавчого провадження.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Аліменти та відповідальність: як українське законодавство карає боржників. Частина 1

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцеперебуванням його майна.

Після відкриття виконавчого провадження виконавець зобов’язаний обчислити розмір заборгованості зі сплати аліментів та направити  його сторонам виконавчого провадження разом із постановою.

Не пізніше наступного робочого дня з дня відкриття виконавчого провадження державний виконавець направляє запити до Пенсійного фонду України та до Державної податкової служби України з метою встановлення інформації про місце роботи боржника та встановлення інших джерел отримання доходів. У разі, коли буде встановлено, що боржник отримує доходи, державний виконавець виносить постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника і не пізніше наступного робочого дня направляє постанову на виконання до бухгалтерії відповідного підприємства, установи, організації незалежно від форми власності.

Законодавством передбачено також перелік заходів, які вживаються державним виконавцем, у разі наявності у боржника суми заборгованості по аліментах за три місяці, а саме:

  • внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників – відповідної бази даних, що ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобіганню відчуженню боржниками майна;
  • звернення стягнення на майно боржника (рухоме та нерухоме майно), шляхом арешту майна, його вилученні та реалізації.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів за 4 місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

  1. Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  2. Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  3. Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та холощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  4. Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

У разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (заборгованість по аліментах понад шість місяців), державний виконавець повинен скласти протокол про адміністративне правопорушення та надіслати його для розгляду до суду.

Санкція даної статті передбачає виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, аповторне протягом року вчинення правопорушення тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.

Крім того, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, на боржника накладається штраф у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів. Якщо заборгованість зі сплати аліментів, перевищує суму відповідних платежів за два роки, на боржника накладається штраф у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів. У разі заборгованості за три роки – 50 відсотків суми заборгованості. Суми стягнутих штрафів перераховуються стягувачу.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Як захистити свої права та уникнути втрат під час поділу майна при розлученні

Сам стягувач має право звернутися до органів досудового розслідування із заявою про вчинення кримінального правопорушення боржником (ст. 164 Кримінального кодексу України), яке полягає в його ухиленні від сплати аліментів.

Законодавством передбачено також певний перелік заходів, які вживаються державним виконавцем у разі, якщо виконання рішення про стягнення аліментів не забезпечено шляхом звернення стягнення на заробітну плату та інші доходи боржника.

Так, якщо боржник злісно ухиляється від сплати аліментів, без поважних причин, не з’являється на виклики державного виконавця, державний виконавець має право звернутися із відповідним поданням до суду з метою отримання ухвали про привід боржника, який здійснюється органами Національної поліції України. У разі відсутності відомостей про місце проживання чи перебування боржника, державний виконавець має право звернутися із поданням до суду про розшук боржника з метою отримання відповідної ухвали. Виконавці мають доступ до Реєстру актів цивільного стану, де можуть перевірити або отримати інформацію стосовно боржника. Взаємодія автоматизованої системи виконавчих проваджень та фінансових (банківських) установ, сприяє швидкому взаємо обміну документів, що в результаті дозволяє накласти арешт на відкриті рахунки боржника і списання грошових коштів на користь стягувача.

Законопроектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №10449 від 30.01.2024 можуть бути внесені зміни до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме: не підлягатимуть призову жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці.

Проте, не зважаючи, що державою значно посилено відповідальність для боржників зі сплати аліментів, що тягне за собою настання негативних наслідків, станом на квітень 2024 року в Єдиному реєстрі боржників міститься 187 643 записів щодо кількості боржників, у яких наявна заборгованість.

У подальшому, ми будемо розширювати і розкривати різні юридичні питання, тому слідкуйте за нашими публікаціями та ставте їм вподобайки. У разі необхідності в правничій допомозі звертайтеся до адвокатського об’єднання «Репешко і партнери», де кваліфіковані фахівці допоможуть подолати труднощі реалізації ваших прав, ну і звісно виконання обов’язків.

Про інші питання щодо стягнення аліментів ми писали раніше, читайте тут.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку