До дедлайну: Україна готується до завершення безпрецедентної реструктуризації боргу

Україна заявила інвесторам, що планує завершити безпрецедентний процес реструктуризації боргу під час війни до 1 серпня 2024 року, щоб зберегти доступ до міжнародних ринків і задовольнити вимоги Міжнародного валютного фонду. Про це з посиланням на два джерела, які брали участь у телефонній розмові кредиторів із Міністерством фінансів, повідомила агенція Reuters.
Ці заяви розцінено як частину нових зусиль нашої країни щодо взаємодії з інвесторами після того, як формальні перемовини минулого місяця закінчилися безрезультатно.
Повідомляється також, що у свої плани реструктуризації близько 20 мільярдів доларів міжнародних облігацій Україна має намір включити ВВП-варранти. Цей фінансовий інструмент був створений як “підсолоджувач” для кредиторів під час реструктуризації боргу України в 2015 році після анексії Криму Росією.
Чим зручні ВВП-варранти?
Вони дають право інвесторам отримувати додаткові платежі, залежно від зростання ВВП країни-емітента. Платежі за ВВП-варрантами здійснюються тільки у випадку, якщо економічне зростання країни перевищує певний поріг. Фіксовані умови ВВП-варрантів передбачають, що вони зазвичай мають визначений термін дії та умови, при яких здійснюються виплати. ВВП-варранти часто використовуються під час реструктуризації державного боргу, щоб зменшити негайне боргове навантаження на країну. Наприклад, Україна випустила ВВП-варранти в 2015 році під час реструктуризації свого боргу. Інвестори отримують виплати за цими варрантами тільки, якщо ВВП України зростає швидше, ніж певний показник.
Таким чином, ВВП-варранти надають можливість інвесторам отримати вигоду від економічного зростання країни, в той час як країна отримує певний перепочинок у виплаті боргу.
Чому це важливо зараз?
Заяви, опубліковані минулого тижня, показали, що існує досить великий розрив між 20-відсотковим зниженням, яке готові дати власники облігацій, і пропозицією з боку України, яка призвела б до 60-відсоткового зниження. Це відображає значний конфлікт інтересів між кредиторами та урядом України в умовах війни, що ускладнює процес перемовин.
Наша країна має величезну заборгованість – 19,7 мільярди доларів США за міжнародними облігаціями та 2,6 мільярди доларів США за варрантами ВВП. Успішна реструктуризація цього боргу є критично важливою для фінансової стабільності України та її здатності протистояти економічним викликам, спричиненим війною.
Як змінювалися вимоги кредиторів
У серпні 2022 року власники єврооблігацій погодилися на дворічне відтермінування виплат і строків погашення за ними. Інвестори зовнішнього боргу України підтримали рішення відтермінувати виплати, що допоможе країні легше пройти опалювальний сезон, який видавався надто важким для країни, із напівзруйнованою енергетичною інфраструктурою. Більшість кредиторів України погодилася призупинити зобов’язання щодо виплат до 2027 року.
У жовтні 2023 року агенція Reuters повідомила, що Україна веде переговори з іноземними власниками облігацій щодо планів реструктуризації боргу на суму $20 мільярдів і можливості залучення нових джерел фінансування.
Але вже у травні 2024 року американське видання The Wall Street Journal написало, що іноземні кредитори України прагнуть відновлення виплат за держборгом вже у 2025 році.
Чому вимоги є нестабільними?
Оскільки Україна знаходиться у стані війни, ризики, пов’язані з кредитуванням країни, значно підвищуються. Кредитори потребують додаткових гарантій або підвищення кредитоспроможності, щоб знизити свої ризики. На вимоги кредиторів свого часу вплинуло зменшення міжнародної підтримки України, зокрема, відсутність допомоги від США у тимчасовому законопроєкті про фінансування. Кредитори також оцінюють здатність країни обслуговувати борг на основі економічних показників – поточного стану української економіки, впливу війни на економічну діяльність та фінанси країни.
На умови кредитування також можуть впливати вимоги міжнародних організацій. Якщо МВФ вимагає реструктуризації боргу, але не встановлює точних термінів, то це створює невизначеність для кредиторів. Зміни в глобальній економічній ситуації, інтереси інших країн і інвесторів можуть змінювати умови, на яких кредитори готові надавати фінансування.
Перспективи майбутнього
Враховуючи поточні економічні та військові обставини, реструктуризація боргу стає не лише фінансовим питанням, але й стратегічним кроком для забезпечення довгострокової стабільності та розвитку України. Залучення міжнародних інвесторів і збереження їхньої довіри є ключовим для відновлення економіки після війни. Успіх у реструктуризації боргу може стати позитивним сигналом для інших потенційних інвесторів і сприяти подальшому економічному зростанню.
Україна продовжує вести переговори з міжнародними кредиторами, шукаючи компроміси, які допоможуть зменшити боргове навантаження та забезпечити стабільність у найближчому майбутньому. Водночас країна працює над внутрішніми реформами, що сприяють економічному розвитку та підвищенню ефективності управління державними фінансами.
Успішна реалізація цих заходів матиме позитивний вплив на економіку України, зміцнить її позиції на міжнародній арені та забезпечить більш сприятливі умови для подальшого зростання і розвитку.