Економічні

Європа без російського газу: що означає для ЄС завершення транзитної угоди через Україну?

Євросоюз вже давно прагне позбутися газової залежності від Росії. Для цього зроблено досить багато: торік частка російського трубопровідного газу в  імпорті газу ЄС впала до 8 % порівняно із понад 40 %  у 2021 році. Цьогоріч країни ЄС впритул наблизилися до межі, за якою може початися повне звільнення від російського газу. Контракт на його постачання через Україну закінчується в грудні 2024 року. А заяви президента Зеленського засвідчують відмову від його пролонгації.

Європа, розділена газовим питанням

Попри загальну антиросійську риторику газове питання викликає неабияку дискусію в Європі, оскільки транзит російського газу через Україну є вирішальним для енергопостачання багатьох європейських країн. Є ті, хто заявляє про вихід із газової залежності. А є ті, що обирають прагматизм і шукають шляхи продовження постачань російського газу не явно, а у “замаскований спосіб”.

Австрія, зокрема, вже тривалий час намагається позбутися цих поставок, але й досі пов’язана контрактом із російським «Газпромом». Чутливими до газових поставок є і країни Східної Європи.

Німецька газета Handelsblatt повідомляє, що федеральний уряд і Єврокомісія ведуть переговори з країнами, які можуть постраждати від газового збою. Видання зазначає: якщо Україна буде непохитною, це може мати серйозні наслідки для енергетичної безпеки цих країн.

Видання Frankfurter Rundschau пише: “З початку війни в Україні доходи Росії від продажу газу різко впали – настільки, що “Газпрому” довелося визнати величезні збитки. І Україна налаштована збільшити ці втрати”.

Європа без російського газу: що означає для ЄС завершення транзитної угоди через Україну?
Інфографіка/ІА”ФАКТ”/дані/www.consilium.europa.eu
Європа без російського газу: що означає для ЄС завершення транзитної угоди через Україну?
Інфографіка/ІА”ФАКТ”/дані/www.consilium.europa.eu

Чи зможе Путін тиснути на ЄС російським газом?

Напередодні завершення дії газової угоди європейські країни розробляють альтернативні сценарії.

Австрія, російська частка в усьому газовому імпорті в грудні 2023 досягла критичної відмітки у 98%, намагається розширити свої імпортні можливості через Італію і Німеччину. Міністр енергетики Австрії Леонора Гевесслер закликає до газової незалежності країни і прагне зобов’язати постачальників газу гранично зменшити російську частку. Австрії вигідно те, що Німеччина та Італія вже значною мірою відокремилися від російського трубопровідного газу. Обидві країни отримують сировину переважно у вигляді скрапленого природного газу. Крім того, газ надходить з Норвегії через Німеччину. Хоча колись обидві країни постачалися російським газом через Австрію, зараз є доступні потужності для доставки газу до Австрії через Німеччину та Італію.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Фінал газової імперії: “Газпром” став баластом для Росії

З Угорщиною ситуація трохи складніша, але країна все одно може купувати російський газ через Турецький потік, тож має альтернативу. Альтернативи немає у Словаччини. Тому прем’єр-міністр Роберт Фіцо вже запропонував Україні підписати транспортний контракт з Росією, який потім підписали б європейські компанії, які потім фактично купували б російський газ на російсько-українському кордоні, а потім укладали контракт з Україною на транспортування газу.

Залишитися транзитною країною

Це статус, який прагне зберегти Україна, одночасно вирішуючи амбітне питання допомоги західним сусідам у забезпеченні енергетичної безпеки. Тому зараз наша країна веде переговори про постачання природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу.

Своєю чергою Азербайджан готовий збільшити експорт газу до Європи, однак ще не має укладених довгострокових угод для того, щоб інвестувати в подальший видобуток. Поки потужності не збільшені, Азербайджан планує обмінюватися газом з Росією, що є природним для нафтових і газових ринків. Тож користь РФ від такого транспортування газу може бути лише короткостроковою.

Чиновники ЄС вже представили Азербайджану схему транспортування газу до Європи через територію України. Азербайджан схвалив транзит газу до ЄС через нашу країну, – зазначає азербайджанське видання GlobalInfo.

Отже, європейські країни повинні активізувати свої зусилля щодо диверсифікації джерел постачання газу та розробки альтернативних сценаріїв, аби мінімізувати залежність від російського газу. Своєю чергою Україна також зацікавлена у пошуку альтернативних джерел газу для реалізації потужностей своєї ГТС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку