Гендерний баланс: жінки в армії та ринку праці

Повномасштабна війна перевернула все з ніг на голову в житті українців. Чоловіки змінили свою професію, одягли військову форму та стали на оборону держави. Частина з них – навпаки, щоб уникнути відвідин до ТЦК, не бажають влаштовуватися на роботу офіційно. Деякі з них звільняються, не бажаючи отримувати повістки від роботодавців, а хтось взагалі переїхав за кордон.
Водночас жінки долучились до лав ЗСУ, опанувавши чоловічі спеціальності. За інформацією Military Media Center станом на січень 2024 року в українській армії перебуває понад 62 000 жінок, з них – 45 587 є військовослужбовцями.

Крім того, на даний час в Україні виник дефіцит працівників за “чоловічими” професіями. Так, у Конфедерації роботодавців України зазначили, що після початку бойових дій стрімко зросла роль жінок в економіці.
“Після мобілізації чоловіків до ЗСУ на середніх та великих підприємствах виник значний дефіцит кадрів, тому на вакантні місця переводять жінок. Така практика існує у сферах металообробки та перероблювання агропродукції на виробництвах з високим рівнем автоматизації, якщо можна швидко провести перенавчання. Часто робота на новій посаді потребує від жінок виконання певних фізичних навантажень. Така практика шириться, зокрема, у меблевій промисловості”, – зазначено у дослідженні, проведеному у Конфедерації.
Слід зазначити, що у 2017 році в Україні скасовано список “нежіночих професій”, який складався з 450 робіт, заборонених для жінок через важкі та шкідливі умови праці. На даний час поділ робіт для обох статей законодавчо не обмежений.
За даними Держслужби зайнятості станом на 2024 рік, в Україні мали статус безробітного 101,4 тис. осіб. З них чоловіків – 24,9 тис. осіб (або 24%), жінок – 76,5 тис. осіб (або 76%). Тобто, на ринку праці зараз суттєво переважають жінки. При цьому впродовж останніх років у Держслужбі зайнятості виникають проблеми із закриттям вакансій водіїв, машиністів на шахті, електромонтерів, трактористів, слюсарів, електромонтерів та електрогазозварювальників на промислових виробництвах та в агросекторі. З цієї причини роботодавці все частіше працевлаштовують жінок на нетипові для них раніше посади. Цей тренд помітний також в сегменті автозаправних станцій та на посадах охоронців та вантажників. Незважаючи на те, що будівельна галузь має більш “чоловіче” обличчя, оскільки потребує багато важкої фізичної роботи, зараз не є проблемою побачити жінку і у цій сфері. Вправні жінки і дівчата прийшли на місця мобілізованих чоловіків і успішно працюють.
Для того, щоб подолати дефіцит кадрів, компанії готові вкладати гроші у навчання працівниць, зараз навіть є гранти, які дають змогу перекваліфікувати жінок на “чоловічі” спеціальності. Для жінок, які вирішили перекваліфікуватися, існує чимало можливостей. Наприклад, навчання у центрах професійної освіти державної служби зайнятості, навчання за ваучерами (ваучер – це документ, який дозволить безоплатно пройти навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей – ред.). На даний час, максимальна вартість ваучера складає 30 280 гривень, його оплачує Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у більшості випадків ця сума покриває всю вартість навчання.
Отже, українські жінки є рушійною силою суспільства, саме на їх тендітних плечах зараз лежить великий тягар у військовій і цивільній сферах.