Політична

Глобальний саміт миру: заяви світових лідерів та важливі тези 

16 червня у Швейцарії проходить другий день Глобального саміту миру. ІА “ФАКТ” зібрало основні тези із заяв учасників саміту – світових лідерів держав та зробило “хмару слів”. Слово “мир” на саміті прозвучало найчастіше. 

Глобальний саміт миру: заяви світових лідерів та важливі тези 
Хмара слів/ІА”ФАКТ”

Президент Європейської Ради Шарль Мішель: 

Мир вимагає діалогу з РФ. Саме Україна має визначити, коли це буде можливим. Цей майбутній діалог має спиратися на міжнародне право та статут ООН. Україна завжди може розраховувати на ЄС.

Неприйнятні вимоги Путіна мають на меті легітимізувати вторгнення та підірвати мирні зусилля, тоді як Росія переозброюється та готується до тривалої війни. Агресор не може диктувати умови припинення вогню.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель:

Росія продовжує війну в Україні і не демонструє жодного реального інтересу в мирному процесі. Мета неприйнятних вимог Путіна – легітимізувати вторгнення [в Україну] і підірвати зусилля з досягнення миру, поки Росія переозброюється і готується до тривалої війни. …Агресор не може диктувати умови припинення вогню. … Умови миру викладені у Статуті ООН та резолюції Генеральної асамблеї про справедливий і тривалий мир в Україні, яку підтримала 141 держава”.

Президентка Швейцарії Віола Амгерд: 

“Рішення щодо миру в Україні доведеться ухвалювати із залученням країни-агресора Росії. …Наша мета – запустити широкопідтримуваний процес, у якому голоси з усіх куточків світу зможуть обговорити свої ідеї і точки зору. […] Ми добре розуміємо, що мирний процес без Росії немислимий, до довгострокового рішення мають входити обидві сторони

Важливо те, що багато учасників саміту використовують форум для того, щоб висловити свою підтримку мирному процесу, процесу поза будь-якими збройними діями.

Ми не маємо жодних ілюзій, що досягнемо остаточного порозуміння на цьому саміті, але ми можемо наближатися до такого порозуміння […] крок за кроком. Останні 28 місяців дали зрозуміти, що війна в Україні має далекосяжні наслідки для міжнародного порядку, для тих, хто перебуває на територіях, безпосередньо зачеплених бойовими діями, і для життя мільйонів людей у всьому світі”. 

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак:

Росія не зацікавлена в установленні справжнього миру, на відміну від інших учасників саміту у Швейцарії. Володимир Путін ініціював тривалу дипломатичну кампанію проти цього саміту, наказуючи країнам не приїжджати. Нам варто запитати: чому Росія відчуває, що їй так загрожує саміт, де обговорюють основні принципи територіальної цілісності, продовольчої та ядерної безпеки?”.

Згадаємо слова російського представника в ООН, який заявив, що єдиною темою для будь-якої міжнародної зустрічі щодо України буде безумовна капітуляція київського режиму”. Цього ніколи не станеться. Тому що агресія не може і не повинна перемогти”.

Президент Франції Еммануель Макрон:

Передумовою для миру в Україні може стати лише допомога у відбитті російської агресії. Капітуляція України не може бути шляхом до миру. Всі з нас віддані побудові сталого миру. Але, як вже було сказано, таким миром не може стати українська капітуляція. Тому передумовою миру є допомога Україні у відбитті агресії”.

Помічник президента Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван:

“Висунуті президентом Росії Володимиром Путіним умови щодо України – абсолютно абсурдні мрії. Їхнє виконання призведе до подальшого домінування Росії. …Китай відсутній на конференції у Швейцарії, ймовірно, на прохання Росії”.

Віцепрезидентка США Камала Гарріс:

“Необхідно зберегти міжнародну систему, засновану на правилах, яку Росія похитнула повномасштабним вторгненням в Україну. Дії Росії, якщо вони не будуть покараними, заохотять інших агресорів і призведуть до хаосу, а не порядку й стабільності.

“Мирний план” Путіна є неприйнятним.мМи повинні говорити правду: Путін не закликає до переговорів, він закликає до капітуляції. Америка підтримує Україну не з міркувань благодійності, а тому, що це в наших стратегічних інтересах”.

Міністр оборони США Ллойд Остін:

“Володимир Путін не має права висувати Україні жодних умов для досягнення миру. Для початку мирних переговорів Україна має вивести війська з території чотирьох своїх областей, а також заявити про відсутність планів вступити до НАТО. … Путін може хоч сьогодні припинити неспровоковану війну, в якій він втратив сотні тисяч військових загиблими і пораненими, якщо цього захоче. І ми закликаємо його це зробити і вивести свої війська із суверенної території України.

…США і союзникам необхідно наростити постачання зброї Україні, оскільки конфлікт вступив у ключову стадію.

…Путін незаконно окупував суверенну українську територію. Він не в тому становищі, щоб диктувати Україні, що вона має робити, щоб досягти миру”.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг:

Пропозиція Росії про мир не є благонамірною, вона підтверджує їх мету. Не Україна має виводити свої війська з української території, це Росія має вивести свої війська з окупованої української території”.

Президент Польщі Анджей Дуда:

“Російська Федерація діє не самостійно. Для вирішення цілої низки своїх завдань в  Україні держава-агресор використовує ляльку Путіна – Лукашенка. Він не лише дозволив армії РФ напасти на Україну з території Білорусі, але й ініціював низку гібридних атак проти східних кордонів Польщі та Балтійських держав. Атак, які тривали три роки.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Один постріл, що змінює світ: як замахи на політичних лідерів впливають на хід історії

…Лише країна-агресор Росія винна у війні в Україні. 

Мирна угода, яку буде напрацьовано, має забезпечити суверенітет України, а також її право на самостійну політику без впливу Москви”.

Президент Фінляндії Александр Стубб:

“Україна починає процес до миру у війні з Росією з позиції сили. Я думаю, Україна насправді починає цей процес до миру з позиції сили. Набагато сильнішою, ніж вона була три тижні тому та тим більше три місяці тому.

Наша країна також має кордон із Росією протяжністю близько 1,3 тисячі кілометрів, що не може не турбувати мене, враховуючи окупацію напередодні Другої світової війни.

Цей тиждень був добрим для миру. Чому? Тому що відбувається цей саміт, тому що відбувся саміт G7. Тому що цього тижня розпочинаються переговори з ЄС щодо членства України. А також з огляду на ту підтримку, яку союзники по НАТО надають Україні. Тож, я думаю, що Україна розпочала свій шлях до миру з позицій сили, яка зараз є набагато сильнішою, ніж вона була три тижні або три місяці тому.

Той факт, що ми маємо 60 глав держав та урядів, представників близько 100 країн, є вже досягненням само по собі. Для нас на Глобальному Заході дуже важливо слухати голоси, які ми чули сьогодні. Я уважно слухав президента Кенії, президентів Гани і Чилі, прем’єр-міністра Катару, міністра закордонних справ Південної Африки. Оскільки війни тривають по всьому світу, і всі вони вимагають миру. Але для тих, хто приїхав із місць, далеких від Росії, важливо розуміти, чому багато з нас відчувають неспокій”.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн:

“Замороження конфлікту спровокує подальші війни. Замороження конфлікту сьогодні, в той час, коли іноземні війська окуповують територію України, не є відповіддю. Насправді це рецепт для подальших агресивних війн.

Нам потрібно підтримати цілісність, справедливий та тривалий мир для України. Такий мир, що відновить суверенітет та цілісність України та всіх держав”.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц:

“Зараз рішення про припинення вогню призведе до заморожування війни і буде небезпечним для України та Європи загалом. …Жодна країна не хоче миру більше, ніж Україна. Але давайте будемо відвертими, мир – це більше, ніж відсутність війни”.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні:

“Пропозицію Путіна є пропагандистським ходом. Переговорна пропозиція сказати Україні, що вона повинна вийти з України, не є ефективною. Мені це більше схоже на пропагандистський хід, ніж на справжній”.

Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні:

“Позиція італійського уряду зрозуміла. Італія хоче, щоб Україна залишалася в центрі національного та міжнародного порядку денного. Наша політична мета – справедливий мир. Ми не воюємо з Росією, але, на жаль, від Путіна немає жодних ознак щодо досягнення миру. Фактично, ця війна може закінчитися будь-якої миті, якщо Росія припинить свою агресію проти України та відновить територіальну цілісність України. Справедливий мир не може означати капітуляцію України та продовження окупації її території Росією.

Сьогодні ми також маємо працювати разом над трьома ключовими напрямками для майбутнього України: ядерною безпекою, продовольчою безпекою та звільненням військовополонених і поверненням депортованих українських дітей”.


Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте:

“Те, що Путін учора вийшов із цією дурною “мирною пропозицією” – знак того, що він панікує, це хороші новини”.

Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович:

“Наша країна підтримає лише такі перемовини, які не вимагатимуть від України капітуляції та відмови від своїх територій. Хорватія ніколи не підтримає мир, у якому жертва повинна капітулювати та здати свої території”.

Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас: 

“Спроби умиротворити Росію, зокрема через територіальні поступки, є шляхом не до миру, а до нової великої війни. Я стурбована, коли чую, що існують мирні ініціативи, які не враховують принципи Хартії ООН. Нам слід бути обережними, щоб не було враження, що деякі принципи, як, наприклад, територіальна цілісність України, є другорядними.

Потрібно вчитись на помилках минулого і не йти на поступки агресору. Багато країн страждали від колоніалізму, у тому числі й моя країна, яка майже пів століття, до 1990 року, була у складі Росії, колоніальної держави. У той час також багато говорили про мир, але це був мир на російських умовах, із гнобленням усього національного естонського”.

Міністр закордонних справ Саудівської Аравії принц Фейсал бін Фархан аль-Сауд:

“Будь-який надійний мирний процес потребує участі Росії і запропонував провести потенційний мирний саміт у Ер-Ріяді. Саудівська Аравія займає визважену позицію і завжди намагалася вирішувати конфлікти мирним шляхом і через діалог. Будь-який процес, що заслуговує на довіру, також вимагає участі Росії”.

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан:

“У разі присутності Росії на Саміті миру в Швейцарії він міг би бути більш орієнтованим на результат.

…Незалежно від запропонованих змісту й умов, це важливі кроки й проблиск надії, з якого можна почати. Проте кожна сторона вважає дії іншої продовженням ширших військових зусиль. 

Учасники саміту у Швейцарії знають про “формулу миру””України і ультиматум громадянина Росії Путіна для “мирних переговорів”. Незалежно від запропонованих змісту й умов, це важливі кроки й проблиск надії, з якого можна почати.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Згортання лобізму: як Україна відмовляється від геополітичного діалогу в момент прийняття критичних рішень

Президентка країни Саломе Зурабішвілі:

“Україна бореться за безпеку всієї Європи і навіть більше. Водночас Грузія повністю розуміє умови, в яких живе Україна вже понад два роки через повномасштабне вторгнення Росії.

Україна бореться за цінності демократії і за відновлення принципу верховенства права. Грузія має також цей досвід: до Бучі була Абхазія, а до війни в Україні була війна Росії проти Грузії. І до окупації українських територій були окуповані грузинські. …Наша країна розділяє стурбованість щодо ядерної безпеки у світі”.

Президент Аргентини Хав’єр Мілей:

“Для нас, для Аргентини, це важливий крок: ми вперше побували на саміті G7, а тепер на цьому Саміті миру. Це частина великих змін, які ми робимо як країна після того, як десятиліттями відверталися від світу.

Ми, аргентинці, добре усвідомлюємо цінність миру й демократичного співіснування, які є керівними принципами життя й суспільства. Від імені аргентинського народу я хочу висловити нашу безмежну підтримку народу України та нашому другу президенту Зеленському. Наша країна, яка захищає ідеї свободи, засуджує будь-яку форму насильства”.

Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен:

“Основою та шляхом до миру в Україні має бути відданість Статуту ООН, міжнародному праву і принципам суверенітету, незалежності та територіальної цілісності, навколо яких об’єдналися учасники Глобального саміту миру. Жорстока агресія Росії проти українських міст показує, як далеко ми зараз знаходимося від миру.

Ми об’єдналися сьогодні тут навколо спільного розуміння та спільної відданості Статуту ООН та міжнародному праву, принципам суверенітету, незалежності та територіальної цілісності. Це є і повинно бути нашою основою та шляхом до миру. Якщо ми не відстоюватимемо ці принципи, то чого ми всі вартуємо?

Мені здається, всі ми розуміємо, що непросто досягти справедливого та сталого миру, особливо тому, що Росія не хоче миру ані в Україні, ані в сусідніх державах, ані в регіоні Сахель, ані на Близькому Сході. Тому нам потрібно продовжувати спілкуватися, мати міжконтинентальний діалог та разом рухатися далі”.

Президент Чилі Габріель Боріч:

“Росія повинна сісти за стіл переговорів для вирішення конфлікту в Україні, ми засуджуємо російську агресію і закликаємо захистити суверенітет України та забезпечити продовольчу безпеку на Глобальному саміті миру. Ми наполягаємо на вшануванні прав людини. Ми за знаходження рішення цього конфлікту. Не можна допустити порушення міжнародного права!

…Атомні електростанції України мають бути захищені.

…Україна має зберегти свою суверенність та забезпечити продовольчу безпеку, оскільки голод ніколи не можна використовувати в якості зброї”.

Прем’єр-міністр Катару Мохаммед бін Абдулрахман аль-Тані:

“Результатом саміту мають стати пропозиції механізмів мирного вирішення українсько-російського конфлікту за участю всіх зацікавлених сторін. Позиція Катару спирається на принципи ООН і недоторканність кордонів у вирішенні українсько-російського конфлікту. 

Я повторюю заклик держави Катар до всіх сторін дотримуватися Статуту ООН і міжнародного права, поважати суверенітет і територіальну цілісність держав, підтримувати нашу колективну прихильність до врегулювання міжнародних суперечок мирними засобами й утримуватися від погроз або погрози застосувати силу чи вдатися до неї”.

Прем’єр-міністр Японії  Фуміо Кішіда:

“Я з нетерпінням чекаю дискусій, які стануть результатом цього саміту найближчими днями, і вивчення відповідних механізмів, які забезпечать участь усіх сторін у конструктивному діалозі для досягнення мирного рішення. Відповідно до міжнародного права і Статуту ООН. Ми підтримуємо встановлення справедливого та стійкого миру в Україні, який базуватиметься на принципах міжнародного права та не виправдовуватиме односторонню зміну кордонів.

Я зараз бачу тут представників 100 країн та міжнародних організацій і ми говоримо про мир для України. Ми об’єднані тут однією ціллю – ми усі сподіваємося, що в Україні буде якомога швидше відновлений мир. Цей мир має бути справедливим та тривалим, і він має спиратися на принципи міжнародного права, включаючи статут ООН. Такий мир ніколи не повинен виправдовувати односторонню зміну кордонів.

Відразу після того, як Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну, Японія почала застосовувати жорсткі санкції проти РФ та забезпечувати сильну підтримку України. І оскільки сьогодні це Україна, а завтра це може бути Східна Азія, сьогодні я підписав двосторонній документ з Президентом Зеленським, у якому йдеться про те, що підтримка України буде продовжуватися”.

Президент Гани Нана Акуфо-Аддо:

“Блокада Росією Чорного моря призвела до значної нестачі продовольства та зростання цін у країнах Африки. Російська агресія проти України становить порушення міжнародного права та має вплив на всі країни, зокрема африканські. Наслідки російсько-української війни є далекосяжними, вони порушують глобальні ланцюги поставок, дестабілізують ринки, поглиблюють економічні складнощі для мільйонів людей. Африканський континент постраждав особливо”.

Отже, на саміті лідери держав створили платформу для діалогу з метою досягнення справедливого і тривалого миру в Україні на основі міжнародного права і принципів Статуту ООН. Учасники прагнуть розробити спільне розуміння можливих рамок мирного процесу та визначити дорожню карту для залучення обох сторін до майбутнього мирного процесу. Однак про досягнення миру ще далеко.

Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку