Коментарі юристів

Компенсація за ушкоджене здоров’я через війну: хто має право і як його реалізувати

Попри війну, щоденні обстріли та невпинну загрозу з боку РФ, сотні тисяч українців залишаються на своїх робочих місцях — надають медичну допомогу, відновлюють електрику, працюють у комунальних службах і державних установах. У 2023 році держава офіційно визнала потребу підтримати тих, хто зазнав ушкоджень здоров’я під час виконання таких критично важливих обов’язків. Було ухвалено спеціальний закон, який передбачає виплату одноразової грошової допомоги для певних категорій працівників, якщо шкоди завдано внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.

Редакція ІА «ФАКТ» звернулася до юристів адвокатського об’єднання «Репешко і партнери» аби розібратися, хто саме має право на таку компенсацію, в яких випадках вона надається, які документи потрібно зібрати і що варто знати тим, хто постраждав або втратив працездатність через воєнні дії.

Не зважаючи на досить важки часи в країні, держава намагається всіляко підтримувати населення, яке продовжує жити та працювати під ворожими обстрілами, особливо як що їх праця є критично важливою не тільки для пересічних громадян, але й функціонування країни  в цілому. Так, в 2023 році був прийнятий закон  «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» (далі – Закон) яким передбачено надання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю внаслідок військової агресії російської федерації проти України певній категорії працівників.

У статті 1 відповідного Закону чітко визначено коло осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги в разі завдання шкоди їхньому здоров’ю або у разі загибелі. Закон стосується тих, хто виконує свої професійні обов’язки в умовах воєнної агресії Росії проти України після 24 лютого 2022 року. Йдеться про такі категорії:

— працівники об’єктів критичної інфраструктури,
— державні службовці,
— посадові особи місцевого самоврядування.

Вони мають право на цю допомогу, якщо стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, каліцтва, контузії або хвороби, отриманих під час виконання службових обов’язків. Причому мова йде не лише про зону бойових дій, а й про інші райони України, які після 24 лютого 2022 року зазнавали обстрілів, авіаударів та інших атак.

Закон також передбачає виплату у разі загибелі таких осіб. Якщо людина загинула через поранення, каліцтво, контузію або хворобу, пов’язані з виконанням своїх обов’язків у період війни — її родина має право на одноразову грошову допомогу.

Кого в такому разі закон визнає членами сім’ї загиблого (померлого)? Це не лише очевидні категорії, як діти й подружжя. Ось повний перелік:

— діти (у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблого та народжені після його смерті, а також діти, щодо яких загиблу особу було позбавлено батьківських прав),
— один із подружжя, який пережив загиблого,
— батьки (усиновлювачі), якщо вони не були позбавлені батьківських прав або ці права було поновлено до моменту смерті,
— внуки, якщо на момент загибелі їхні батьки вже також були мертві,
— жінка або чоловік, із якими загиблий жив в одній сім’ї без офіційного шлюбу — за умови, що факт спільного проживання встановлено рішенням суду,
— утриманці загиблого — у значенні, визначеному в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Ці положення покликані гарантувати справедливу підтримку тим, хто постраждав або втратив близьких під час виконання обов’язку перед державою в умовах війни. Закон однозначно вказує на зв’язок між пораненням чи загибеллю та виконанням службових завдань в умовах збройної агресії — саме це є ключовим чинником для призначення допомоги.

Цінність цього закону полягає в тому, що, хоча він був прийнятий та набув чинності в 2023 році, але він має зворотну силу у часі, що є виключенням. Тому  право на отримання одноразової грошової допомоги  мають також:

  • працівники об’єктів критичної інфраструктури;
  • державних службовців;
  • посадові особи місцевого самоврядування;
  • визнані особами з інвалідністю у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом;
  • члени сімей перелічених осіб, у разі загибелі (смерті) осіб у період з 24 лютого 2022 року.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Нові норми військового права: що потрібно знати тим, хто призивається на службу

Зазначимо, що по аналогії з військовослужбовцями, законом встановлено, що працівник чи державний службовець має право скласти в письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) за її вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках (далі – особисте розпорядження).

Однак держава захищає інтереси певних категорій та як й при заповіті з обов’язковою часткою у спадщині, особисте розпорядження також має обмеження. Незалежно від змісту особистого розпорядження право на одноразову грошову допомогу мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи у розмірі 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження.

Справжність підпису на особистому розпорядженні засвідчує командир/керівник підрозділу/керівник органу, в якому така особа служить/працює, або нотаріус. Оригінал особистого розпорядження зберігається в особовій справі особи.

Варто знати, що працівник має право у будь-який час скасувати особисте розпорядження або скласти нове. Кожне нове особисте розпорядження скасовує дійсність попереднього. Заборонено розголошувати зміст особистого розпорядження до встановлення факту загибелі (смерті) особи, яка його склала.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю особам, які є членами родини, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення і виплату, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників. У разі відмови однієї із зазначених осіб від призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, а також якщо одна із таких осіб  не реалізувала своє право на призначення і виплату такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, в рівних частках.

Крім того, одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю членам родини за наявності особистого розпорядження виплачується особі (особам), на користь якої (яких) складено особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках.

У разі відмови однієї із осіб, зазначених в особистому розпорядженні, від призначення і виплати, а також якщо одна із таких осіб у строк в три роки від дати виникнення такого права не реалізувала своє право на призначення і виплату такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, в рівних частках.

Відмова від отримання одноразової грошової допомоги  від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, не допускається.

Слід зазначити, що особи, які мають право на призначення і виплату  грошової допомоги, можуть відмовитися від її призначення та виплати шляхом подання заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально. Особам, які мають право на призначення і виплату  грошової допомоги, її призначення і виплата здійснюються незалежно від реалізації права на призначення і виплату такої допомоги іншими особами які на це також мають право.

Щодо головного – розміру одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, то вона  встановлюється у таких розмірах:

1) особам з інвалідністю I групи – 800 тисяч гривень;

2) особам з інвалідністю II групи – 500 тисяч гривень;

3) особам з інвалідністю III групи – 200 тисяч гривень;

4) у разі загибелі (смерті) – 1 мільйон гривень.

Особи, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Переоформлення документів після окупації: як узаконити свої права на звільнених територіях

Реалізація права отримувачів на призначення і виплату одноразової грошової допомоги   здійснюється з дати встановлення інвалідності або загибелі (смерті) особи у зв’язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов’язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов’язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 р. воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

До об’єктів критичної інфраструктури які підпадають під дію даного Закону належать об’єкти інфраструктури, які зазнали уражень внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 р. воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, за умови, що такі об’єкти після збройного нападу включені до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури та набули правового статусу об’єкта критичної інфраструктури.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю виплачується за рахунок коштів державного бюджету. При цьому призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю особі, а у разі її загибелі (смерті) – членам її сім’ї, не здійснюються:

1) якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком:

  • вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення;
  • алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;
  • навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);

2) у разі подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю.

Така   грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу яка має відповідно до цього Закону право на призначення та отримання  грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи за рішенням суду, яке набрало законної сили.

Хочемо наголосити, що у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов’язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.

За наявності спору між:

  • особами, які мають право на призначення і виплату грошової допомоги;
  • між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату  грошової допомоги, щодо права на її призначення і виплату та/або її розміру.

Орган, уповноважений здійснювати виплату  грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору в судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, мають подати до територіального органу Пенсійного фонду України, незалежно від адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), заяву про її призначення і виплату. Заява розглядається уповноваженим органом протягом 10 робочих днів з дати її подання з усіма необхідними документами.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю виплачується загальною сумою шляхом зарахування коштів на зазначений у заяві поточний рахунок, відкритий в одному із уповноважених банків або до підрозділу (філії, представництва, відділення тощо) уповноваженої організації, який безпосередньо здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги їх одержувачам за місцем фактичного проживання в межах України (та ж Укрпошта).

У разі смерті отримувача право на отримання призначеної, але не виплаченої суми одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю передається членам його сім’ї, а в разі їх відсутності – входить до складу спадщини.

Рішення органу, що призначає і виплачує одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю, може бути оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» та/або в судовому порядку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку