Коментарі юристів

Нові норми військового права: що потрібно знати тим, хто призивається на службу

З кожним днем реалії військової служби в Україні зазнають значних змін, що безпосередньо впливає на кожного, хто стає до лав Збройних Сил. В умовах сьогоднішніх викликів держава продовжує адаптувати законодавство, забезпечуючи правове регулювання військових питань. Нові норми військового права стосуються всіх аспектів військової служби — від призову до відповідальності за порушення. Тому кожен, хто отримує повістку або вже готується до служби, має бути в курсі основних прав і обов’язків, які закріплюються у цих законодавчих змінах. Зокрема, вони відносяться до процедури призову, а також інших важливих аспектів, які регулюються оновленим законодавством.

Юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери” прокоментували основні нововведення, які варто знати тим, хто найближчим часом стане до служби, та надали практичні поради щодо того, як діяти в рамках нових правових норм.

Питання військового права в умовах сьогодення не втрачають на жаль своєї актуальності. При цьому на наш погляд новації чи зміни в цьому полі відбуваються якось хвилями – то не відбувається майже нічого в правовому полі, то новини йдуть одна за одною. Жодна з галузей права зараз не живе таким активним життям. Жовтень місяць також приніс нам ряд цікавинок з якими ми будемо зараз розбиратися. Хочемо зазначити, що це далеко не всі новини останніх тижнів, але поміж того що є – це найгостріші питання та ті, що до яких є розуміння повноти та хоча б часткової завершеності інформації.

Нові правила призову на військову службу

01 жовтня 2024 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №1130 якою вносяться зміни до порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560. Хочемо звернути вашу увагу, що внесені зміни стосуються виключно військовозобов’язаних та резервістів. До військовослужбовців зазначені зміни відношення не мають.

Відповідно до зазначених змін призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють:

  • щодо військовозобов’язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) – районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;
  • щодо військовозобов’язаних та резервістів, які добровільно виявили бажання проходити військову службу в обраній ними військовій частині, – командири військових частин або районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
  • щодо військовозобов’язаних, які добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період в обраному ними підрозділі, органі, закладі, установі СБУ, – начальники підрозділів, органів, закладів, установ СБУ відповідно до переліку підрозділів, органів, закладів, установ СБУ, визначених Генеральним штабом Збройних Сил;
  • щодо військовозобов’язаних та резервістів СБУ – Центральне управління або регіональні органи СБУ;
  • щодо військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів -керівники розвідувальних органів або визначені їх наказами керівники відповідних підрозділів;
  • щодо резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві, – командири військових частин, з якими резервісти уклали такі контракти.

Отже, як ми бачимо, військовозобов’язані та резервісти отримали змогу вже цілком офіційно, з врегулюванням у законодавчому просторі, обирати той підрозділ, де б вони бажали проходити службу. Це досить прогресивні та позитивні зміни, адже ні для кого не є таємницею, що окремі військові частини чи підрозділи є легендарними та вирізняються з поміж інших кращою підготовкою та досвідченими грамотними командирами, на рахунку яких багато успішних складних військових операцій.

Такий призов громадян на військову службу під час мобілізації  оформляється наказом керівника районного (міського) ТЦК та СП, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Заохочення до служби та бонуси при мобілізації військовозобов'язаних

У разі призову військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) ТЦК та СП, який здійснює їх призов.  Хочемо звернути увагу, що перелік військових частин, командирами яких здійснюється призов військовозобов’язаних та резервістів під час мобілізації, визначається Генеральним штабом Збройних Сил. Тобто, не кожна військова частина у складі ЗСУ має можливість мобілізувати військовозобов’язаних.

Звісно, що перелік військових частин, до яких можна мобілізуватися, відсутній у вільному доступі й це цілком логічно. Тому рекомендуємо про необхідність звернутися до посадових осіб тієї військової частини, куди громадянин має бажання мобілізуватися, та уточнити наявність такої можливості та перспективи мобілізації саме до них.

Нормативні зміни процедури проведення призову

Нормативні зміни процедури проведення призову передбачають наступне:

Військовозобов’язаний та резервіст, який виявив бажання проходити військову службу під час мобілізації у вибраній ним військовій частині, направляється на ВЛК для проходження медичного огляду ТЦК та СП або командиром військової частини.

Перед мобілізацією військовозобов’язаного або резервіста, який виявив бажання бути призваними на військову службу до вибраної ними військової частини, командир такої військової частини має вивчити документами, що посвідчують особу такого охочого, його військово-облікові документи, інші документами, що засвідчують отриману освіту та набуту фахову спеціальність.

За результатами визначення ступеня придатності військовозобов’язаного та резервіста до проходження військової служби за станом здоров’я та професійно-психологічного відбору командир військової частини, приймає рішення про призов військовозобов’язаного та резервіста на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

У разі невідповідності військовозобов’язаного та резервіста вимогам щодо проходження військової служби за станом здоров’я або професійно-психологічним характеристикам командир військової частини, відмовляє військовозобов’язаному та резервісту, який подав відповідну заяву, в призові на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до вибраної ним військової частини.

Хочемо наголосити, що командир обраної військової частини може відмовити, наприклад, у призові до конкретно обраної  військової частини у зв’язку з низьким професійно-психологічними характеристиками, чи за станом здоров’я з урахуванням конкретної посади на яку хоче призватися особа,  але це зовсім не означає, що така особа не можете бути призвана іншим командиром до іншої військової частини або за призовом від ТЦК та СП або на іншу посаду.

У разі прийняття рішення про мобілізацію військовозобов’язаного або резервіста до конкретної військової частини, командир такої частини в строк не більше 7 днів надсилає на адресу ТЦК та СП за місцем військового обліку військовозобов’язаного або резервіста витяг із наказу про його призов на військову службу під час мобілізації. Керуючись даним витягом із наказу командира військової частини ТЦК та СП знімає військовозобов’язаного або резервіста з військового обліку у зв’язку із призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відомості про призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів та записуються до облікових документів резервіста (військовозобов’язаного) не пізніше ніж протягом наступного дня після відправки до військових частин або у день отримання витягу із наказу командира військової частини про призов та зарахування до списків військової частини резервіста або військовозобов’язаного.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Господарський кодекс скасовано: юристи розкривають, до чого готуватися підприємцям в Україні

Про призов резервіста чи військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації, у його військово-облікових документах робиться запис із зазначенням підстави та дати призову, скріплений гербовою печаткою та засвідчений підписом посадової особи, які здійснила призов, а також відмітка про зняття з військового обліку у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації.

Звертаємо увагу, що військовозобов’язаний або резервіст, який виявив бажання проходити військову службу під час мобілізації у вибраній ним конкретній військовій частині, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі власноруч написаної заяви на ім’я командира військової частини, за формою згідно з додатком 13 із зазначенням обраної (запропонованої) посади в складі основних (бойових) підрозділів відповідної військової частини, підрозділі, органі, закладі, установі СБУ.

Наголошуємо, якщо чоловік мобілізований та зараз вже проходить навчання, то  скористатися зазначеними змінами він не зможе – вже  пізно. Цими змінами можуть скористатись лише військовозобов’язані.

Щодо питання про навчання мобілізованих таким чином осіб, то спочатку їх зараховують безпосередньо у обрану військову частину, а вже звідти відправляють у відрядження на  базову загальну військову підготовку  в навчальний центр.

Впроваджений механізм дозволяє особі гарантовано потрапити до того самого підрозділу та до тієї самої військової частини де є бажання проходити службу. Хоча раніше також існував рекрутинг до окремих військових частин, але фактично на практиці він працював зовсім не так, як було задумано та бажалось – були не поодинокі випадки, коли військовослужбовець не потрапляв до тієї частини, в якій планував служити і з якою попередньо домовлявся. Направлення не за бажанням відбувалось або в ТЦК та СП або навчальному центрі.

Ще одне, про що необхідно пам’ятати – військова частина не може та не має права проводити примусову мобілізацію, а може мобілізувати лише тих, хто бажає призватись до цієї частини добровільно.

Законодавчі зміни щодо обмежено придатних

Наступні знакові зміни стосуються обмежено придатних які не досягли 25-річного віку. Зміни прийняті до двох законів України: “Про військовий обов’язок і військову службу”  та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” і це відбулося 9 жовтня 2024 року.

Згідно нових законодавчих норм упродовж дії воєнного стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період з числа осіб, які на день набрання чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист” перебували на військовому обліку військовозобов’язаних як такі, що за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, та які не досягли 25-річного віку, можуть бути звільнені з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.

Також упродовж дії воєнного стану  військовозобов’язані, які на день набрання чинності зазначеного закону перебували на військовому обліку, військовозобов’язані які за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення ними 25-річного віку. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

На сьогодні остаточного тексту прийнятого депутатами закону у вільному доступі ще немає, але розуміємо що суттєвих відмінностей бути не повинно.

Отже, жовтневі зміни в мобілізаційному законодавстві в цілому мають позитивний характер. Маємо надію, що державні органи та посадові особи будуть дотримуватися норм законів та підзаконних актів, які будуть працювати належним чином, а не за принципом – бажали як краще, а вийшло  – як завжди.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку