Економічні

Легалізація медичного канабісу: спростовуємо найпоширеніші міфи та перестороги

ІА”ФАКТ” вже повідомляло про те, що з 16 серпня набрав чинності закон, який регулює обіг рослин роду коноплі в медичних, промислових цілях, а також у науковій та науково-технічній діяльності.

Як будь-яке неоднозначне нововведення, закон, що легалізує легкий наркотик, викликає у масовій свідомості низку домислів, забобонів і страхів.  Багато хто вважає, що цей закон дозволяє використовувати канабіс у будь-яких цілях, включно з рекреаційним вживанням. Насправді, законодавчо використання канабісу дозволено лише в медичних цілях, за призначенням і під суворим контролем лікаря.

Міфи щодо негативних наслідків від легалізації   канабісу

Є помилкова думка, що медичний канабіс можна буде придбати в аптеках без рецепта. Натомість доступ до нього матимуть лише пацієнти з відповідними медичними показаннями і за рецептом лікаря. Дехто побоюється, що легалізація цієї популярної речовини призведе до зростання злочинності, оскільки доступ до канабісу може сприяти нелегальному його обігу та використанню в немедичних цілях.

Також побутує міф, що навіть при легалізації для медичних потреб, канабіс може бути неправильно використаний, у надмірних дозах або без належного медичного контролю, що призведе до побічних ефектів для здоров’я.

Деякі особливо “пильні” громадяни вважають, що легалізація коноплі негативно вплине на імідж України на міжнародній арені, оскільки можуть виникнути асоціації з країнами, на кшталт Нідерландів, де “травичку” декриміналізовано для особистого використання. Дехто висловлює побоювання, що медперсонал може виявитися неготовим до призначення та контролю за використанням медичного канабісу, що може призвести до лікарських помилок.

Нарешті, слід пам’ятати про ризик стигматизації. Люди, які потребують лікування медичним канабісом, часто стикаються з осудом і нерозумінням з боку оточуючих. Це може змусити їх уникати звернення за необхідною допомогою через страх перед негативними реакціями або дискримінацією.

Ці побоювання та страх стигматизації зрозумілі, оскільки протягом тривалого часу нам навіювали, що медичний канабіс є небезпечним або соціально неприйнятним. Водночас Інтернет переповнений історіями про те, як медичний канабіс допоміг паліативним пацієнтам: він полегшив їх біль, зменшив тривогу та значно покращив якість їхнього життя в останні дні.

Історія Джона, ветерана війни

Джон страждав від невиліковної форми раку, яка спричиняла нестерпний біль і безсоння. Традиційні знеболювальні давали лише тимчасове полегшення і мали значні побічні ефекти, як-от нудота та галюцинації. Його лікар рекомендував спробувати медичний канабіс як частину паліативної допомоги.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Споживачі зможуть повідомляти про проблеми з електрикою офлайн: антикризові рішення від Мінцифри

З початком лікування канабісом Джон зміг зменшити дозу опіоїдів, що він приймав, і відчув значне полегшення болю. Канабіс також допоміг йому заспокоїтись, що дозволило краще спати і спокійніше проводити час з родиною. Його останні місяці життя були менш болісними, а час, проведений з близькими, став більш якісним та емоційно насиченим.

Історія Марії, матері двох дітей

45-річна Марія страждала від прогресуючого бічного аміотрофічного склерозу. З часом її стан погіршувався, і вона повільно втрачала продуктивність та потребувала постійного догляду. Хворобу супроводжували сильний м’язовий біль і спазми, що не піддавалися копіюванню традиційними препаратами.

Лікарі запропонували використання медичного канабісу, що допомогло зменшити м’язові спазми, зняти біль та поліпшити її апетит. Канабіс також мав заспокійливий ефект, що дозволило Марії зберігати психічну рівновагу і спокійніше прийняти свій стан. Завдяки цьому вона змогла провести більше часу з дітьми, залишаючи їм спогади про останні дні разом, наповнені любов’ю та теплом.

Досвід Сари, пацієнтки з раком підшлункової залози

60-річна Сара переживала останні стадії невиліковної хвороби з сильним болем та постійною нудотою від хіміотерапії. Її лікування по суті полягало в тому, щоб полегшити симптоми і забезпечити якомога більше комфорту.

Медичний канабіс допоміг їй зменшити нудоту і відновити апетит, що дозволило краще харчуватись та отримувати необхідну енергію. Він також забезпечив ефективне знеболення, що не викликало побічних ефектів, таких як запаморочення чи сонливість, і дозволило Сара залишатись активною і брати участь у житті своєї родини.

Ці історії показують, як медичний канабіс може відігравати важливу роль у паліативній допомозі, допомагаючи людям піти з життя з гідністю, без страждань, і залишити після себе теплі спогади для близьких.

Історія Світлани, 72 років, хворої на рак молочної залози в термінальній стадії

Як це часто буває у вітчизняній лікарській практиці, паліативну пацієнтку з неоперабельною формою раку грудей виписали додому вмирати. Відчуваючи сильний біль в усьому тілі й тугу в очікуванні швидкої неминучої смерті, жінка була приречена провести останні відпущені їй тижні життя в депресії та пригніченому стані, зриваючись на близьких. Але завдяки канабіоїдній паліативній терапії отримала можливість скрасити свої останні дні та піти з життя гідно.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Відходи - у доходи: успішні стартапи, що переробляють сміття на корисні речі

Які захворювання можна лікувати медичним канабісом

Дослідження про медичний канабіс тривають, але наразі препарати з активними речовинами, отриманими з канабісу, вже довели свою ефективність. Так, медичний канабіс може допомогти при нападах хронічного болю, як-от біль у спині, артрит і нейропатичний біль. Він впливає на канабіноїдні рецептори в нервовій системі, що може зменшити запалення і больові сигнали.

Канабіс використовується для зниження нудоти і блювоти у пацієнтів, які проходять хіміотерапію або страждають на інші захворювання. У пацієнтів із множинною склерозою медичний канабіс може зменшити спастичність м’язів і поліпшити рухливість.

Однак слід зазначити, що медичний канабіс не позбавлений побічних ефектів, таких як сонливість, сухість у роті та психоактивні ефекти. Також його ефективність може варіюватися залежно від індивідуальних особливостей пацієнта. Важливо обговорити застосування канабісу з лікарем і розглянути плюси і мінуси в кожному конкретному випадку.

Вплив медичного канабісу на психічне здоров’я

Хронічний стрес став притчею во язицех. Медична конопля може стати панацеєю і при нападах тривожності та стресу. Вчені з Університету Вашингтона виявили ослаблену реакцію на стрес у людей, які вживали медичний канабіс.

Дослідження довели, що медичний канабіс сприяє лікуванню обсесивно-компульсивного розладу, для якого характерним є підвищений рівень тривоги і нав’язливі думки. Регулярне вживання канабісу може поліпшити розуміння емоцій оточуючих і посилити нейронні зв’язки, пов’язані з емпатією.

Ці результати відкривають нові перспективи потенційного позитивного впливу вживання канабісу на міжособистісні стосунки та психічне здоров’я. Результати досліджень дають привід стверджувати, що регулярне вживання канабісу сприяють поліпшенню розуміння емоцій оточуючих і посиленню нейронних  зв’язків в зонах мозку, пов’язаних з емпатією.

Загалом хочеться метафорично резюмувати позицію щодо факту та перспектив легалізації медичного канабісу. Те, що в умілих руках стане корисним інструментом,  в невмілих може виявитися знаряддям убивства. Сподіваємося, що «чарівна травичка» знайде своє місце у медичній практиці, приносячи лише користь, а не шкоду.

Тетяна Морараш

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку