Менше пільг і більше можливостей: яких змін чекати українцям в Польщі з 1 липня

Президент Польщі Анджей Дуда погодив законодавчі зміни, які продовжують термін тимчасового захисту для українців до кінця вересня 2025. Пізніше на рівні ЄС термін перебування біженців продовжили до 4 березня 2026 року. Це означає, що дію тимчасового захисту для українців у Польщі продовжуватимуть і надалі.
Крім продовження терміну перебування у Польщі, зміни у законодавстві містять ще кілька нововведень. Зокрема, йдеться про скасування одних пільг та запровадження інших, новий порядок оформлення документів та ін.
Продовження терміну тимчасового захисту дозволить українцям отримувати медичні послуги, соціальні та сімейні виплати, допомогу від ZUS (Заклад соціального страхування), а також можливість проживання у колективних закладах розміщення.
Скасування пільг
З 1 липня підтримка у вигляді оплати проживання та харчування для наших співгромадян фінансуватиметься лише на підставі укладеного договору з місцевим воєводою або органом місцевого самоврядування. Це нововведення має на меті більш ефективне використання коштів та забезпечення допомоги тим, хто її найбільше потребує.
Зміняться також правила участі у витратах на проживання та харчування в колективних центрах розміщення.
З липня скасовуються пільги, пов’язані з компенсацією витрат на проживання та харчування біженців, які понесли власники приватної власності. Припиняється також виплата на фінансування виготовлення фотографій на документи та одноразова грошова допомога у розмірі 300 злотих.
Зміни умов оформлення документів
Відтепер подавати документи на отримання посвідчення PESEL UKR потрібно одразу після прибуття до Польщі, а не протягом 30 днів. PESEL видаватимуть лише за наявності дійсних проїзних документів (закордонного паспорта). Українці, які отримали PESEL UKR на підставі інших документів, мають протягом 60 днів підтвердити свою особу в органах місцевої влади.
Також змінилися умови анулювання посвідок на тимчасове проживання. Нові підстави для анулювання документів для громадян України включають міркування національної безпеки, тривалу відсутність в Польщі (не менше шести місяців) або внесення даних до списку осіб, перебування яких у Польщі є небажаним.
Нововведення для школярів
Для полегшення адаптації українських дітей у польських школах вводиться нова посада міжкультурного асистента. Ці фахівці допомагатимуть дітям, які не володіють польською мовою або володіють нею недостатньо, краще інтегруватися в освітній процес.