Україна

МВФ опублікував макропрогноз для України: ризики негативного сценарію “винятково високі”

Міжнародний валютний фонд прогнозує, що у 2025 році внутрішній валовий продукт України може зрости на 2–3%, однак водночас попереджає про “винятково високі” ризики негативного сценарію, за якого економіка може скоротитися на 1%. Макропрогноз для України опублікований на сайті МВФ.

Згідно з негативним сценарієм, активна фаза війни триватиме до середини 2026 року, тоді як базовий прогноз ґрунтується на припущенні про її завершення наприкінці 2025-го. За таких умов потреба України у фінансуванні може зрости на 12,4 мільярда доларів.

Це зумовить необхідність вжити додаткових заходів для збереження боргової стійкості та залучення нового фінансування як із зовнішніх джерел — у формі кредитів на умовах, максимально наближених до грантових, так і з внутрішніх ресурсів. Одним із варіантів розглядається підвищення податку на додану вартість та прискорене наближення ставок акцизу до європейських стандартів. “Обидва варіанти можуть бути ефективно і швидко впроваджені для збільшення доходів”, – зазначають у МВФ.

Також можливе перегрупування пріоритетів у видатковій частині бюджету — зокрема, скорочення капітальних та соціальних витрат, а також часткове повернення до валютних обмежень, які застосовувалися на початку повномасштабного вторгнення.

У разі, якщо вплив негативних чинників перевищить передбачений сценарій, МВФ допускає потребу в додаткових заходах, таких як чергове підвищення військового збору, збільшення акцизів, запровадження податку на предмети розкоші та активніше залучення внутрішнього фінансування через облігації внутрішньої державної позики.

Рівень витрат за окремими категоріями, ймовірно, доведеться коригувати залежно від обсягів зовнішньої підтримки у вигляді грантів або пільгових кредитів. Всі ці заходи повинні бути тимчасовими й ретельно продуманими з урахуванням макроекономічної ситуації та соціальних наслідків в умовах війни.

Попри ризики, МВФ вважає програму підтримки України стабільною завдяки високій готовності української влади виконувати зобов’язання, а також фінансовим гарантіям міжнародних партнерів. У середньостроковій перспективі Фонд очікує, що ключові економічні показники України поступово наближатимуться до базового сценарію завдяки фактору інтеграції до ЄС, міграційним тенденціям і зростанню приватних інвестицій.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Підрозділи армії КНДР на Курщині переведені у стан підвищеної готовності до штурмових дій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку