Не дай себе обдурити: як виявити підроблені купюри до того, як стане надто пізно

Любителі легких грошей були й будуть завжди, серед них – фальшивомонетники. Так, за підсумками 2023 року в Україні на 1 млн автентичних, справжніх купюр припадало близько 2,1 фальшивих, що менше, ніж у 2022. А в поточному році фальшивих грошей побільшало знов – як в національній, так і в іноземній валюті. Так, за підсумками першого півріччя цього року, на 1 млн автентичних банкнот припадало вже 3,4 підробки, що на дві третини більше порівняно з минулим роком. При цьому шахраї віддають перевагу гривні номіналом 500 грн випуску 2006 року та 200 грн від 2007-го. Національний регулятор констатує, що безумовним лідером серед валют, купюри яких фабрикують, залишається американський долар.
Де шахраї збувають фальшиві банкноти
Отримати фальшиві гроші довірливі громадяни можуть у пунктах обміну або купуючи валюту з рук на чорному ринку. Саме так, зокрема, розповсюджували підроблені долари та євро вже затримані правоохоронцями аферисти, які діяли на заході країни.
Так у минулому році в Одесі затримали двох чоловіків, які збували підроблені купюри номіналом 500 гривень. Фальшивки були виготовлені з використанням кольорового принтера і мали низку відмінностей від справжніх банкнот. У Києві затримали трьох осіб, які збували підроблені купюри номіналом 1000 гривень. Фальшивки були виготовлені на високому поліграфічному рівні та мало відрізнялися від оригіналів. У Запоріжжі затримали фальшивомонетника, який намагався збути підроблені купюри номіналом 500 євро. Фальшивки були виготовлені з використанням спеціального обладнання та мали низку захисних ознак, схожих зі справжніми банкнотами. Нарешті, у серпні минулого року у Львові затримали угрупування, яке займалося виготовленням і збутом підробок номіналом 500 і 1000 гривень. Фальшивки були виготовлені з використанням високоякісного обладнання і практично не відрізнялися від справжніх банкнот.
Як підробляють купюри
Взагалі фальшивомонетники використовують різні методи підробки купюр. Головним чином, це виготовлення копій за допомогою високоякісного поліграфічного обладнання, використання спеціальних матеріалів і технологій: офсетний друк, гравіювання і тиснення, а також зміна номіналу на банкнотах меншого номіналу.
Попереджений – озброєний. Пропонуємо вам декілька лайфхаків, как розпізнати фальшивки, щоб не стати жертвою махінаторів.
Як ідентифікувати підробку
Експерти НБУ пояснюють, що передусім слід перевірити підозрілу банкноту на дотик. Сам банкнотний папір та рельєфність зображень з лицьового боку банкноти, забезпечену спеціальним типом друку, мають специфічну текстуру.
Також можна переконатися в автентичності купюр, змінюючи кут нахилу. Звертати увагу потрібно на зображення частково введеної в товщу паперу полімерної стрічки. Справжні купюри змінюють колір під час розгляду під різними кутами зору. Крім того, при зміні кута нахилу банкноти спостерігається так званий кінетичний ефект, тобто змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки.
Частково введена в товщу паперу полімерна стрічка у банкнотах номіналом від 100 до 500 гривень містить зображення Державного герба України, цифрове позначення вартості купюри та графічний символ гривні, та має очевидний кінетичний ефект.
Під час проведення експертизи банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом можна спостерігати такий оптичний ефект – темне на світлому тлі під час розгляду банкноти з довгого боку. І навпаки, світле на темному тлі – із короткою.
Також можна перевірити справжність купюри, розмістивши її проти світла. Так перевіряється зображення цифрового позначення номіналу, присутність наскрізного елемента та водяних знаків.
Серед іншого, так перевіряють, чи повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти, зображення портрета на протилежному боці. Подібним чином моніторять коректність цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні. Мається на увазі зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з обох боків купюри. Воно має виглядати цілісним, без розривів і зміщень під час розгляду банкноти проти світла.
Наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла при розгляді банкноти проти світла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення номіналу, напису ГРН та зображення тризубу.
Як повідомляв OBOZ.UA, серед іноземних же валют, які шахраї “підсовували” українцям, найбільше доларів. При цьому найчастіше – у 99% випадків – підробними виявлялися купюри великих номіналів: банкноти по 100 доларів склали 92%, по 50 доларів – 7% від загальної кількості вилучених підроблених купюр.
“Знання елементів захисту банкнот гривні та уважна їх перевірка під час розрахунків мінімізують ризики отримання підробок. Наявні на банкнотах гривні елементи захисту дають змогу гарантовано виявляти підроблені грошові знаки під час їхнього уважного візуального та тактильного контролю без застосування спеціального обладнання”, – резюмували в НБУ.
Тетяна Морараш