Цифрошок

Новий рекорд: світова торгівля у 2024 році досягла історичного максимуму

У 2024 році глобальний товарообіг встановив новий рекорд, досягнувши позначки 33 трильйони доларів США, що на 3,7% більше, ніж у 2023-му. Такі дані наводяться у щорічному звіті Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD).

Основний приріст забезпечив сектор послуг, який показав вражаюче зростання на 9%, або приблизно 700 мільярдів доларів — це понад половина загального приросту. Торгівля товарами також зросла, хоч і помірніше — на 2% (близько 500 мільярдів доларів).

Цікаво, що саме економіки, що розвиваються, продемонстрували кращі результати: їхній сукупний обсяг експорту й імпорту зріс на 4%, тоді як розвинені країни зафіксували зниження на 2%. Це свідчить про зрушення у глобальних торговельних потоках на користь нового економічного центру сили.

Водночас дисбаланси в торгівлі поглиблюються. Зокрема, США імпортували з Китаю товарів на $355 млрд більше, ніж експортували туди. Дефіцит у торгівлі з Європейським Союзом склав $241 млрд, а Китай, навпаки, продемонстрував найбільший профіцит з 2022 року.

На початку 2025 року загальний рівень торгівлі залишався відносно стабільним, однак експерти UNCTAD застерігають: загроза геоекономічної напруги, посилення протекціонізму та зростання торговельних конфліктів може зруйнувати позитивні тенденції.

Попри те, що дві третини міжнародної торгівлі відбувається без мит, у звіті наголошується: будь-яке підвищення тарифів може серйозно вдарити по експортерам, особливо з країн, що розвиваються.

Для довідки: тарифна конфронтація між США та ЄС потенційно може скоротити глобальний ВВП на 7%, попереджають аналітики.

У 2025 році глобальний обсяг торгівлі товарами, ймовірно, скоротиться на 0,2%, якщо нинішня тарифна політика залишиться без змін. Такий прогноз оприлюднила Світова організація торгівлі (СОТ) у своєму оновленому звіті «Перспективи і статистика світової торгівлі», що вийшов 16 квітня. Нові очікування виявилися помітно песимістичнішими — майже на 3 відсоткові пункти нижче, ніж попередній прогноз, сформований за умов сценарію «низьких мит».

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Кредитори банків-банкрутів отримали в цьому році 1,9 млрд грн

СОТ наголосила на серйозних ризиках подальшого зниження обсягів торгівлі, зокрема — через потенційне відновлення «взаємних мит» між США та іншими країнами, а також через поширення невизначеності у сфері торговельної політики. За несприятливого розвитку подій світова торгівля може впасти ще глибше — до мінус 1,5% у 2025 році.

Окремо у звіті зазначено регіональні тенденції. Зокрема, Азія, згідно з прогнозами, продемонструє помірне зростання у 1,6% як в експорті, так і в імпорті. Натомість у Північній Америці можливе різке падіння експорту — на 12,6%, що може мати серйозні наслідки для глобального торговельного балансу.

Вперше СОТ оприлюднила окремий прогноз для торгівлі послугами. Очікується, що у 2025 році цей сектор зросте на 4,0%, що, однак, на 1 пункт гірше, ніж передбачалося в попередніх розрахунках. І тут вплив торговельних суперечок і зростання тарифів може мати стримувальний ефект.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку