Майже половина українців вважає, що війна з Росією зайшла в глухий кут: результати опитування та висновки дослідників

Майже половина українців вважає, що війна з Росією зайшла в глухий кут, згідно з новим опитуванням. Однак майже три чверті сказали, що вони «дуже впевнені» або «дещо впевнені», що Україна «врешті-решт звільнить усі свої території».
Дане опитування, спонсороване Фондом Карнегі за міжнародний мир (CEIP) і проведене українською соціологічною дослідницькою компанією «Рейтинг», є одним із наймасштабніших вимірювань громадської думки в Україні з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, кажуть його організатори.
В опитуванні брали участь 2000 людей у всіх регіонах України, але не на окупованих Росією територіях чи за кордоном. Загалом похибка опитування становила 2,2 відсотка, кажуть організатори опитування.
Загалом опубліковане опитування виявило сильну громадську підтримку триваючих військових зусиль і небажання прийняти основні вимоги Росії, які включають капітуляція чотирьох областей південного сходу України. За словами Еріка Чіарамеллі, одного з головних дослідників CEIP, результати показали «значний ступінь національної єдності».
Приблизно 44 відсотки респондентів сказали, що вони вірять, що ні Україна, ні Росія не виграють у війні, тоді як 41 відсоток сказав, що виграє Україна, і лише 5 відсотків, що виграє Росія .
«Очевидно настала втома від війни, що зрозуміло після 2 з половиною років», — сказав Чіарамелла. Це призвело до «більшого ступеня невизначеності» щодо того, «хто переможе» або «як виглядатиме поле битви через рік-два», — сказав Чіарамеллі.
Але, за словами дослідника, погляди не «перетворюються на бажання поступитися ключовим вимогам Росії». Він додав: «Фактор стійкості все ще існує в дивовижний спосіб».
Однак ця стійкість може виявитися нереальною. Загалом 73 відсотки респондентів були або «дуже впевнені», або «дещо впевнені», що Україна «кінець кінцем звільнить усі свої території», а 59 відсотків сказали, що вірять, що війна триватиме менше року або одного-двох років.
Опитування також виявило вражаючі нові розбіжності між віковими групами: старші українці більш оптимістично дивляться на шанси України перемогти у військовому плані та менш готові шукати компроміс із Росією.
Більше половини респондентів старше 60 років — 54 відсотки — сказали, що Україна виграє війну, тоді як серед тих, кому від 18 до 25 років, у це вірять лише 31 відсоток. Приблизно 60 відсотків старшої групи сказали, що Україна не повинна вести переговори про мир з Росією, порівняно з 47 відсотками молодшої когорти.
Цей результат свідчить про зміну ставлення, у тому числі до вторгнення, коли старші українці часто висловлювали більш проросійську позицію, тоді як молоді українці були більш західними та налаштованими на реформи, вважає Тетяна Скрипченко, дослідник соціологічного рейтингу.
«Люди похилого віку… змінили свої погляди. Вони вважають, що ми повинні боротися до кінця, вступати в НАТО і не йти на переговори. Поки розкол поколінь зростає від початку вторгнення, тепер він набагато різкіший. Деякий вид соціальної напруги та потенційного соціального конфлікту зростає. Молоді хочуть жити своїм життям, а старші кажуть: «Ні, у нас в країні війна», – вважає Скрипченко.
Загалом, близько половини респондентів сказали, що вважають, що Україна повинна воювати, доки не звільнить всю свою територію, включаючи Крим, який Росія вторглася та незаконно анексувала в 2014 році. Інші були менш амбітний, причому 12 відсотків вважають, що Україна повинна воювати, доки не відкине російські сили назад до рівня, який був до лютого 2022 року.
Результати не дуже відрізнялися від попередніх опитувань, але виявили тенденції в українській громадській думці, які прискорилися протягом війни, і це потенційно обмежить здатність президента Володимира Зеленського вести переговори.
«Загальний оптимізм українського суспільства є як активом, так і недоліком українського керівництва», — сказав Чіарамеллі.
Однак, за словами Чіарамелли, серед багатьох українців, здається, є «нереалістичні очікування» того, що «можливе з військової точки зору в найближчі один-три роки. ”
«Це все ще буде довгою проблемою», — сказала Чіарамеллі, додавши, що «високі очікування» можуть «привести до певного розчарування в майбутньому».
Українці також не вірять мотивам Росії: понад 90 відсотків вважають, що Росія хоче розпочати переговори для того, щоб дати їй час для ще однієї атаки. Понад 80 відсотків вважають, що Росія нападе знову, навіть якщо буде підписано мирну угоду.
Оскільки лідери НАТО готуються зустрітися наступного місяця у Вашингтоні на 75-й ювілейний саміт, більшість українців — 59 відсотків — сумніваються, що країна отримає запрошення, щоб реалізувати свою давню надію приєднатися до альянсу.
«В українців зростає реалізм щодо того, що є можливо. І тому, незважаючи на те, що офіційна позиція уряду полягає в тому, що ми хочемо отримати запрошення, … більшість респондентів вважають, що це малоймовірно, і вони насправді зосереджені на … самозабезпеченні», – вважає Чіарамеллі.