Коментарі юристів

Оскарження висновку ВЛК: ваші права та можливості в юридичному полі

У сучасних реаліях, коли військово-лікарські комісії (ВЛК) відіграють значну роль у визначенні ступеня придатності до військової служби, рішення, які вони приймають, можуть мати вирішальний вплив на життя громадян. Однак, що робити, якщо ви вважаєте, що рішення ВЛК є несправедливим або помилковим? Чи існують реальні шанси оскаржити цей висновок, і які юридичні інструменти доступні для захисту ваших прав? Оскарження висновку ВЛК є складним і багатоступеневим процесом, який потребує чіткого розуміння не лише медичних аспектів, але й правових норм, що регулюють діяльність комісії.

Юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери” прокоментували ключові аспекти оскарження висновків ВЛК, надали покрокову інструкцію дій та відповіли на найпоширеніші запитання, які виникають у громадян, що стикнулися з цією проблемою.

Мабуть, більше питань, ніж сама мобілізація, викликає процедура цієї мобілізації на кожному з етапів. Так, найбільший резонанс після проблеми вручення повісток для звірки даних в територіальних центрах комплектації та соціальної підтримки, викликає процедура проходження військово-лікарської комісії, яка визначає придатність особи для проходження служби в лавах збройних сил та питання перебування на військовому обліку.

Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, установлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Медичний огляд призовників (допризовників) проводиться: хірургом, терапевтом (лікарем загальної практики – сімейним лікарем), невропатологом, психіатром, офтальмологом, отоларингологом, стоматологом, дерматовенерологом, а за потреби – лікарями інших спеціальностей, які залучаються із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності. Персональний склад лікарів затверджується розпорядженням голови райдержадміністрації (міського голови).

Строк на проходження ВЛК встановлений не більш як 14 днів.

Процедура проходження ВЛК загалом виглядає наступним чином:

  • Військовозобов’язаний за викликом ТЦК та СП прибуває до ТЦК де отримує направлення для проходження огляду;
  • Медогляд проводять лікарі, а вже комісія колегіально визначає ступінь придатності до військової служби;
  • За результатами проведеного медичного огляду призовників ВЛК ТЦК та СП приймає одну із постанов:

1) придатний до військової служби;

2) тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування у закладі охорони здоров’я;

3) потребує направлення на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду;

4) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;

5) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Постанова ВЛК оформляється відповідною довідкою. При цьому постанова ВЛК вноситься лікарем – членом призовної комісії до облікової карти призовника (картки медичного огляду призовника на збірному пункті).

Крім цього, довідка ВЛК з постановою про непридатність (тимчасову непридатність) призовника до військової служби, зберігається в особовій справі призовника.

Перше питання яке виникає – як часто необхідно проходити ВЛК військовозобов’язаним?

Постановою №560 Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року “Про затвердження порядку про затвердження призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період” визначено, що строк дії довідки з висновком ВЛК складає:

  • за мирних часів – 5 років
  • під час мобілізації та/або воєнного стану – 1 рік.

Слід зауважити, що відповідно до Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджені Постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) ТЦК та СП до ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними документах для проходження медичного огляду, а також проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) ТЦК та СП.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Договір довічного утримання: юридичний лабіринт чи гарантована безпека

Отже, з даної норми випливає, що ініціатором проходження ВЛК має бути саме ТЦК та СП, а не жодним разом не  військовозобов’язаний.

Таким чином, якщо військовозобов’язаний проходив ВЛК понад рік тому, але не отримував на даний час повістки на проходження ВЛК від ТЦК та СП, то ніякого порушення в його діях не має та несвоєчасного проходження ВЛК також не має. Виходячи з цього накласти адміністративний штраф у ТЦК та СП також не має підстав, як що особу кілька років ніхто не бачив на ВЛК, як що тільки ТЦК та СП не вручав направлення на ВЛК, а особа його не пройшла.

Наступне питання – чи повинні після проходження ВЛК видати на руки відповідний висновок військовозобов’язаному?

Відповідно до абзацу 7 пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Обов’язково вимагайте видачу на руки висновку ВЛК, бо це необхідно аби:

  • аби мати можливість виїзду за кордон особам, яких визнано непридатними або тимчасово непридатними;
  • з’ясувати чи усі скарги та діагнози були враховані комісією при ухвалені висновку;
  • для тих осіб, кого визнано обмежено придатними він необхідний для врахування обмежень при подальшій мобілізації;
  • аби мати змогу оскаржити висновок у разі незгоди з ним.

У разі, якщо висновок все ж таки не видали на руки, необхідно подати відповідну заяву про надання висновку та подати її офіційно під розпис на другому екземплярі.

З цього випливає наступний крок  – що робити у разі не згоди з висновком ВЛК?

В такому випадку є тільки один варіант – оскаржувати його. При цьому оскаржувати постанову ВЛК можна двома шляхами:

  • в досудовому порядку по принципу звернення до вищої ВЛК регіону/Центральної ВЛК;
  • в судовому порядку шляхом звернення з відповідним позовом до суду.

Питання проходження ВЛК регулюються  наказом від 14 серпня 2008 року міністра оборони України №420 “Положення про військо-лікарську експертизу в Збройних Силах України” з відповідними змінами та доповненнями.

У порядку досудового оскарження перегляд постанови ВЛК вищою інстанцією  має наступний вигляд:

  1. Постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП можна оскаржити до ВЛК області або м. Києва.
  2. Перегляд постанов підпорядкованих ВЛК (ВЛК областей) здійснюють ВЛК регіонів.
  3. Постанови будь-яких ВЛК має право переглядати Центральна ВЛК, яка в такому випадку є керівним органом.

Результатом перегляду заяви вищою ВЛК може бути рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду аби остаточно вирішити питання придатності військовозобов’язаного до військової служби.

Слід зауважити, аби мати результативні дії, необхідно добре підготуватися. Ще на стадії проходження першої ВЛК зберіть усі необхідні довідки та дослідження про наявні у вас хвороби. В такому випадку порятунок потопельників – в руках самих потопельників. Тут завдання ВЛК знайти як змога менше у вас хвороб, в той час, як ваше – надати інформацію до ВЛК про усі наявні хвороби та навіть більше.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Повістка через “Укрпошту”: як не стати заручником правових непорозумінь

У спірних питаннях, пов’язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об’єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у заклад охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України.

Під час дії воєнного стану відстрочка від призову за станом здоров’я може надаватися призовникам на строк до 2 місяців. За медичними показаннями вона може бути продовжена на 2 місяці і втретє – на такий самий термін. Після закінчення відстрочки проводиться медичний огляд призовників для вирішення питання придатності до військової служби.

Також судова практика схиляється до того, що ефективним засобом захисту ваших прав буде спочатку оскарження до вищої ВЛК, а вже потім до суду. При цьому подається відповідна заява про перегляд постанови в якій викладаються підстави оскарження та до якої додаються всі необхідні документи.

Але слід врахувати, що для судового оскарження існують чітко встановлені строки. Оскільки в судовому порядку оскарження відбувається за правилами адміністративного судочинства, то застосовується Кодекс адміністративного судочинства України, в якому встановлено наступне:

  • у разі застосування досудового порядку розгляду перед подачею позову – три місяці на подачу позову з дня отримання рішення за результатами розгляду заяви про оскарження постанови ВЛК вищої ВЛК
  • у разі застосування одразу судового порядку оскарження – шість місяців від дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та свобод, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.

Судовий збір станом на 2024 рік за подання позову складає 1211,20 грн.

Оскарження висновків ВЛК в судовому порядку не є чим то новим. Дана категорія справ розглядається судами вже не перший рік, а тому маються напрацьовані рішення, які пройшли усі інстанції та наразі є орієнтирами в ухваленні наступних рішень судами. При цьому:

  • Суд не має права підміняти собою ВЛК та самостійно визначати ступінь придатності до військової служби, але має повне право оцінити повноту й об’єктивність проведеного медичного огляду.
  • Під час розгляду справи суд перевіряє чи було дотримання процедури проведення медичного огляду та прийняття рішення ВЛК, а також аналізує наявність усіх необхідних документів, які були підставою для прийняття рішення.
  • Судом може бути визнана незаконною та скасована постанова ВЛК з зобов’язанням провести повторний медичний огляд особи. Зазначене відбувається у разі, як що судом будуть встановлені порушення у процедурі проходження ВЛК.
  • Суд не може визначати ступінь втрати працездатності особи або встановлювати причинний зв’язок хвороби з проходженням військової служби. Це може зробити тільки ВЛК.

Отже, оскаржити рішення ВЛК виключно за медичними показниками неможливо, адже це не входить в компетенцію суду. Виходячи з цього в позовній заяві в порядку адміністративного судочинства необхідно зазначити конкретні процедурні порушення, яких припустила ВЛК. Такими порушеннями можуть бути: неповне медичне обстеження, не взяття до уваги ВЛК документів з історії хвороби чи мед документації інших медичних закладів тощо. Тому, ще раз наголошуємо на важливості збирання саме особою необхідних медичних довідок та висновків та подання їх ВЛК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку