Коментарі юристів

Перетин кордону з дитиною у 2025 році: юридичні підстави та процедура

Від початку повномасштабної війни минуло вже більше трьох років. За цей час правила виїзду дітей за кордон змінилися кілька разів. Якщо у перші місяці бойових дій жінок з дітьми пропускали майже без перевірок, іноді навіть без закордонного паспорта, то згодом держава почала врегульовувати цей процес. Зміни до законодавства торкнулися і порядку виїзду неповнолітніх. Станом на 2025 рік ситуація в країні залишається нерівномірною: частина територій перебуває під постійними обстрілами, інші — живуть відносно мирно, навіть без комендантської години. Тож і мотиви виїзду з дітьми дуже різні: хтось вивозить із-під обстрілів, хтось — на лікування, до школи, до родичів або навіть у туристичну поїздку.

Редакція ІА «ФАКТ» звернулася до юристів адвокатського об’єднання «Репешко і партнери» за роз’ясненнями – що змінилося в правилах виїзду дітей за кордон у 2025 році, які документи потрібні, в яких випадках потрібна згода другого з батьків і як діяти в ситуаціях, коли контакту з ним немає або він проти.

Верховна Рада 15 січня 2025 року продовжила дію режиму воєнного стану в Україні до 9 травня 2025 року. Це важливий момент, бо відповідно до діючих наразі норм у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану виїзд за межі України виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється:

  • без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків
  • за наявності паспорта громадянина України
  • або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону.

При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину і яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів.

Хоча на даний час в законодавстві й міститься норма про можливий перетин дитиною кордону без закордонного паспорта, але ми не радимо цього робити. Звісно до деяких країн (Туреччина, Грузія) громадяни України, у тому числі діти, які досягли 14 років, можуть подорожувати, використовуючи паспорт громадянина України, що містить безконтактний електронний носій (ID-картка). Але річ навіть не в цьому. Необхідно зазначити, що  оформити закордонний паспорт в іншій країні – процес досить нелегкий та тривалий. А от подальші переміщення Європою та певні дії можуть потребувати цього документу. Тож радимо оформлювати закордонний паспорт все ж таки на території України перед виїздом не розраховуючи на інші варіанти розвитку подій.

Як бачимо, на час дії воєнного стану отримувати нотаріально посвідчену згоду другого батька дитини для перетину дитиною кордону не потрібно!

Після досягнення 16 річного віку діти мають право на самостійний виїзд без будь-яких супровідних документів, окрім закордонного паспорта. Це право закріплене статтею 313 Цивільного кодексу України.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Як не стати жертвою онлайн-шахраїв: поради юристів

Отже, якщо дитину супроводжує один з батьків, знадобиться тільки свідоцтво про народження, що підтверджує батьківство. У випадку, коли її супроводжує близький родич, слід знати, що це можуть робити повнолітні брат чи сестра, рідні бабуся з дідусем, дядько або тітка, вітчим або мачуха. Для цього також знадобиться свідоцтво про народження і документи, що підтверджують родинний зв’язок з дитиною. Це може бути рішення про усиновлення, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, інше. Якщо дитину супроводжує третя, стороння особа (у певних ситуаціях це дозволено), для цього потрібно мати лист-дозвіл від одного з батьків, який завірений органом опікунства та піклування. Звісно, у того, хто супроводжує дитину, мають бути документи, що підтверджують особу, зазначену в дозволі.

Втім іноді легше ніж зібрати документи, які підтверджують родинний зв’язок – отримати посвідчену згоду від одного з батьків дитини, з зазначенням, що саме ця особа вивозить дитину за кордон. Для цього один з батьків дитини, а також супроводжуючий повинні звернутися до органу опіки та піклування за місцем свого фактичного перебування з відповідною заявою, зокрема через електронні засоби комунікації, у якій зазначаються:

  • прізвище, ім’я, по батькові, дата народження дитини (дітей);
  • держава, до якої прямує дитина;
  • прізвище, ім’я по батькові супроводжуючого дитини (дітей).

До такої заяви додаються також наступні  документи:

  • копія паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (дітей);
  • копія паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, одного з батьків дитини (дітей);
  • у разі відсутності вищезазначених документів – документи, що містять відомості про особу, які визнані Державною прикордонною службою України;
  • копія паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу супроводжуючого.

Але слід пам’ятати й наступні моменти при перетині державного кордону. Зараз жінки можуть перетинати кордон України без обмежень, проте потрібно все ж таки враховувати деякі застереження, пов’язані з професійним статусом чи залученістю до державної служби або військової сфери. Так, жінки, які проходять військову службу за контрактом у ЗСУ, підпадають під обмеження на виїзд за кордон під час воєнного стану й про це обов’язково потрібно пам’ятати.

Перетин кордону для жінок, які служать у правоохоронних органах, є депутатами місцевих рад, керівниками структурних підрозділів державних органів та органів місцевого самоврядування наразі також ускладнений — він можливий лише за наявності відповідних документів про службове відрядження або з поважних причин, підтверджених документально. Дані моменти повинні враховувати жінки-мами, збираючись перетнути державний кордон разом з дитиною. Жінки, які стоять на військовому обліку, але не мобілізовані, не мають обмежень щодо виїзду за кордон.

Питання виїзду дитини, яка не досягла 16-річного віку та виїжджає з України тільки з батьком, вирішується наступним чином. В Україні є чоловіки, які самостійно виховують одну дитину чи декілька дітей віком до 16 років, а тому такі чоловіки в період дії воєнного стану та мобілізації мають право перетинати український кордон без будь-яких обмежень. Проте для цього вони мають надати Державній прикордонній службі України відповідний пакет документів, зокрема свідоцтво про народження дитини (дітей) і документальне підтвердження того, що дитина (діти) виховується виключно чоловіком самостійно.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Грошова допомога сім’ям загиблих військовослужбовців: як здійснюється та хто має право на її отримання

Такими документами є:

  • свідоцтво про смерть матері дитини;
  • рішення суду про позбавлення матері батьківських прав;
  • рішення суду про визнання матері зниклою безвісти;
  • рішення суду про оголошення матері померлою.

В окремих випадках рішенням суду також може бути встановлено факт відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав.

Трапляються непоодинокі випадки, коли діти зараз виїжджають за кордон у складі організованих груп на відпочинок або оздоровлення, аби взяти участь у культурних заходах (фестивалях, змаганнях). Під час воєнного стану згоду на виїзд таких груп надає Служба у справах дітей. При формуванні групи дітей збирається необхідний для отримання згоди на виїзд пакет документів, у який, зокрема, входять:

  • заяви батьків, завірені службою у справах дітей (може здійснюватися без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитини або свідоцтва про народження дитини);
  • копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитини або свідоцтво про народження;
  • медична довідка про стан здоров’я дитини.

Варто знати, що разом з дитиною має право виїхати й батько дитини, як що він є багатодітним, то б то записаний батьком трьох або більше неповнолітніх дітей. Для виїзду з дитиною батькові знадобляться наступні документи:

  • свідоцтва про народження всіх дітей;
  • свідоцтво про шлюб/розірвання шлюбу;
  • рішення органу опіки або посвідчення батька багатодітної сім’ї.

Є ще один нюанс. Якщо діти народжені не від однієї матері, то прикордонна служба вимагає надати  нотаріально посвідчений договір між чоловіком і його колишньою дружиною про те, що він бере участь в утриманні своїх неповнолітніх дітей, або рішення суду про стягнення аліментів та довідку про відсутність заборгованості за ними.

Окремо від інших стоїть такий привід виїзду дитини за кордон, як лікування. Супровід дітей, хворих на тяжкі хвороби, можуть здійснювати батьки (в тому числі чоловік) чи один із них, опікун, піклувальник, один або обидва прийомні батьки, батьки-вихователі. Для перетину державного кордону в такому випадку необхідно мати наступні  документи:

  • документ, виданий ЛКК закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ в якому зазначений діагноз дитини;
  • довідка про отримання державної допомоги на дитину, яка має тяжке захворювання, видана структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки (у разі здійснення супроводу матір’ю та/або батьком);
  • документи, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує таку дитину (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, прийомними батьками, батьками-вихователями).

Що стосується чоловіків – батьків неповнолітніх дітей, то хочемо нагадати, що крім переліку документів які ми вже перерахували, обов’язково у визначених випадках необхідно мати військово-обліковий документ з відміткою про відстрочку від мобілізації.

Всі ці правила дійсні на даний час і в будь-який момент можуть відбутися законодавчі зміни, тому, плануючи поїздку, заздалегідь уточніть всі нюанси відповідно саме до вашої ситуації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку