Подалі від російських ракет: українські девелопери розширюють будівництво в Європі та Азії
В Україні за період 2022-2023 років було зруйновано або пошкоджено близько 100 мільйонів квадратних метрів житла, що завдало збитків на суму приблизно $55,9 мільярда, згідно з дослідженням агенції E&Y (Ernst & Young) на основі даних Світового банку. Наразі попит на нове житло зберігається переважно в західних регіонах країни.
Ситуація на ринку нерухомості в Україні відображає недовіру девелоперів до будівництва під час війни. Це підтверджується кількістю запланованих до введення житлових проєктів у столиці. Якщо на 2024 рік заплановано 118 проєктів, то на 2025-й — лише 52, а на 2026-й і подальші роки лише дев’ять. Для порівняння, у довоєнному 2021 році на ринку Києва одночасно продавалося житло у 226 новобудовах.
Коли будівництво нових квартир в Україні стає невигідним чи надто ризикованим, девелопери шукають можливості за кордоном. За останні роки щонайменше п’ять українських компаній розпочали свої проекти в Європі та Азії. Деякі компанії працюють неофіційно, а інші планують вийти на іноземні ринки в майбутньому.
Диверсифікація та міжнародний досвід
Компанії, які зараз інвестують у закордонні проєкти, вважають цей крок вдалим, незважаючи на необхідність адаптації до нових правил.
ANTA Group, яка раніше фокусувалася виключно на українському ринку, у 2021 році почала виходити на закордонні ринки для диверсифікації бізнесу. Зараз компанія розвиває проєкти в Анталії (Туреччина) та на Балі (Індонезія), інвестуючи у нерухомість з високою дохідністю в популярних туристичних локаціях.
“Це рішення дозволило нам зберегти дохід під час кризи в Україні, спричиненої повномасштабною війною та економічними проблемами. Багато українських інвесторів купували квартири в Туреччині у 2022 та 2023 роках, щоб убезпечити свої інвестиції від ризиків в Україні. Наразі ми продали понад 400 апартаментів у наших об’єктах”, — зазначив засновник і CEO компанії Антон Тараненко.
Big Waves Development також працює на Балі, де будує житловий комплекс в окрузі Убудата та вілли у престижній локації на Бераві.
“Основну частину наших клієнтів складають українці. Вони здебільшого не планують жити в купленій нерухомості, а розглядають її як інвестицію для перепродажу або здачі в оренду туристам, що приносить стабільний пасивний дохід”, — пояснила співвласниця компанії Марина Білобровська.
Будівельна компанія GEOS ще до війни встигла відкрити підрозділи в Угорщині (2016 рік) та Іспанії (2021 рік). У Будапешті девелопер скористався високим попитом на житло серед студентів з різних країн, а також серед тих, хто залишається в Угорщині для роботи. Після успішних проєктів у Будапешті компанія звернула увагу на зростаючий попит на “тепле житло” в Іспанії, де вже збудувала три житлові комплекси на узбережжі Середземного моря.
“Ми побачили значний попит на нерухомість у теплих кліматичних умовах серед жителів північних країн Європи. Вони купують апартаменти в південній частині Іспанії для зимового проживання, а решту часу здають їх в оренду туристам, що приносить стабільний дохід”, — повідомили в GEOS.
Наразі компанія зосередилася на регіоні Costa Blanca, який демонструє стабільне зростання вартості нерухомості та кількості угод, і розташований неподалік двох великих аеропортів — Аліканте та Валенсія.