Україна

Понад 40% українців вважають, що країна рухається до авторитаризму: опитування КМІС

За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), 41% українців вважають, що країна рухається в бік авторитаризму, тоді як 50% — у напрямку демократії або зростання демократичності. Ще 9% респондентів не змогли визначитися з відповіддю.

Серед громадян, які не довіряють президенту, переважна більшість дотримується думки про авторитарні тенденції: так вважають 82% тих, хто зовсім не довіряє, і 84% — хто скоріше не довіряє главі держави. Натомість серед тих, хто повністю довіряє президенту, 76% говорять про демократичний поступ, а лише 7% — про авторитаризм. У групі, що “скоріше довіряє”, 50% вказують на демократичний вектор, тоді як 41% — на авторитарний.

Респондентам, які вважають, що країна рухається до авторитаризму, ставили додаткове відкрите запитання про причини такої оцінки. Найчастіше згадували обмеження свободи слова та тиск на ЗМІ (18%), концентрацію влади (14%), загальну незадоволеність подіями в країні (13%), корупцію (12%), діяльність ТЦК і мобілізацію (12%), а також невизначене обмеження прав і свобод (12%). Відсутність виборів згадали лише 4%, як і переслідування опозиції; ще 1% конкретно згадали про санкції та тиск на Петра Порошенка.

Опитування також показало, що серед тих, хто вважає Україну авторитарною, більше готових до поступок у питанні територіальних втрат. Так, 32% з них допускають офіційне визнання окремих окупованих територій частиною Росії, і стільки ж готові передати під контроль РФ ще не окуповані міста, такі як Херсон чи Запоріжжя. Серед прихильників демократичного вектора такі позиції значно рідші — 15% і 9% відповідно.

Опитування проводилося телефоном у період з 28 травня по 3 червня серед дорослого населення України, яке проживає на підконтрольній уряду території. Загалом було опитано 1092 респонденти віком від 18 років. У вибірку не входили мешканці тимчасово окупованих територій та громадяни, які виїхали з країни після 24 лютого 2022 року (хоча частина респондентів — це внутрішньо переміщені особи). Формальна статистична похибка становить до 3,9% залежно від показника, проте у зв’язку з воєнним станом можливе певне систематичне відхилення.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Кабмін затвердив постанову, яка відкриває шлях до використання в Україні цифрових гаманців

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку