Коментарі юристів

Правове регулювання мобілізації сьогодні: що змінилося та як це вплине на громадян

Мобілізація завжди була однією з найгостріших тем для суспільства, яка зачіпає не лише правові аспекти, але й моральні та етичні дилеми. З початком повномасштабної війни в Україні ця тема набула особливої актуальності, адже мобілізаційна кампанія торкнулася кожної родини, викликавши хвилю питань і неоднозначних реакцій. З одного боку, мобілізація є необхідним кроком для забезпечення обороноздатності країни та захисту національних інтересів. З іншого — цей процес часто супроводжується численними проблемами: від процедурних порушень до соціальної несправедливості, коли одні громадяни змушені брати участь у бойових діях, тоді як інші, користуючись своїм статусом чи зв’язками, залишаються в тилу. Ситуація ускладнюється й тим, що законодавство про мобілізацію не завжди адаптоване до сучасних викликів і потребує подальшого удосконалення.

Юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери” прокоментували останні зміни в мобілізаційному законодавстві, роз’яснивши актуальні питання, пов’язанні з врученням повісток військовозобов’язаним та призовом студентів.

Відправка повісток поштою

Днями усі канали новин рознесли “довгоочікувані” багатьма громадянами країни чоловічої статі новину – ті, хто оновив свої дані до 16 липня, першими отримають повістки від “Укрпошти”.  У зв’язку з даною інформацією хочемо ще раз звернути увагу на головні моменти в цьому процесі.

Найголовніше:

  • Обов’язково регулярно перевіряйте поштові скриньки. У разі відсутності такої можливості, залиште на вашому поштовому відділенні номер свого телефону та попросіть поштарку зателефонувати вам у разі отримання листа на ваше ім’я.
  • Дуже легковажно вважати, якщо не отримали повістку та не розписалися за неї, то вам нічого й не буде. Це так не працює! Наслідки будуть навіть якщо ви повістку не отримали!
  • Якщо все ж таки повістка не була отримана, а ТЦК та СП був накладений штраф, ви маєте право оскаржити його накладення, але це потрібно робити максимально швидко – рахунок йде буквально на дні.

Щодо самих повісток, то потрібно пам’ятати наступне:

  • Повістка направляється на ту адресу, яку ви зазначили при процедурі уточнення даних. У разі, як що данні вами уточнювали, то повістка прийде на адресу місця реєстрації, який зазначений в реєстрі територіальної громади (простіше кажучи за адресою “прописки”).
  • Направлятися повістка повинна в такий термін, щоб дата явки до ТЦК та СП була зазначена в строк не раніше ніж чотирнадцять днів від дати надсилання такої повістки.
  • Повістка відправляється тільки рекомендованим листом з повідомленням про вручення адресату.
  • У разі, якщо данні були уточнені в ТЦК та СП до 16 липня, то зреагувати на повістку про уточнення даних слід обов’язково.
  • У разі, якщо повістку отримав призовник, на неї також обов’язково потрібно відреагувати.
  • У разі, якщо особа не отримала на пошті повістку та вона повернулася до ТЦК та СП у зв’язку із відмовою в отриманні або відсутністю особи за даною адресою, то все одно повістка вважається врученою.
  • Якщо особа отримала або не отримала надіслану повістку та не з’явилася до ТЦК та СП – відповідальність у вигляді адміністративного штрафу у сумі від 17 000 грн до 25 500 грн.
  • У разі несплати такого штрафу протягом 15 днів та передачі постанови про накладення штрафу на виконання до відповідної виконавчої служби – сума штрафу автоматично подвоюється.

Вручення повісток представниками ТЦК та СП

У разі вручення працівниками ТЦК та СП повісток особисто існують свої нюанси. Це стосується того, що співробітники ТЦК та СП не наділені правом перевірки документів у громадян, як то кажуть посеред міста на власний розсуд. Саме у зв’язку з цим зазвичай неподалік від таких співробітників знаходиться працівник поліції.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Трудові права в умовах війни: що важливо знати сьогодні. Ч. 2

Одним з головних документів, який регулює зазначений процес є Постанова Кабінету Міністрів України  № 1456: “Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану”. Відповідно до даної постанови:

“Право на проведення перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта”.

Отже, у такого патруля – представники ТЦК та СП і співробітник поліції, повинен бути на руках ще й наказ коменданта, в якому має бути зазначено прізвище особи, яка здійснює перевірку документів.

Що стосується місця вручення повісток, то на жаль чинне законодавство не містить обмежень або переліку конкретних місць де це можна робити, а от же вручати повістку посеред міста або в кав’ярні таки можна.

Працівники Нацполіції і ТЦК та СП мають право перевіряти документи під час воєнного стану, але виключно з підстав, вказаних у пункті 7 Постанови КМУ № 1456:

  • якщо особа має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
  • якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом;
  • якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином не можливо;
  • якщо особа перебуває в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
  • якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення;
  • порушення особою відповідних заборон, введених на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану.

При цьому  співробітник поліції відповідно до статті 18 Закону України “Про національну поліцію” повинен: назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вимогу  особи службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

Своєю чергою співробітник ТЦК та СП повинен:

  • Пред’явити службове посвідчення. При цьому потрібно перевірити, що б саме це прізвище було вказано в наказі коменданта, про який йшлося вище.
  • Пред’явити розпорядження або наказ ТЦК та СП про уповноваження зазначених осіб здійснювати вручення повісток.
  • Назвати підставу.

На превеликий жаль в реальному житті все відбувається не так, а іноді зовсім не так. Маємо надію, що наявний процес все ж таки буде проводитися з дотриманням вимог чинного законодавства.

Можливість подання заяви про відстрочку після одержання повістки на відправку

У зв’язку із набуттям великої актуальності норм військового права, адвокати та прості громадяни намагаються створювати прецеденти та встановлювати нові правила у мобілізаційному полі. Так, Волинським окружним адміністративним судом було ухвалено досить цікаве рішення від 26.08.2024 по справі № 140/4960/24 за випадком, який на практиці зустрічається досить часто. Громадянин пройшов ВЛК за результатами якої був визнаний обмежено придатним. Будь-якої заяви на отримання відстрочки та документів які дають право на відстрочку до проходження ВЛК, ним не подавалось. Йому була вручена повістка на відправку до війська (так звана бойова повістка), в якій він особисто розписався, чим фактично дав згоду на призов до війська по мобілізації. Надалі  у зв`язку з неприбуттям без поважних причин по повістці було направлено повідомлення до правоохоронних органів про вчинення ним кримінального правопорушень за ст.336 КК України відносно даного громадянина

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Відмова в отриманні адміністративних послуг без військово-облікового документа: коментарі юристів

Після проходження ВЛК громадянин  звернувся з письмовою заявою до ТЦК та СП про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації   та додав до неї відповідні, належним чином завірені, копії документів, які підтверджують його право на відстрочку.   У зв’язку і зазначеним громадянин звернувся до суду.

Ухвалюючи рішення суд зазначив, що  позивач є військовозобов`язаним. При цьому, норми діючого законодавства не регламентують строк подання такої заяви, а лише вказують за наявності обставин.

Виходячи із змісту нормативних актів суд констатував, що в межах здійснення мобілізаційних заходів та до їх закінчення, позивач за наявності виникнення обставин, що дають право на відстрочку має право подати відповідну заяву до територіального центру комплектування про надання йому відстрочки, що і ним було зроблено.

При цьому, неподання такої заяви ним до проходження ним ВЛК та вручення йому повістки про направлення до війська до закінчення призову, та не набуття ним статусу військовослужбовця, не позбавляють особу в межах мобілізаційної процедури на подання в подальшому такої заяви, за умови виникнення обставин, які надають йому таке право.

Суд зазначив, що підпис особи в отриманні повістки свідчить про її отримання та ніяким чином не констатує, що він дає згоду на призов її на військову службу. У зв’язку з цим суд визнав протиправною бездіяльність ТЦК та СП щодо не розгляду заяви громадянина про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Отже, судом фактично було визнано, що при наявності відповідних підстав, заяву на відстрочку можливо подати після одержання бойової повістки.

Дії призовника студента

У мирні часи до початку воєнних дій на території України всі призовники, які мають право на відстрочку (в тому числі у зв’язку з навчанням) зобов’язані були щороку до 1 жовтня надавати до ТЦК та СП документи, що підтверджують право на відстрочку (зазвичай довідку про навчання). Зазначена норма була прописана в  положенні “Про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом”, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352).

У 2022 році Верховна Рада  України заборонила  призов на строкову військову службу на час дії воєнного стану, а пізніше строкова військова служба взагалі була скасована, а на заміну їй  була запроваджена  базова військова служба. Саме тому Постанова КМУ № 352 не зобов’язує призовника вчиняти будь-які дії, про які було зазначено на початку.

Втім в Постанові КМУ від 30 грудня 2022 року № 1487 “Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” існує норма: “Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні: …. подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу”.

Отже, на даний час призовники-студенти таки зобов’язані подавати до ТЦК та СП свої документи, підтверджуючі факт їх навчання.

Своєю чергою військовозобов’язані не мають конкретної визначеної  дати для оформлення відстрочки. Усі особи, які мають право на отримання відстрочки, зобов’язані звернутись до ТЦК та СП із заявою про її надання та відповідними документами які підтверджують таке право, так швидко, наскільки це можливо, бо в іншому випадку є великі ризики мобілізації.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку