Економічна

Причини безпідставного зростання цін за електроенергію, хто керує “Енергоатомом” та його статки

Лідерка партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко виступила проти підвищення тарифів на електроенергію, заявивши, що їх слід не підвищувати, а знижувати.  Вона вважає, що сьогоднішні тарифи на електроенергію є результатом перетворення державного підприємства “Енергоатом” на акціонерне товариство, що призвело до безпідставного зростання цін у платіжках з 1,4 грн/кВт до 4,3 грн/кВт, а в майбутньому — можливо ще до 7-8 грн/кВт. Про це Тимошенко розповіла на Youtube-каналі та своїй сторінці у Фейсбук.

Юлія Тимошенко вважає, що справедливим тарифом на електроенергію є 97 копійок за кіловат-годину.

Політик аргументує свою позицію тим, що більша частина електроенергії в Україні виробляється на атомних електростанціях, а не на теплових, що дозволяє значно зменшити собівартість виробництва енергії. Тимошенко підкреслює, що атомна енергія є однією з найдешевших, тому підвищення тарифів є необґрунтованим, пов’язане з корупцією та неефективним управлінням у секторі енергетики.

За її словами, для побутових потреб населення надається атомна електроенергія, а не електроенергія з теплових електростанцій, тому ніхто не має права включати в тарифи кошти на їхній ремонт. До того ж фінансування на це систематично надають наші західні партнери або державний бюджет. Лідерка “Батьківщини” пояснила, що для ремонту ТЕС є достатньо обладнання, і на це має піти не більше двох тижнів. Їх не запускають через недостатність систем протиповітряної оборони. 

Тимошенко зазначила, що ринок електроенергії, який було запроваджено у 2019 році, є вкрай корумпованим і руйнує справедливу систему, створену раніше. Вона вважає, що підвищення тарифів використовується для покриття боргів на суму 50 мільярдів гривень, накопичених перед ринком електроенергії, зокрема, перед  “Енергоатом”.

“Щоб вивести всю багаторічну корупцію на чисту воду і притягнути винних до відповідальності, потрібно, щоб змінилась влада, але до завершення війні це, на жаль, неможливо. Спочатку треба перемогти у війни, а потім наводити фундаментальний професійний порядок в країні, вже без “нових облич”.

Але є і добра новина – все це можливо і потрібно виправити після перемоги, скасувавши всі ці закони і повернувши всі наші багатства українській нації. Тому високо тримаємо наш дух, перемагаємо у великій війні і після цього покінчимо з мародерами в тилу. Чоловіки-президенти багато чого наробили за часи свого правління. Після війни доведеться все це розгрібати та впорядковувати”, – зазначила Юлія Тимошенко.

Крім того, у своїй заяві колишня прем’єрка навела перелік невідкладних кроків для покращення становища вітчизняної енергетичної галузі, впроваджуючи ефективні обдумані рішення, а не грабуючи власний народ. Серед них – захист енергетичної інфраструктури України системами ППО, повернення старої моделі енергоринку та скасування корупційного підвищення цін на транспортування електроенергії, запровадження надзвичайного стану в енергетиці України і створення єдиного Центру управління енергетичним комплексом країни на час війни, збільшення обсягу імпортного перетоку електроенергії з Євросоюзу, мотивація приватного сектору переходити на часткове або повне заміщення мережевої електроенергії своєю, обмеження використання електроенергії об’єктами некритичної інфраструктури, а також впровадження “розумних” лічильників, “мотиваційних тарифів”, які стимулюють економію електроенергії, та інші. За словами Тимошенко, не менш важливо здійснити перевірку всіх фінансів у системі енергетики, з 

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Врятувати майбутнє: як відновити післявоєнну економіку України в умовах демографічної кризи і нестачі фахівців 

Історія питання та можливі ризики

17 березня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Закон “Про особливості утворення акціонерного товариства “НАЕК “Енергоатом”, який визначив його процедуру утворення та функціонування, а також встановив порядок формування статутного капіталу товариства, обмеження, пов’язані з забезпеченням збереження корпоративних прав держави, майна атомних електростанцій, ядерних матеріалів і обʼєктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, виключно за товариством, для забезпечення економічної безпеки та захисту інтересів держави.

На виконання закону Кабінет Міністрів України на засіданні 29 грудня 2023 року прийняв рішення “Про утворення акціонерного товариства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом”, згідно якого 100% його акцій належать державі. 

Слід зазначити, що нерідко за реорганізацією державного підприємства в акціонерне товариство стоїть мета заволодіння державним майном, як це відбувалося раніше. Після проголошення незалежності в 1991 році в Україні почався перехідний період у побудові ринкової економіки. Під час цього процесу було відомо про безліч випадків, пов’язаних з економічною злочинністю, рейдерством, “тіньовою” економікою, поширенням корупції, “стихійною приватизацію”. Саме тому цей період називався “диким капіталізмом” та “лихими дев’яностими”. 

На той час Україна стала свідком низки скандальних ситуацій, пов’язаних із незаконним захопленням майна держпідприємств, їх реорганізовували в акціонерні товариства з метою залучення інвестицій. При цьому риторика зацікавлених осіб була такою: “щоб підприємство запрацювало, стало на ноги, потрібні фінансові вливання”. І в цьому дійсно був сенс, бо фінансування було потрібне. Але нерідко за створення акціонерних товариств стояла прихована мета розкрадання державного майна, нерухомості, земель. Спритні ділки реалізовували її за допомогою різних маніпуляцій з акціями, використовували прогалини та слабкі місця у законодавстві, давали хабарі чиновникам. 

Відомі українські олігархи у такий спосіб заволоділи державним майном на мільярди доларів. Держава тривалий час намагається повернути контроль над своїми підприємствами, прикладом чого є суди з Коломойським, які поширили свій вплив у нафтовій сфері. Крім того широко відомим є конфлікт навколо “Укртелекому”, бенефіціаром якого називають Ріната Ахметова. Фонд держмайна України неодноразово намагався повернути це підприємство державі, однак все починалося класично – створювалися акціонерні товариства, звучали гасла про економічну свободу, інвестиції: “Якби у підприємства був справжній господар, справи пішли б добре, бо він був би зацікавлений у його ефективності”.

Навіть коли підприємство залишається на 100% державним, його реорганізація до акціонерного товариства відкриває шлях для багатьох схем відчуження держмайна, встановлення завищених цін для населення та корупції.

Хто зараз очолює “Енергоатом” і що про нього відомо

Президентом “Енергоатома” є Петро Котін. Із відкритих джерел інформації відомо, що він народився у 1961 році в Росії, місті Володимир. У 1985 році він закінчив Московський інженерно-фізичний інститут за спеціальністю “Атомні електростанції та установки”, іншу освіту здобув в Україні. 

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Маркетингові трюки: що відбувається в українському ритейлі щодня і безкарно

Котін займав різні посади в енергоатомній сфері, керував технічною комісією при тендерному комітеті компанії “Енергоатом”, з 2020 року став виконуючим обов’язки президента НАЕК Енергоатом, а з травня 2022 року офіційно очолив державне підприємство.

За даними ЗМІ Петро Котін пов’язаний із групою Мартиненка-Недашковського, які раніше повністю контролювали всю атомну енергетику країни. У серпні 2020 року депутат Запорізької обласної ради Ярослав Гришин заявив про системну корупцію на атомній станції. За його словами, Котін став одним із організаторів розкрадань бюджетних коштів на ЗАЕС. 

Крім того, у 2020 році ЗМІ писали про те, що син Петра Котіна Ілля обіймав керівну посаду в компанії “Інкла-Київ”, привласнюючи бюджетні кошти. Його підприємство займається постачанням обладнання і протягом десяти років перемагало в тендерах, які проводив “Енергоатом” під керівництвом Котіна – старшого. Тільки у 2016 році “Інкла-Київ” отримала від держпідприємства триста мільйонів гривень.

З метою захисту даних та протистояння кібератакам з боку Російської Федерації доступ до електронних декларацій у 2022 році тимчасово закрито. Проте ще до війни декларація Котіна стала об’єктом журналістських розслідувань. Так, у 2020 році журналісти помітили, що він прибрав з декларації першу дружину і старшого сина. На них була записана ділянка землі (4,5 тисячі кв.м) і недобудований житловий будинок (250 кв. м) в селі Петропавлівське на Київщині, квартира (151,4 кв. м) в Києві, а також два автомобілі: Land Rover Discovery 4 2012 року випуску і Volvo S40 2007 року випуску.

У новій декларації Котіна не було нічого, крім зароблених в “Енергоатомі” півтора мільйона гривень і 150 тисяч пенсії, а також вказано, що другій дружині належала квартира в Києві площею 156,3 кв.м

В грудні 2023 року “Схеми” виявили, що 70-річна теща Петра Котіна придбала нерухомість та землю під Києвом під час повномасштабної війни. Офіційно не маючи власних доходів, вона стала власницею двоповерхового будинку площею майже 300 квадратних метрів та землі під ним з виходом до озера. Будинок та земля під ним обійшлися пенсіонерці сукупно майже у 7 мільйонів гривень, з них – 6,5 мільйонів за дім і 350 тисяч за землю. Журналісти “Схем” виявили, що тепер у цьому будинку мешкає сам Петро Котін. У коментарі виданню він заявив, що необхідні кошти для купівлі майна його теща зібрала з різних джерел, а саме – власні заощадження, передана на зберігання готівка від родичів та позику із розрахунку майбутнього продажу майна, що нині перебуває в окупації. 

Крім того, теща Котіна володіє трьома земельними ділянками загальною площею 30 соток в іншому елітному селі у Київській області, вони огороджені парканом і мають вихід до води. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку