Проблема дублювання адрес: що кажуть юристи і як діяти українцям

Все частіше українці звертаються до державних органів або юристів з несподіваною для себе проблемою: у реєстрі вони виявляють одразу дві різні адреси проживання, які значаться одночасно як чинні. У деяких випадках йдеться про дублювання внаслідок технічних помилок при внесенні даних, в інших — про результати реформ, зміни адміністративного поділу чи подвійної реєстрації при виїзді за кордон. Наслідки цього можуть бути несподівано серйозними: від непорозумінь при оформленні субсидії або допомоги до ризиків визнання особи такою, що не проживає за жодною з адрес.
Редакція ІА «ФАКТ» звернулася до юристів адвокатського об’єднання «Репешко і партнери» аби з’ясувати, чому виникають подібні ситуації та які дії варто вжити, якщо ви виявили, що в державній базі ви «живете» одночасно в кількох місцях.
Дійсно, зараз трапляються не поодинокі ситуації дублювання адрес, з якими наразі стикаються громадяни. Уявіть собі досить стандартну ситуацію з зовсім нестандартною кінцівкою: помирає власник житлового будинку. Звісно спадкоємці йдуть оформлювати спадщину, бо усі необхідні документи на руках, своєчасно всі спадщину прийняли, нотаріус бере справу у роботу, надає численні запити, в тому числі до реєстру територіальної громади аби з’ясувати хто ж був зареєстрований зі спадкодавцем на момент смерті. Ось на цьому моменті спадкоємців накриває жах – у довідці, наданій селищною чи міською радою за адресою в спадковому будинку може бути зареєстровано ще 1, 2, а іноді й до 10 зовсім невідомих громадян.
Ще одним варіантом, коли спадкоємці хапаються з серце, є випадки, за якими нотаріус входить до реєстру, щоб перевірити інформацію щодо прав власності на нерухоме спадкове майно, а він видає в якості власника зовсім невідому особу, при цьому право власності за даною особою може бути зареєстровано навіть не вчора, а декілька десятиліть тому.
Річ у тім, що вже кілька років держава переводить всі паперові документи до електронних реєстрів. Звісно, що електронний реєстр помилок не робить та чітко моніторить інформацію, яка в нього заноситься. Це стосується будь-якого державного реєстру – громадян, зареєстрованих в певній громаді, прав власності на нерухоме майно тощо. При цьому на поверхню спливають помилки, які були зроблені посадовими особами державних органів п’ятдесят, тридцять, бо навіть вісімдесят років тому. У прикладі, який ми навели, немає жодного криміналу, а з’ясовується банальне дублювання адрес.
Це може виникнути, коли два або більше об’єктів нерухомості мають однакову адресу. При цьому дані об’єкти нерухомого майна знаходяться в межах одного населеного пункта, але навіть не поряд. Відповідно до Закону України «Про географічні назви», в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці не може існувати двох однакових найменувань, але такі випадки мають місце досить часто. Іноді місцева влада сама виявляє та усуває даний казус, іншим можновладцям до цього справи не має та кожен власник нерухомого майна з дублюючою адресою розв’язує свою проблему самостійно.
Як правило, з двох вулиць з однаковими назвами перейменовують ту, яка менше. Так, наприклад, у 2016 році в м. Харкові усунули проблему з однаковими адресами, перейменувавши всі ті, які мали братів-близнюків. Так, у Харкові вулиця Бакуліна, яка знаходиться недалеко від ст. м. «Наукова» в Шевченківському районі, зберегла назву, а вулиця Бакуліна в Київському районі, яка розташована в приватному секторі й складається з п’яти будинків, отримала назву Партизанський провулок.
Що робити тим власникам, яким не пощастило з місцевою владою та питання адреси необхідно вирішувати самостійно? Колись дане питання було в компетенції місцевої влади, потім у 2021 році були прийняті зміни в чинному законодавстві та дане питання віднесли на розсуд суду, визначивши, що саме за судовим віршується питання зміни адреси як що власником є приватна особа/особи. Однак на практиці з’ясувалось, що такий варіант вирішення питання досить складний, бо суд не може взяти зі стелі нову адресу, якої ще не існує, а отримані довідки від органів місцевої влади можуть швидко втратити актуальність поки суд за рік-півтора ухвалить своє рішення. Тому з 2025 року розв’язання питання дублювання адрес за законом знову віднесено до компетенції органів місцевої влади, а саме – громадянин звертається до центру надання адміністративних послуг, який передає звернення з усією документацією у місцевий відділ архітектури й вже даний відділ вирішує чи є підстави для зміни та як що так, яку саме адресу надати замість старої.
Зазначимо, що існують громадяни, які не мають бажання змінювати саме свою адресу-близнюка, зазначаючи, що другий об’єкт нерухомого майна й збудований або зареєстрований пізніше, вважають, що займатися цим повинні власники іншого об’єкту, але за законодавством не існує механізму примусу, який дозволив би змусити саме іншого власника, а не вас змінити дублюючу адресу. Тож, якщо ви маєте бажання оформити спадщину, впорядкувати документи чи захистити свої права, доведеться змінювати адресу саме вам на свій об’єкт нерухомого майна.
Зміна адреси у вашої нерухомості може відбутися двома шляхами у разі наявності її дублювання: за ініціативою місцевої влади або власника майна.
За законодавством упорядкування нумерації об’єктів нерухомого майна здійснюється:
- у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об’єкта;
- у випадку виявлення дублювання адрес існуючих об’єктів;
- у випадку подвоєння адрес внаслідок об’єднання населених пунктів;
- у разі коли нумерування об’єктів здійснювалося в інший спосіб, ніж передбачено цим Порядком, для подальшого нумерування нових об’єктів здійснюється упорядкування нумерації;
- зміна адреси з реквізитом «номер окремої частини об’єкта, у тому числі у разі виявлення дублювання номерів окремих частин об’єкта» здійснюється в порядку упорядкування нумерації окремих частин об’єкта.
- у випадках, встановлених законодавством.
Упорядкування нумерації будинків здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності. При цьому адреса присвоюється об’єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об’єктами нерухомого майна. Водночас адреса не присвоюється:
- тимчасовим спорудам;
- будівлям та спорудам, які належать до відповідної будівлі або споруди, які є їх складовою частиною;
- іншим об’єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об’єктів нерухомого майна (далі – Порядок присвоєння адрес).
Проте надання адреси земельній ділянці регулюється окремим законодавством, при цьому головним в такому випадку є не адреса, а саме кадастровий номер конкретної земельної ділянки.
Варто знати, що за загальним правилом надання адреси нерухомому об’єкту відбувається з дотриманням певних правил. У реквізиті адреси «назва вулиці» спочатку зазначається родове позначення, потім назва вулиці. Для проспектів, бульварів, алей, шосе, проїздів, узвозів скорочене або повне родове позначення зазначається після назви, якщо назва є прикметником.
У назвах вулиць, які складаються з власного імені та прізвища, спочатку зазначається власне ім’я, а потім – прізвище. Назви вулиць, які походять від псевдонімів, зазначаються у звичайному порядку. У назві вулиці, яка складається із звання та прізвища, спочатку зазначається звання, а потім – прізвище. У назвах вулиць, які складаються з цифр і слів, цифри зазначаються перед словами (25 Північна просіка, вулиця 1 Травня, вулиця 993 стрілецького полку).
Для нумерування об’єктів використовуються арабські цифри. Номер об’єкта може також містити літеру. Літера використовується у разі, коли відсутня можливість забезпечити послідовну нумерацію будівель, розташованих вздовж вулиці (наприклад, у разі будівництва двох чи більше будівель замість однієї, поділу будівель на дві чи більше блоковані). Також може використовуватися літера для будівель, що розташовані (або будуються) посеред кварталу та не мають фасаду, що виходить на вулицю. У такому разі номер найближчої житлової будівлі (для інших житлових) або споруди (для інших споруд), яка має фасад, який виходить на вулицю, отримує літеру «А», а будівля чи будівлі (споруда, чи споруди) відповідно отримують інші літери.
Для нумерації об’єктів використовуються великі літери українського алфавіту у відповідній йому послідовності, при цьому літера зазначається після номера через дефіс. Саме за даним принципом зазвичай й здійснюється регулювання питання дублювання адреси, які відбувається за ініціативою власника. Наприклад, якщо існує два будинки з адресою «вулиця Паркова 30», то громадянин, який звернувся за розв’язання питання впорядкування адреси, отримає адресу «вулиця Паркова 30-А». Втім бувають випадки у жителів невеличкого містечка, які як спадкоємці з’ясували, що на їх адресі обліковуються два будинки та магазин. Тому вони вже отримали на будинок літеру «В» в адресі.
Є ще один нюанс. Нумерування об’єктів, які розташовані на території садового, дачного кооперативу, товариства тощо, здійснюється згідно з генеральним планом забудови кооперативу, товариства тощо та іншою планувальною і проєктною документацією.
Отже, якщо ви виявили, що ваша особиста власність, або спадкове майно мають дублюючу адресу – не панікуйте. Питання наразі вирішується в адміністративному порядку Документи для присвоєння, зміни, коригування, анулювання адреси подаються до уповноважених органів з присвоєння адрес (управління архітектури місцевої громади):
- особисто через центр надання адміністративних послуг;
- в електронній формі через електронний кабінет Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
- надсилаються рекомендованим листом з описом вкладення центру надання адміністративних послуг – щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1).
Аби уникнути несподіванок у вигляді адрес-близнюків, радимо зареєструвати свої документи в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно для нерухомості право власності яке набуте до 01 січня 2013 року. Саме під час внесення інформації до реєстру може з’ясуватися факт дублювання, але ви будете мати час на вирішення питання з упорядкуванням адреси та зробити це не поспіхом, у своєму ритмі.
Також обов’язково необхідно отримати в ЦНАПі витяг з реєстру територіальної громади на предмет з’ясування осіб, зареєстрованих за адресою вашого нерухомого майна. У випадку наявності дублюючої адреси (таке існує, наприклад, якщо ваша нерухомість обліковується у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а нерухомість з тією ж адресою ні, бо була придбана/збудована задовго до появи електронного реєстру) в переліку зареєстрованих будуть зовсім незнайомі вам прізвища. Втім лякатися не потрібно, адже що робити в такому випадку ми вже розповіли.